Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

καλησπέρα αγαπητέ  Παύλο

Προχθές μου έλεγε συν/φος (όχι συνταξιούχος φυσικά)

τα εξής:

κάποιος συν/φος έκανε το 2014 μια ρύθμιση με τον 4178 

Ο ίδιος αυτός βγήκε το 2015 σε σύνταξη

Πάει λοιπόν ο ιδιοκτήτης με άλλον μηχανικό να εκδώσει νέα άδεια στο οικόπεδο

Έλα όμως που ΥΔΟΜ αν και τα τ.μ αυθαιρεσίας συμφωνούσαν

βρήκε ότι η δήλωση  δεν έγινε σύμφωνα με το Ν 4178 από τον συν/χο 

ως προς τους σ.υπέρβασης κλπ

 

ζήτησε να γίνει ολόκληρη διαδικασία από τον συντ/χο

να εκδώσει προσωρινούς κωδικούς

να ανοίξει η δήλωση

να γίνει αλλαγή μηχανικού

να πληρωθούν νέα πρόστιμα

κ.ο.κ 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, η αλήθεια είναι ότι η ερώτηση έγινε περισσότερο από περιέργια...όντως περιγράφω τις παραβάσεις κατ.3 επιγραμματικά, αλλά αυτό το κάνω επειδή μέχρι ώρας, πάντα στο ακίνητο υπάρχουν και σοβαρότερες, οπότε το βάρος πέφτει ούτως ή άλλωςεκεί. Έχω όμως μια περίπτωση τώρα όπου όλες οι παραβάσεις καλύπτονται από "κατ.3" και "λοιπές" και μου φάνηκε περίεργο που η Τεχνική έκθεση θα πιάσει ΜΟΝΟ μία σελίδα! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Συνάδελοι οι μόνιμες ζαρντινιερες απο σκυροδεμα στα μπαλκονια και ταρατσες είναι αυθαιρεσία?

Εχω δει εκθεση αυτοψιας αυθ. απο πολεοδομια και ειχαν γραψει μεχρι και τις ζαρντινιερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω για μια περίπτωση που έχω η άδεια δείχνει στέγη με περιμετρικό τούβλο τοιχείο εμβαδού 12,00τ.μ. με μέσο ύψος 2,4μ. στην αποπληξη του δώματος. Στην πράξη ο ιδιοκτήτης ανηξε μια πόρτα και την έχει κάνει αποθήκη. Αυτήν την αποθήκη εντός της στέγης μπορώ να τη δηλώσω με παράβαση 3 ή με αναλυτικό εφόσον έχω και άλλες παραβάσεις? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Συνάδελοι οι μόνιμες ζαρντινιερες απο σκυροδεμα στα μπαλκονια και ταρατσες είναι αυθαιρεσία?

Εχω δει εκθεση αυτοψιας αυθ. απο πολεοδομια και ειχαν γραψει μεχρι και τις ζαρντινιερες.

 

 Εγώ δεν θα έδινα σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω για μια περίπτωση που έχω η άδεια δείχνει στέγη με περιμετρικό  τοιχίο (οπτοπλινθοδομη) εμβαδού 12,00τ.μ. με μέσο ύψος 2,4μ. στην αποπληξη του δώματος. Στην πράξη ο ιδιοκτήτης ανοιηξε μια πόρτα και την έχει κάνει αποθήκη. Αυτήν την αποθήκη εντός της στέγης μπορώ να τη δηλώσω με παράβαση 3 ή με αναλυτικό εφόσον έχω και άλλες παραβάσεις? 

Λες ότι υπάρχει απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα και μετά αναφέρεις ότι υπάρχει στέγη. Αυτή η απόληξη που ακριβώς καταλήγει?

Γενικώς, αν πληρούνται τα δυο κριτήρια της κατηγορίας 3 (μέγιστο ύψος

Με αναλυτικό δεν δηλώνονται χώροι που αντιστοιχούν σε επιφάνεια κλειστού χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση: όταν σε ακίνητο έχω ΜΟΝΟ Μικρές και Λοιπές παραβάσεις, πράγμα που σημαίνει ότι εν τέλει το ακίνητο θα ενταχθεί σε κατηγορία 4 ή 5 (στη δική μου περίπτωση κατ.4), τότε ποια δικαιολογητικά ανεβάζω στο σύστημα; Όλα εκτός ΔΚ, κατόψεων, τομών;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις μόνο λοιπές παραβάσεις σε ακίνητο προφανώς με Ο.Α, η κατηγορία θα είναι η 4,  εκτός και αν είσαι κατηγορία 2 (προ 1983),  οπότε υπάρχει μια διαφοροποίηση στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις μόνο λοιπές παραβάσεις σε ακίνητο προφανώς με Ο.Α, η κατηγορία θα είναι η 4,  εκτός και αν είσαι κατηγορία 2 (προ 1983),  οπότε υπάρχει μια διαφοροποίηση στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά.

 

Ναι αυτό είναι σαφές, συγκεκριμένα έχω περίπτωση κατ.4 μόνο με μικρές και λοιπές παραβάσεις. Σ' αυτή την περίπτωση βάζω όλα τα δικαιοογητικά κατηγορίας 4, εκτός ΔΚ, κατόψεων, τομών; Αυτό θέλω να ξεκαθαρίσω...

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 9    Κατηγορία 3 

 

''Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη 
δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση Μηχανικού, κα−
θώς και φωτογραφίες, ως προβλέπεται από τις διατά−
ξεις του παρόντος.''
 
Αρθρο 18 (με αναλυτικό)  5.α.
 
 Ειδικά, σε αυτές τις περιπτώσεις που 
υποβάλλονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κα−
τηγορίας δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά iii, iv και v, 
της παρ. 6 του άρθρου 11 του παρόντος
Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.