Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

 

Άρθρο 9    Κατηγορία 3 

 

''Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη 
δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση Μηχανικού, κα−
θώς και φωτογραφίες, ως προβλέπεται από τις διατά−
ξεις του παρόντος.''
 
Αρθρο 18 (με αναλυτικό)  5.α.
 
 Ειδικά, σε αυτές τις περιπτώσεις που 
υποβάλλονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κα−
τηγορίας δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά iii, iv και v, 
της παρ. 6 του άρθρου 11 του παρόντος

 

Το ερώτημα που μου προκύπτει είναι αν έχεις συνδυασμό κατηγορίας 3 και άρθρου 18 τι δικαιολογητικά υποβάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συναδελφοι.

τελικά για αποθήκη που πληροί τις προυποθεσεις κατηγορίας 3 (ύψος ελευθερο 1,80μ και εμβ. 8,50τμ), ενώ ηδη υπάρχει χρεωμένος αναλυτικός, ποια είναι η επικρατουσα άποψη?

 

-κατηγ. 3 ξεχωριστα

-συμψηφισμος με αναλυτικο

-δήλωση ως ΥΔΒΧ (πιο φθηνο απο κατ. 3) αφου ειναι επιφάνεια οχι περγκολα ή bbq. Σε αυτη την περιπτωση βεβαια γλυτωνει λίγα λεφτα αλλα μου μπερδευει και την κατηγορία γιατι ειναι σε προκήπιο (αν και νομίζω για προκήπιο δεχεται συνδυασμο 4 και 5 το λογισμικο).

 

προσωπικώς θεωρω την αναφορά της εγκυκλιου λιγο ασαφή για παραβάσεις που αναγονται σε τετραγωνικα, από την άλλη διαβάζοντας εδω βλεπω οτι το εφαρμόζει κόσμος, είπα να δω  μηπως υπάρχει καποια πιο updated φιλοσοφία.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συναδελφοι.

τελικά για αποθήκη που πληροί τις προυποθεσεις κατηγορίας 3 (ύψος ελευθερο 1,80μ και εμβ. 8,50τμ), ενώ ηδη υπάρχει χρεωμένος αναλυτικός, ποια είναι η επικρατουσα άποψη?

 

-κατηγ. 3 ξεχωριστα

-συμψηφισμος με αναλυτικο

-δήλωση ως ΥΔΒΧ (πιο φθηνο απο κατ. 3) αφου ειναι επιφάνεια οχι περγκολα ή bbq. Σε αυτη την περιπτωση βεβαια γλυτωνει λίγα λεφτα αλλα μου μπερδευει και την κατηγορία γιατι ειναι σε προκήπιο (αν και νομίζω για προκήπιο δεχεται συνδυασμο 4 και 5 το λογισμικο).

 

προσωπικώς θεωρω την αναφορά της εγκυκλιου λιγο ασαφή για παραβάσεις που αναγονται σε τετραγωνικα, από την άλλη διαβάζοντας εδω βλεπω οτι το εφαρμόζει κόσμος, είπα να δω  μηπως υπάρχει καποια πιο updated φιλοσοφία.

Εφόσον πληροί τις προϋποθέσεις να τακτοποιηθεί με διαφορετικούς τρόπους (πχ κατ. 3 και ΥΔΒΧ) διαλέγεις αυτόν που σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφε. Η άποψη περι συμψηφισμού ή οχι με τον αναλυτικο θα με ενδιεφερε καθώς εγώ την απεφευγα για αποθήκες αλλά βλεπω οτι πολλοι την εφαρμοζουν.

Στην παρούσα δεδομενου και του υψους της 1,80μ εσωτερικα (δε στεκομαι ορθιος δηλαδη) και 1,60μ εξωτερικα (μερικως υποσκαφη) το σκεφτομαι σαν επιλογη και ειπα να δω "updated" γνώμες.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προσωπικά τον συμψηφισμό αναλυτικού με παραβάσεις κατ.3 δεν τον εφαρμόζω σε αυθαιρεσίες που αντιστοιχίζονται σε τμ.

 

Οπότε μένουν οι 2 άλλες επιλογές και διαλέγεις την φτηνότερη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση όπου το κτίριο έχει παραβιάσει ελάχιστα την ο.γ. Εκανε ενα σπάσιμο στην κάτοψη το οποίο μετατέθηκε ελαφρώς
http://imgur.com/c55OPuF

με κόκκινο είναι η Ρ.Γ. και με άσπρο το κτίριο! Όλη η παράβαση είναι 0.3 τ.μ. σε κάτοψη των 150 τ.μ. και το ύψος του τριγ΄ωνου είναι 8 εκατοστα! Μπορώ να το τακτοποιησω σαν κατηγορια 3, παρ. ιστ.???

κατηγορια 3 παρ. ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτ.α, περιπτ.β, περιπτ.γ της παρ.2 του Αρθ-2.;

όπου το αρθρ 2 σε αυτα τα εδαφια αναφέρει ότι δεν εμπίπτουν οι κ.χ. κλπ
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.