Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι μια ερώτηση: Αλλαγή εξωτερικών διαστάσεων εως 5% και εμβαδού έως 2% (κατηγορία 3) και αλλαγή χρήσης από κατοικία σε γραφείο μπαίνουν μαζί σε αναλυτικό? Και αν ναι πως κάνω τον αναλυτικό?

Συγνώμη αλλά είμαι και εγώ ένας ακόμα πελαγωμένος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

.Ψάξε στα Downloads του φόρουμ υπάρχουν αρχεία με προΰπολογισμό 4178 και ανέλυσε τις εργασίες πχ οπλισμένο σκυρόδεμα, καθαίρεσεις κτλ .Πρόσεξε μόνο η Α/Χ να είναι εντός νομίμου περιγράμματος

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. 

Στο 1ο επιπεδο μιας μαιζονετας εχω αποκλιση στο εμβαδον της σε σχεση με την αδεια (<5% σε καθε διασταση και συνολικα <2% στο εμβαδον του συγκεκριμενου επιπεδου)

Στο 2ο επιπεδο της μαιζονετας εχω κι αλλες αυθαιρεσιες (ΥΔΚΧ κλπ.)

 

Ερωτηση: Μπορω να κανω ενα φυλλο καταγραφης ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3 για την παραπανω αποκλιση στο εμβαδον ή το 2% του εμβαδου πρεπει να υπολογιστει λαμβανοντας υποψει και τις αυθαιρεσιες του 2ου επιπεδου της μαιζονετας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Παραβάσεις όπως :

 

- αποθήκη υπογείου και αποθηκη ισογείου <15τ.μ. στο σύνολο και <2,5μ. υψος εκαστη,

- αλλαγη διαστάσεων εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειας τους έως 10 %,

- αλλαγή εως 10% των διαστάσεων των ανοιγμάτων καιμετατόπιση αυτών εως 2μ.,

- αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου εως 5%,οπου η επιφάνεια δε μεταβάλλεται ανω του 2%

- υπέρβαση ύψους < 5%

 

μπορούν αν τακτοποιηθούν όλες σε 1 φύλλο καταγραφής κατηγορίας 3 (δηλαδή ένα 500ρικο)?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

στην κατηγορία 3 υπάγεται χώρος λέβητα που έχει κατασκευαστεί στον κήπο πολυκατοικίας αν δε ξεπερνά τα 15τμ. κ ύψος 2,50μ? Μπορούμε να το θεωρήσουμε αποθήκη?

 

Μαζί μπορω να δηλώσω ξεμπαζωματα.

 

Αν τώρα η φύτευση δεν έχει γίνει καθόλου... Τι γίνεται? Πώς χρεώνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sk.Maria,

σύμφωνα με την ερωταπάντηση 10 του ΥΠΕΚΑ πράγματι μπορείς να θεωρήσεις το λεβητοστάσιο ως αποθήκη (περ. ιγ) ΚΑΤ.3.

 

Για την φύτευση όπως και για κάθε άλλη παράβαση που δεν πληρεί τις προυποθέσεις διαστάσεων της ΚΑΤ.3 εφαρμόζεται η παρ. 18.5 (αναλυτικός) εκτός της περίπτωσης (ιστ΄) για την οποία εφαρμόζεται το νέο ΠΑΡ.  Α΄ εμβαδομετρικά,

όπως αναφέρεται στην  τελευταία παρ. του αρ. 9Γ΄.

Στον αναλυτικό της φύτευσης θα κοστολογίσεις την φύτευση που δεν έγινε.

Σημειωτέον ότι μπορείς να τα βάλεις όλα σε κοινό αναλυτικό προυπ/μό μόνον εφ΄όσον χρονολογικά ανήκουν στην ίδια παλαιότητα.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν είδα αν έχει απαντηθεί το εξής : σε δηλώσεις του 4014 όπου είχε υπολογιστεί π.χ. μια πέργολα ή ένα Bbq με αναλυτικό ως λοιπή παράβαση, κατά τη μεταφορά στον 4178 θα πρέπει τα αντίστοιχα να δηλωθούν ως παραβάσεις κατηγορίας 3 ή θα μπορούσαν να παραμείνουν ως έχουν στον 4014, λοιπές παραβάσεις, δηλαδή? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παραμένουν αυθαίρετες κατασκευές που υπολογίζονται με αναλυτικό, δηλαδή ως μια λοιπή παράβαση για προυπολογισμό μέχρι 15.000 Ευρώ. 

Βεβαίως, έχεις το δικαίωμα να υπάγεις την πέργκολα και την εστία ψησίματος σε ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου όπως αναφέρεται στην κατηγορία 3, κερδίζοντας λιγότερα δικαιολογητικά (αν αυτές οι δυο είναι οι μοναδικές παραβάσεις στο ακίνητο).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να κανω μια ερώτηση γιατί πελάγωσα.

Έχω εναν αυθαίρετο ανοιχτό εξώστη και εχω και μια διαφορά στα ανοίγματα.Αντί για το άνοιγμα της Ο.Α. έχω ένα μικρότερο άνοιγμα (μεγαλύτερο του 10%) και ένα νέο άνοιγμα σε μικρότερη αποσταση των 2 μέτρων.Ποια βάζω κατηγορία 3 και ποια με αναλυτικό?? Μπορώ να τα βάλω όλα στον αναλυτικό??

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.