Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Το προστέγασμα (κατά ΝΟΚ) ή στέγαστρο κατασκευάστηκε περίπου το 1990. Όμως δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το πότε έγινε (εννοείται προ του 7/2011) αλλά το αν θεωρούνται τέτοιες κατασκευές ότι βρίσκονται εντός του προκηπίου με συνέπεια να πέφτουν στην Κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει σημασία, διότι αν ήταν κατηγορία 1 (προ 9/6/75) δεν σε ενδιέφερε ακόμη και αν ήταν εντός προκηπίου. Στη περίπτωσή σου κατηγορία 4 δεν μπορεί να πάει λόγω προκηπίου, όπως ακριβώς το λες. Θα πάει κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

έχει σημασία, διότι αν ήταν κατηγορία 1 (προ 9/6/75) δεν σε ενδιέφερε ακόμη και αν ήταν εντός προκηπίου. Στη περίπτωσή σου κατηγορία 4 δεν μπορεί να πάει λόγω προκηπίου, όπως ακριβώς το λες. Θα πάει κατηγορία 5.

Σωστός Παύλο, αν ήταν προ του 1975 θα πήγαινε Κατ.1. Έχεις δίκιο σ'αυτό. Άρα πάει Κατ.5 λόγω προκηπίου... Σ'ευχαριστώ για την άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Όπως το καταλαβαίνω, αν έχω σύσταση με χιλιοστά επί της οικοδομής του χώρου που τακτοποιώ δεν υπάρχει πρόβλημα - ομοίως κι αν είναι παρακολούθημα άλλης ιδιοκτησίας στην οικοδομή, που έχει χιλιοστά - διότι χρησιμοποιώ αυτά στον υπολογισμό των ποσοστών ΥΔ για την επιλογή κατηγορίας. Τι κάνω όμως, αν έχω πχ. υπόγειο που δεν υπάρχει στην άδεια - ούτε στην σύσταση και δεν είναι παρακολούθημα άλλης ιδιοκτησίας, με τί το συγκρίνω?

Έστω και αρκετά μεταχρονολογημένα, βλέποντας τώρα το σοβαρό αυτό ερώτημα που αφορά ως γενικό πάμπολλες περιπτώσεις, θα ήθελα να πω τα εξής: Δεν υπάρχει ποτέ σε ιδιοκτησία (οικόπεδο, γήπεδο) χώρος που δεν έχει χιλιοστά ιδιοκτησίας. Αν μεν ο χώρος έχει συσταθεί κατά το Ν-3741/29  ως διηρημένη οριζόντια ιδιοκτησία τότε έχει τα χιλιοστά που της έχουν αποδοθεί.  Αν ο χώρος έχει οριστεί (ή δημιουργηθεί εκ των υστέρων στην ιδιοκτησία) ως αδιαίρετος ιδιοκτησία τότε έχει αναγκαστική συγκυριότητα ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ (χιλιοστά) ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ για έκαστον ιδιοκτήτη τα χιλιοστά του καθενός επί του οικοπέδου. Συνεπώς για κάθε αυθαίρετο στους κοινόχηστους χώρους (σε ακάλυπτο, σε υπόγειο, σε δώμα) η επιφάνεια του συγκρίνεται (προκειμένου για την κατ.4) ως ιδιοκτησία ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών με  το δικαίωμα ΟΛΩΝ αυτών επί της αδείας δηλαδή η επιφάνεια του αυθαιρέτου διά της ολικής επιφανείας της αδείας.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα;

Άν αποδείξει ότι η κατασκευή έγινε όταν ίσχυε ο ΓΟΚ 73 δηλ. μεταξύ 73 και 85 γιατί να είναι υποχρεωτικό να δηλώσει παράβαση προκηπίου ;  

Και βέβαια επισημαίνουμε τον εντοπισμό της υπέρβασης δόμησης με βάση τις εγκεκριμένες μελέτες αλλά την υπέρβαση του προκηπίου γιατί, από τη στιγμή που είναι νόμιμη βάση ΓΟΚ;

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση διότι σύμφωνα με την Εγκ.3 (αρ1, παρ.1)  η διαπίστωση αυθαιρέτων γίνεται περιοριστικά κατ εφαρμογή των αρ.5, (παρ.2) και αρ. 22 (παρ.3) του ν.1577/85 (Γ.Ο.Κ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διαβάζω εδώ και ώρα το τόπικ αλλά δεν βγάζω άκρη.. Στην εγκύκλιο 4 λέει ότι αν δεν συμφωνούν τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας με τα μέτρα που δικαιούται βάση της άδεια και του συντ. δόμησης (στις περισσότερες περίπτωσεις είναι λιγότερα τα χιλιοστά) μπορείς να πάρεις υπόψη τα μέτρα βαση του ΣΔ. Αυτο ισχύει μόνο για να βρεθεί το ποσοστό υπέρβασης για το πρόστιμο ή και για την επιλογή κατηγορίας;;

Πχ χώρος έχει 85 χιλιοστά στο οικόπεδο. Αυτά αντιστοιχούν πχ σε 100 τμ. Βάση άδειας όμως έχτισε 115, τμ άρα μπορώ να συγκρίνω την όποια αυθαιρεσία με το 115 και όχι με το 100 , έχω κέρδος δηλάδη.Καλά το έχω αντιληφθεί;

 

 

ΥΓ Σοφίτα που δεν υπήρχε στην άδεια(ανεξάρτητη με τον απο κάτω χώρο)  , έιχε όμως ποσοστό 20/1000 στον αέρα ο ιδιοκτήτης πως θα γίνει ο υπολογσμός;Μπορώ να θεωρήσω ότι το 20/1000 την αφορά ή είναι χωρίς ποσοστό ουσιαστικά;

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Το προστέγασμα (κατά ΝΟΚ) ή στέγαστρο κατασκευάστηκε περίπου το 1990. Όμως δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το πότε έγινε (εννοείται προ του 7/2011) αλλά το αν θεωρούνται τέτοιες κατασκευές ότι βρίσκονται εντός του προκηπίου με συνέπεια να πέφτουν στην Κατηγορία 5.

 

 

έχει σημασία, διότι αν ήταν κατηγορία 1 (προ 9/6/75) δεν σε ενδιέφερε ακόμη και αν ήταν εντός προκηπίου. Στη περίπτωσή σου κατηγορία 4 δεν μπορεί να πάει λόγω προκηπίου

 

 

παρολο που συμφωνω κ εγω με τον Παυλο,δες τε κ το πιο κατω

389. Σε οριζόντια ιδιοκτησία, έχω τις εξής περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, με τον

αντίστοιχο τρόπο υπολογισμού και την αντίστοιχη κατηγορία:

i. Ημιυπαίθριος που προβλεπόταν στην Ο.Α., εντός προκηπίου: αναλυτικός, κατηγορία 5

ii. Δημιουργία νέου ημιυπαιθρίου που δεν υπήρχε στην Ο.Α., εντός προκηπίου: αναλυτικός,

κατηγορία 5

iii. Δημιουργία νέου ημιυπαιθρίου που δεν υπήρχε στην Ο.Α., σε άλλο σημείο της Ο.Ι., που δεν

παραβιάζει κάποια απόσταση, αναλυτικός , κατηγορία 4.

Ο συνολικός προϋπολογισμός <15000€ άρα μία λοιπή παράβαση. Εισάγω λοιπόν στο Σύστημα 3

φύλλα καταγραφής με την αντίστοιχη κατηγορία για κάθε Φ.Κ., οι οποίες εμπεριέχονται σε 1

λοιπή παράβασηάρα τσεκάρω συνολικά λοιπή παράβασηΠιστεύετε ότι έχω εισάγει σωστά τις

παραπάνω αυθαίρετες κατασκευές;

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 4, εδάφιο 10 παράγραφος Α, οι αυθαίρετες κατασκευές των οποίων το

πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό, κατατάσσονται σε κατηγορία σύμφωνα με το παρακάτω:

Κατηγορία 1 προ 1975,

Κατηγορία 2 προ 1983,

Κατηγορία 4 σε οικόπεδο/γήπεδο με οικοδομική άδεια,

Κατηγορία 5 σε οικόπεδο/γήπεδο χωρίς οικοδομική άδεια.

Στην περίπτωση σας έχετε κατασκευή αυθαίρετων Η/Χ σε οικόπεδο στο οποίο υπάρχει άδεια. Συνεπώς

θα επιλεγεί η κατηγορία 4, ανεξαρτήτως του αν ο προς τακτοποίηση Η/Χ βρίσκεται εντός του

προκηπίου.

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια αποθήκη με άδεια του 83.

Αλλαξε χρήση και έγινε υπόγειο διαμέρισμα.

1.Το δηλώνω σαν υπέρβαση δόμησης βοηθητικών χώρων 30τμ?

αλλά

2. πρέπει να κλικάρω και το τετραγωνάκι "αλλαγή χρήσης" ?

3. Και την επιλογή "υπέρβαση δόμησης 50 - 100%, αφού τα 30 τμ των 40 αλλάξαν χρήση?

ή

4. Δεν βάζω το 50-100% αφού συγκρίνω με τμ πολυκατοικίας? ή οριζόντιας ιδιοκτησίας?

 

Μια βοήθεια sos αδέρφια, γιατί τον Νόμο τον είχα διαβάσει Σεπτ. του 13 και δεν είναι για περαιτέρω διάβασμα με τόσες εγκυκλίους!

Μια βοήθεια sos please γιατί χάνω το μπούσουλα!

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι. ΥΔ με μειωτικό συντελεστή

2) όχι (δες άρθρο 19 παρ.5 τελευταίο εδάφιο ν. 4178)

3&4) Θα υπολογίσεις το συντελεστή υπέρβασης.30 τμ/χιλιοστά αποθήκης επί σημερινό Σ.Δ οικοπέδου.

Δε μας έχεις πει χιλιοστά. Συνήθως οι αποθήκες έχουν χιλιοστά που δεν ανταποκρίνονται στην επιφάνειά τους, με αποτέλεσμα το πρόστιμο να... "ξεφεύγει". Η εγκ. 4 προσπάθησε να δώσει λύση ορίζοντας την έννοια ποσοστό δόμησης (και σε αυτό το ζήτημα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει χωρίς να υπάρχει ενιαία γραμμή).

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 Ευχαριστώ!!!!!.

για το 1) και 2)

 

για το 3&4) βρίσκω ότι "συντελεστή υπέρβασης.30 τμ/χιλιοστά αποθήκης επί σημερινό Σ.Δ οικοπέδου" = 33/2χ1,6=26,4, τι σημαίνει αυτό τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.