Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου υπολογίζεται σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 18 και δεν ανήκει σε καμία κατηγορία. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΧΑΙΡΕΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ, ΑΠΟΘΗΚΗ 42 τμ ΣΕ ΠΛΑΓΙΟ ΑΚΑΛΥΠΤΟ , ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΤΕΝΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΩΣ, ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΥΛΙΚΩΝ ΓΙΑ ΦΟΥΡΝΟ,ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 90 ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΑΝΗΚΕΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω μια περίπτωση μη νόμιμης άδειας, σε γήπεδο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο. 

Φυσικά είναι κατηγορία 5, αλλά το δηλώνω με άδεια και μέγιστη υπέρβαση ύψους, κάλυψης, πλάγιων αποστάσεων?

Στη δόμηση σε ποια κατηγορία εντάσσεται?

Link to comment
Share on other sites

αν θα θεωρήσεις ότι η άδεια η οποία εκδόθηκε στο ακίνητο δεν υπάρχει σύμφωνα με τις περιπτώσεις 1.β στο φύλλο υπολογισμού του προστίμου-κατόπιν αιτιολόγησης στη τεχνική έκθεση,-τότε δεν υπολογίζεις άλλο συντελεστή.

 

Ελέγχεις αν το ύψος της κατασκευής υπερβαίνει ή όχι το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής του ακινήτου. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο αποθηκες 18 και 16τμ τσιμεντόλιθες χωρίς αδεια και χωρίς άλλο κτίσμα στο οικόπεδο,τις οποίες σκόπευα να δηλώσω σαν βοηθητικούς χώρους κατηγορίας 5 και απλά ήθελα να επιβεβαιώσω αν έπρεπε να δηλώσω σαν είδος χρήσης υπηρεσίες.Έστειλα mail στο υπεκα και μου απάντησαν ότι ναι μεν η χρήση είναι υπηρεσίες αλλά πρέπει να δηλωθούν σαν κύριοι χώροι!

 Συμφωνείτε με αυτό;Δεν ισχύει πλέον ότι οι αποθήκες είναι βοηθητικοί ή μήπως δεν μπορώ να έχω μόνο βοηθητικό χώρο χωρίς να υπάρχει καθόλου κύριος;

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Παρήγορο είναι που το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ απάντησε τόσο γρήγορα.

Από το κείμενο του νόμου δεν προκύπτει μειωτικός συντελεστής για αποθήκες (μέχρι την αναμενόμενη εγκύκλιο). Οπότε, μέχρι στιγμής ΥΔΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγορο είναι που το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ απάντησε τόσο γρήγορα.

Από το κείμενο του νόμου δεν προκύπτει μειωτικός συντελεστής για αποθήκες (μέχρι την αναμενόμενη εγκύκλιο). Οπότε, μέχρι στιγμής ΥΔΚΧ.

 

Μιας και στα διευκρινιστικά του Παραρτήματος Α καθορίζει πως ο μειωτικός συντελεστής 0,5 πηγαίνει στους βοηθητικούς χώρους (δηλαδή το 5(2) ) που στις πίσω διευκρινίσεις (σελ. 2757 του ΦΕΚ) περιορίζεται σε σοφίτες, υπόγεια και πατάρια τι θα λέει η εγκύκλιος για τις ισόγειες αποθήκες?  Δεν είναι σαφές οτι και οι αποθήκες που είναι δίπλα σε αυθαίρετο είναι και αυτές με ΥΔΚΧ και όχι με ΥΔΒΧ? Για λίγο βέβαια να τη πατήσω και εγώ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε, εάν μπορείτε, σε μία περίπτωση που με απασχολεί. Έχω παλιό κτίσμα προ του 1955, 120τ.μ., το οποίο στο Ε9 δηλώνεται σαν αποθήκη. Από το 2003, με επίσημο χαρτί, τα 60τ.μ. χρησιμοποιούνται σαν κατάστημα-σούπερμαρκετ (Επικραούσα χρήση Υπηρεσίες νομίζω είναι αυτό). Για να ρυθμίσω την αλλαγή χρήσης επιλέγω κατηγορία 5, βάζω τα 60τ.μ. σαν κύριο χώρο, χωρίς να επιλέξω αλλαγή χρήσης (αφού δεν έχω άδεια) και την παλαιότητα. Μου βγάζει ένα ποσό που μου φαίνεται υπέρογκο. Είναι σα να έχω κατασκευάσει 60τ.μ. αυθαίρετα, εξ' αρχής. Κάνω κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

η μεταβολή της χρήσης συγκρίνεται με βάση την οικοδομική άδεια και όχι με το Ε9 που ο καθένας δήλωνε ότι ήθελε.Τα προ 55 δεν έχουν εγκεκριμένη χρήση, οπότε δεν υφίσταται και αλλαγή χρήσης τους. Σήμερα έχεις το μισό αποθήκη και το μισό κατάστημα. Κρατάμε αυτές τις χρήσεις ως υφιστάμενες. 

Έχεις κτίσμα προ 55, Αν αυτό είναι σίγουρο και αποδεικνύεται με κάποια αερ/φια (ή φωτοερμηνεία αν απαιτηθεί) ως έχει σήμερα τότε δεν χρειάζεται να δηλωθεί.(υπάγεται στις εξαιρέσεις)

Όμως, επειδή σίγουρα έχουν γίνει διάφορες κτιριολογικές μεταβολές όπως αντικατάσταση στέγης,ανοίγματα, αλλαγές σε επιχρίσματα και λοιπές οικοδομικές εργασίες θα μπορούσες να τις εντάξεις στις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό προυπολογισμό, 

όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι δεν έχει κατασκευαστεί κάποια μεταγενέστερη προσθήκη κατ επέκταση ή καθ ύψος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.