Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Corfubuild, εφόσον έχεις υπόλοιπο δόμησης και δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, θα μπορούσες να βγάλεις και οικοδομική άδεια. Αλλιώς, σωστά το λες για κατηγορία 5, αλλα προσωπικά με αναλυτικό θα πήγαινα μονο τον Η/Χ. Τα 85τμ της κατοικίας κανονικά ως ΥΔΚΧ (και ό,τι αλλα πρεπει να μπουν) και την αποθήκη ως κατηγορία 3, αν βέβαια πληροί τις προϋποθεσεις.

Batzmav, το ΦΚ όπου περιγράφεται η υπέρβαση της κατοικία, σε καλύπτει για κουφώματα, στέγες κτλ. Αναλυτικό μονο το bbq και το κιόσκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, έχουμε οριζόντια ιδιοκτησία στο υπόγειο 50 τμ (αποθήκη σύμφωνα με την άδεια) του 2000 που έχει αυθαιρέτως μετατραπεί σε κατοικία. Θα πάει απευθείας κατηγορία 5 (50 > 40% x 0)? ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, εννοείς με την πραγματοποιούμενη δόμηση της άδειας? Δηλαδή αν η πραγματοποιούμενη δόμηση της άδειας είναι 1500 τμ και τα χιλιοστά της αποθήκης είναι 100 θα πω: 50 < 40% x 1500 x 0,100 = 60 άρα κατηγορία 4, έστω και αν η πραγματοποιούμενη δόμηση της αποθήκης σύμφωνα με την άδεια είναι μηδέν?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν η πραγματοποιούμενη δόμηση της άδειας είναι 1500 τμ και τα χιλιοστά της αποθήκης είναι 100 θα πω: 50

Ακριβώς αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Σε περιποτωση που έχουμε αυθαιρεσίες που κατηγορίας 4 και μια αυθαιρεσία κατηγορίας 5, τότε υποχρεωτικα τις δηλώνουμε ολες κατ.5 επειδή η δυσμενέστερη παρασύρει τις υπόλοιπες,ή συνδυάζονται και τις αφήνουμε 4 και απλώς δηλώνουμε και την τελευταία ως 5; Εχω διαβάσςι διάφορα και απο τις απαντήσεις του helpdesk εχω μπερδευτει ελαφρως....

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υδ οροφου, υδ ισογειου ,1 λοιπη παραβαση και υδ υπογειου το οποίο λογω τετραγωνικων και επεκταση προκηπιου παει κατ 5. Τα υπολοιπα χρονολογουνται το 2008

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση ότι, δεν υφίσταται σύσταση στο εν λόγω ακίνητο, ναι πάει Κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.