Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Στην ίδια πάντα αίτηση εάν πληρώσω το 30% σε ένα φύλλο καταγραφής (προς τακτοποίηση) , μετά μπορώ να το γυρίσω προς έκδοση αδείας στο ίδιο φύλλο καταγραφής με αίτηση, χωρίς όμως να χρειαστεί να πληρώσω τις υπόλοιπες δόσεις που απομένουν μετά το 30% , γνωρίζει κανείς να μου απάντησή.

Αυτό γίνεται γιατί εάν δεν κάνω πρώτα την τακτοποίηση( παίρνω το συμβόλαιο και προχωράω προς έκδοση οικ. αδείας) δεν μπορώ να προχωρήσω στην νομιμοποίηση. Πρόκειται για όμορες ιδιοκτησίες με ένα κτίσμα και στα δυο με διαφορετικούς ιδιοκτήτες , τακτοποιώ την μια μεριά του κτίσματος παίρνω συμβόλαιο με τον ίδιο ιδιοκτήτη που έχω και στο άλλο και προχωράω για άδεια νομιμοποίησης.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδκότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 10 (Ηλεκτρονική διδιακασία) του Ν. 4178/13.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

είμαι σε αρχική υποβολή και δεν μου εμφανίζει κωδικό πληρωμής , πρόκειται για πρόστιμο κατηγορίας 1 (προ 75) και μου έχει ως deafult την πληρωμή εφ'απαξ χωρίς έκπτωση..πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια ή περιμένω; έχει βγάλει κάποιος κωδικό πληρωμής; μήπως επειδή δεν έχω παράβολο πρέπει να περιμένω κάποιο έλεγχο από ΤΕΕ και μετά να μου εκδώσει εντολή πληρωμής; 

Link to comment
Share on other sites

είμαι σε αρχική υποβολή και δεν μου εμφανίζει κωδικό πληρωμής , πρόκειται για πρόστιμο κατηγορίας 1 (προ 75) και μου έχει ως deafult την πληρωμή εφ'απαξ χωρίς έκπτωση..πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια ή περιμένω; έχει βγάλει κάποιος κωδικό πληρωμής; μήπως επειδή δεν έχω παράβολο πρέπει να περιμένω κάποιο έλεγχο από ΤΕΕ και μετά να μου εκδώσει εντολή πληρωμής; 

Στο άρθρο 9 του Ν.4178 αναφέρεται σεκαταβολή παραβόλου 500 ευρώ χωρίς την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου.

Υποθέτω ότι δε σου βγάζει εντολή πληρωμής γιατί είσαι σε αρχική υποβολή. (Τσέκαρε και την καρτέλα Οικονομικά στοιχεία)

Ξανακάνε υποβολή ώστε να πάει σε υπαγωγή (παλιότερα το λέγαμε προσωρινή υπαγωγή) και αυτόματα θα σου βγάλει την εντολή πληρωμής.

Τουλάχιστον το παλιό το σύστημα έτσι δούλευε. Δες και στο εγχειρίδιο χρήσης στην παράγραφο 5. 

Edited by mariatsel
Link to comment
Share on other sites

στα οικονομικά στοιχεία δεν μου εμφανίζει κάτι και όταν πατάω υποβολή με πάει απ'ευθείας σε οριστική υπαγωγή!!!!διάβασα και ξανάδιαβασα το εγχειρίδιο και ακολούθησα τα βήματα , δεν με βάζει σε καθεστώς υποβολής με πάει απευθείας σε οριστική....

 

update μετά από διάφορα πειράματα κατέληξα στο εξής . αφού το σύστημα δεν δέχεται διαφορετική διαμερισμάτωση και προ του 75 (απορώ πως το σκέφτηκαν αυτό) έχεις 2 επιλογές :  α)το δηλώνεις με διαφορετική διαμερισμάτωση αλλά κατηγορία 2 (εως 1982) β)το δηλώνεις κατηγορία 1 (προ 75) και επιλέγεις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις. και στις 2 περιπτωσεις μου βγάζει να πληρώσω το ανταποδοτικό τέλος 15€ και να προχωρήσω σε πληρωμή...θα το στείλω επιλέγοντας τη β..

η περίπτωση μου αφορά διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 70 με μόνη αυθαιρεσία τη διαφορετική διαμερισμάτωση (συνένωση 2 διαμερισμάτων σε ένα)

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

από που ως που το ΤΕΕ εισπράττει το 3% ΝΟΜΙΜΑ!!! 

όταν δεν έχει εκδοθεί ακόμη η ΚΥΑ Υ.ΟΙΚ & Υ.ΥΠΥΚΑ;;

(αλλά μόνο η Υ.Α ΥΠΕΚΑ δείτε άρθρο 4

Από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ εκδίδεται νέα πράξη ολοκλήρωσης της

υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν 4178/2013 μετά την καταβολή του ποσοστού

ανταπόδοσης κατά τα οριζόμενα στην παρ.8 του άρθρου 10 του Ν.4178/2013. (εννοεί το ποσοστό ανταπόδοσης 3% με ΚΥΑ όμως)

 

 

N 4178

8. Με Υπουργική απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής δύναται να καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την τεχνική λειτουργία και την δημιουργία των βάσεων δεδομένων για την εφαρμογή του παρόντος.

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καθορίζεται, ανά υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος νόμου, ποσοστό ανταπόδοσης για τη λειτουργία και τη διαχείριση του πληροφοριακού συστήματος επί του παραβόλου που καταβάλλεται στην αρμόδια αρχή για, τη διαχείριση και τη λειτουργία του πληροφοριακού συστήματος.

Το ποσοστό αυτό καταβάλλεται  πλέον του υπολογιζόμενου παραβόλου και του ειδικού προστίμου που προβλέπονται στον παρόντα νόμο. Σε κάθε περίπτωση το ποσοστό αυτό δεν μπορεί να υπερβαίνει το τρία (3) επί τοις εκατό (%) του συνολικού ποσού του παραβόλου που προβλέπεται ανά υπαγωγή κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ποσοστό ανταπόδοσης:

Κοινή Υπουργική Απόφαση που υπέγραψαν οι αναπληρω-

τές υπουργοί Περιβάλλοντος και Οικονομικών, Σταύρος

Καλαφάτης και Χρήστος Σταϊκούρας καθορίζει το ποσό

που πρέπει να καταβάλει κάθε ιδιοκτήτης αυθαιρέτου

υπέρ του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (ΤΕΕ). Για

κάθε αίτηση νομιμοποίησης το ποσό ανταπόδοσης για τη

λειτουργία και διαχείριση του πληροφοριακού συστήμα-

τος του ΤΕΕ, το οποίο δέχεται τους φακέλους τακτοποίη-

σης αυθαίρετων κτισμάτων ορίζεται από 15 έως και 100. Η

πληρωμή του ποσοστού αυτού αποτελεί προϋπόθεση για

την έκδοση των διοικητικών εγγράφων από το πληροφο-

ριακό σύστημα του ΤΕΕ και την αποδοχή και ολοκλήρωση

των διαδικασιών υποβολής δηλώσεων και βεβαιώσεων.

Ωστόσο, δεν καταβάλλεται για την έκδοση βεβαιώσεων

που προσαρτώνται σε δικαιοπραξίες. Ειδικότερα, για την

ηλεκτρονική έκδοση πράξεων υπαγωγής και βεβαιώσεων

για δηλώσεις αυθαιρέτων, η ανταπόδοση ορίζεται ως εξής:

15 ευρώ για παράβολο έως 500 ευρώ. 25 ευρώ για παρά-

βολο 1.000 ευρώ. 40 ευρώ για παράβολο 2.000 ευρώ. 60

ευρώ για παράβολο 4.000 ευρώ. 80 ευρώ για παράβολο

8.000 ευρώ. 100 ευρώ για παράβολο 10.000 ευρώ Το ποσό

θα κατατίθεται σε τραπεζικό λογαριασμό του ΤΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

το είδα terry

αλλά μέχρι χθες ή καλύτερα  μέχρι να γίνει σε ΦΕΚ 

το ΤΕΕ παράνομα εισέπραττε το 3/%

που πιθανόν να έφτασε και στα 180 ευρώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.