Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλήμερα σας,

 

Σε δηλώση , που βρίσκεται σε κατάσταση αρχικής υποβολής με παράβολο εξοφλημένο των 1000 ευρώ και ανταποδοτικό ποσοστό 25, λόγω τροποποίηση των φύλλων καταγραφής το παράβολο αυξάνεται στα 2000 ευρω και 40 το ανταποδοτικό αντίστοιχα.

Υπάρχει περίπτωση το παράβολο που πρέπει να εξοφληθεί εκ νέου να είναι 1000 ευρώ εφόσον έχει ήδη καταβληθεί το πρώτο των 1000? ή απαιτείται καταβολή των 2000 ευρώ και ότι έχει πληρωθεί αφαιρείται από το τελικό ειδικο πρόστιμο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ζητήσει την πληρωμή και νέου παραβόλου 1.000 ευρώ.

Μάλλον το extra ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ το γλύτωσες (δεν το έχουν φτιάξει ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχετε διαπιστωσει προβληματα στην ηλεκτρονικη πλατφορμα των αυθαιρετων το τελευταιο καιρο?εγω υπεβαλλα δηλωση για

κατεδαφισμενο αυθαιρετο με προστιμο 500 ευρω και προχωρησε σε οριστικηυποβολη χωρις να εχει πληρωθει το 500αρικο.δεν κατεβαζε το pdf της πληρωμης. 

 

Από μεταφορά

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα.

σχετικά με τους συντελεστές υπέρβασης στα φύλλα καταγραφής, πείτε μου σας παρακαλώ:

συγκρίνουμε το μέγεθος της υπέρβασης δόμησης με τα επιτρεόμενα της περιοχής που ισχύουν σήμερα. ΟΚ.

αν είναι μέγιστο επιτρεπόμενη δόμηση 200τ.μ., συνολική δόμηση νόμιμα και αυθαίρετα=199τ.μ.<200τ.μ. εκ των οποίων έχω συνολικά αυθαίρετη δόμηση 99τ.μ. 

θα συγκρίνω τα 99 με τα 200τ.μ. και θα έχω στα ΦΚ συντελεστή υπέρβασης <50% ή "χωρίς υπέρβαση δόμησης" επειδή<200τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

99/200 ->  

 

Ειδικά "χωρίς υπέρβαση" επιλέγεις αποκλειστικά στην περίπτωση που έχεις μόνο υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ok. ευχαριστώ. αυτό είχα κατά νου και εγώ μέχρι τώρα. 

ομοίως και για κάλυψη φαντάζομαι. έχω μεγιστο επιτρεπόμενο 300τ.μ. , υφιστάμενη αυθαίρετη κάλυψη 50τ.μ. και συνολικά κάλυψη αυθαίρετα και νόμιμα 150τ.μ. εγώ θα συγκρίνω και πάλι 50/300 και άρα <20% σωστά?

το ερώτημα το λέω γιατί είδα πρόσφατα μια πρότυπη έκθεση μηχανικού για λογιστή όπου στο τέλος έκανε συγκρίσεις της (συνολικής νόμιμης + συνολικής αυθαίρετης δόμησης/κάλυψης) με τα μέγιστα επιτρεπόμενα και έγγραφε χωρίς υπέρβαση... μάλλον δεν έχει σχέση με τους συντελεστές που δηλώνουμε στα ΦΚ.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχω κτήριο που κατασκευάστηκε με άδεια καταστημάτων-γραφείων με μέγιστη δόμηση-κάλυψη 600τ.μ. και 600τ.μ. υπόγειο

έχω αυθαιρεσίες με υπέρβαση δόμησης με επέκταση του περιγράμματος στο υπόγειο 200τ.μ. και στο ισόγειο με υπέρβαση δόμησης με επέκταση του περιγράμματος κατά 150τ.μ. Για τους συντελεστές που βάζουμε στα φύλλα καταγραφή της σύγκρισης με τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ισχύον σήμερα για το γήπεδο, λαμβάνουμε υπόψη τους όρους δόμησης που εκδόθηκε η άδεια για τη συγκεκριμένη χρήση κτηρίου ή τους γενικούς όρους δόμησης δηλαδή 0,2 για εκτός σχεδιου γήπεδο?

 

δηλαδή παράδειγμα, εάν έχω γήπεδο 4000τ.μ. θα συγκρίνω με το 4000*0,2 = 800τ.μ.και άρα θα έχω υπέρβαση (200+150) <50%*800=400τ.μ.  ή ,με το μέγιστη δόμηση 600τ.μ. και άρα έχω υπέρβαση 350>50%*600? προκύπτουν σημαντικές διαφορές στα πρόστιμα...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σύγκρινα με τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμεραι για γραφεία άρα με τα 600 τμ.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί στο παράδειγμα που παραθέτεις συγκρίνεις με την επιτρ. δόμηση απομειωμένη κατά 50%...

 

Άρα για ΥΔ θα έχεις 350/600 ->> 58,33%.

 

Επίσης μην ξεχάσεις να συμπεριλάβεις και την αντίστοιχη υπέρβαση κάλυψης και πιθανή παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

akis73, στα φύλλα καταγραφής στο πεδίο Υπέρβαση δόμησης, οι επιλογές που έχουμε είναι χωρίς υπέρβασης, μικρότερη του 50%, 50% έως 100% της επιτρεπόμενης δόμησης , κοκ. άρα στην περίπτωση αυτή 350/600>>>58,33% δεν είμαστε στο 50% έως 100%, γι' αυτή τη σύγκριση μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το 58,33% είναι ανάμεσα στο 50% και το 100% οπότε σε όλα τα ΦΚ θα περαστεί αυτό το ποσοστό ΥΔ. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα εγώ. :|

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.