Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πώς γίνεται κάποιος να ελέγξει εάν έχει πραγματοποιηθεί ένταξη στο Ν.4178 μόνο με τα στοιχεία ιδιοκτήτη ή την διεύθυνση του ακινήτου?

Π.χ. κάποιος θέλει να ελέγξει εάν ο γείτονας έχει κάνει υπαγωγή στον 4178 ή όχι για την ιδιοκτησία του. Υπάρχει τρόπος ?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλημέρα. Χρειάζεται να γνωρίζεις ΑΦΜ και ηλεκτρονικό κωδικό δήλωσης. Δες εδώ.

 

Από κει και πέρα, δεν ξέρω αν μέσω δικηγόρου μπορεί ο γείτονας να αποκτήσει στοιχεία από το τεχνικό επιμελητήριο. Υποθέτω ότι θα απαιτηθεί εισαγγελική εντολή για κάτι τέτοιο. Οι νομικοί θα μας το πουν αυτό.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Πάυλο, δυστυχώς δεν γνωρίζουμε όχι μόνο τον ηλεκτρονικό κωδικό δήλωσης αλλά ούτε καν εάν έχει υποβληθεί δήλωση.

Περιμένω και εγώ την άποψη όποιου γνωρίζει κάτι περισσότερο σχετικά.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Περίπτωση δύο όμορων καταστημάτων, των ιδίων ιδιοκτητών και τα δύο, συνενωμένα σε ένα.

Είναι οι μόνες ιδιοκτησίες των πελατών μου στο οικόπεδο.

Το ένα κατάστημα έχει καταλάβει Η/Χ και το άλλο τμήμα της πυλωτής, εκ κατασκευής.

Μπορεί το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών να ενταχθεί στο 4178 σε μια δήλωση, αντί για 2 παράβολα και 2 δηλώσεις.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ετερον εκατερον....

Ο Νομος δε μου δινει το δικαιωμα ΟΛΕΣ τις ιδιοκτησιες του ιδιοκτητη στο ιδιο οικοπεδο να τις περασω με μια δηλωση?

 

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eάν και στα δύο είναι οι ίδιοι ιδιοκτήτες με τα ίδια ποσοστά, και ειδικά εάν μιλάμε και για όμορα καταστήματα εντός του ίδιου κτιρίου (όπως το λες όμορα δε το πιάνω σίγουρα τι εννοεις), εγώ προσωπικώς θα προχωρούσα σε μία δήλωση.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Και πως π.χ. θα βρεις Συντελεστή Υπέρβασης Δόμησης (έναν και ενιαίο σε μία δήλωση 4178);;;;

κ.ο.κ.

 

P.S. Ίσως η περίπτωση που "βλέπεις" να βολεύουν, πως όμως θα γίνει αν δεν σε βόλευαν.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sos όποιος ξέρει έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με την πλατφόρμα αυθαίρετων : μπερδεύει τις υποβολές δουλεύω σε Φ.Κ κάποιας Δήλωσης και ξαφνικά βλέπω τα στοιχεία από το ένα στο άλλο. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ?????

 

1. Απαγορεύονται τα κεφαλαία στους τίτλους των θεμάτων αλλά και στο κείμενο του περιεχομένου του,

2. Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας,

3. Μην ανοίγετε νέο θέμα όταν υπάρχει ήδη κάποιο σχετικό. Το παρόν μεταφέρθηκε  στη σωστή κατηγορία.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.