Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μία περίπτωση, στην ισχύουν τα παρακάτω:

Το 1977, χτίζεται σπίτι 7,5x7,5 το οποίο το είχαν δηλώσει 50τ.μ. στο Ε9 τότε.

Το δηλώνουν Ν.720/77 με 52τ.μ. περίπου με τα σχέδια του μηχανικού τότε.

Ο ιδιοκτήτης χτίζει κι άλλα γύρω γύρω το 1978, αποθήκη, εξωτερική κουζίνα, επέκταση ένα δωμάτιο.

Το δωμάτιο είναι 4,75x2,00 σημερινή μέτρηση.

Ο ιδιοκτήτης τότε δηλώνει στο Ε9 το 1979 54,75τ.μ.

Ξέρω από μαρτυρία του γιου του σήμερα, ότι δήλωνε 50τ.μ. και δήλωσε άλλα 4 (4,75) για αυτό το δωμάτιο. Δεν δήλωσε καθόλου κουζίνα και αποθήκες ως ΒΧ στο Ε9.

Σε Α/Φ του 1988 φαίνονται όλα, οπότε ξέρω ότι γίνανε κάπου εκεί κοντά (δεν γίνανε σήμερα).

 

Κάνω τον εξής συλλογισμό:

Ο παλιός ιδιοκτήτης (πατέρας που έχει απεβιώσει), δήλωσε μόνο τα τ.μ. των ΚΧ στο Ε9 για την οικία του στο περίπου με δικές του μετρήσεις, οι οποίες δεν απήχαν πολύ από την πραγματικότητα. Δεν δήλωσε τα ΒΧ γύρω γύρω (γνωστά τότε ως παρακολουθήματα). Γνωρίζοντας ότι ένα από τα παρακολουθήματα ήταν η παλιά κουζίνα (το είδα), ενώ τώρα την έχουν μέσα, θεωρώ εύλογα ότι η κουζίνα υπήρχε από την αρχή λειτουργίας του σπιτιού.
Το σπίτι άρχισε να φτιάχνεται το 1977 δλδ, το 1978 τον "καρφώσανε" και δήλωσε ότι είχε προλάβει να φτιάξει και μετά συνέχισε να φτιάχνει τα υπόλοιπα.

Γενικά έχω πειστεί για την παλαιότητα με αυτά. Μπορώ να θεωρήσω ότι είμαι καλυμμένος με αυτά τα στοιχεία, ή να ζητήσω το "μαγικό" διορθωμένο Ε9 από τον πελάτη;

katopsh.jpg

Τα μπλε είναι στέγαστο με κολώνες (Ημιυπάιθριος).

Το άσπρο είναι το δηλωμένο με Ν720/77 και το μπροστά είναι αυτό που μάλλον ήταν τα επιπλέον "4,75τ.μ.", γιατί μου κάνει εντύπωση να δήλωσε 2ο δεκαδικό ψηφίο και να είναι 2τ.μ. περισσότερα από την μέτρηση για την δήλωση του 720/77.

Ξέρω ότι με το "διορθωμένο" Ε9 είμαι καλυμμένος με κλειστά μάτια, αλλά έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν γίνανε όλα το 1979;

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αφού βάσει νόμου είσαι καλυμμένος με το Ε9 (εγκ.4 άρθρο 11, παρ.22) τότε ζήτησε το διορθωμένο με τα σωστά τμ και χρονολογία και το θέμα όσον αφορά την παλαιότητα λήγει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αλλο.

Τελη Οκτωβρη 2003 πηρε σφραγιδα ολοκληρωσης ΦΟ και τοιχων πληρωσης.

Οι Η/Χ εκλειναν μετα και την τελευταια αυτοψια, μετα δηλαδη και την τελικη θεωρηση, της οποιας τη σφραγιδα δεν εχω στο αντιγραφο.

Οποτε ειναι αδυνατο πρακτικα να εκλεισαν στο τελευταιο τριμηνο του 2003 γιατι δεν ειχε ολοκληρωθει και παραδοθει η κατασκευη ακομα.

Αρα αυτοματως τιθεμαι μετα 2004

Οπως και να χει, ειναι τετραγωνικα που ειναι ηδη τακτοποιημενα με Ν.3843 οποτε αν θεωρησω περαιωμενη τη δηλωση και δεν τα αγγιξω, δε με απασχολει η παλαιοτητα.

Απλως ειχα ενα θεματακι με τη δηλωση που εγραψα σε αλλο Thread για παλιες δηλωσεις

 

Οποτε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

περιτοίχιση σε αυθαίρετο προ του 75, που δεν ξέρω πότε έγινε, μπορεί και προ του 75 αλλα δεν φαινεται καλα στην χαμηλης ποιοτητας αεροφωτογραφια του 75, πρεπει να παει ως 2004-2011 (και να επιβαρυνθει ο πελατης με 1000 ευρω αντι των 500);

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα δηλώσεις την αυθαίρετη περιτοίχιση ως λοιπή παράβαση, το πρόστιμο είναι 500 ευρώ ανεξαρτήτου παλιαότητας, εκτός αν περνάς τις 15.000 ευρώ στον αναλυτικό προυπολογισμό που θα συντάξεις. Από εκεί και πέρα για την παλαιότητα, τα έχουμε πει και παλιότερα ότι δεν ζητείται φωτοερμηνεία, οπότε αν στην φωτό του '75 νομίζεις ότι...φαίνεται είσαι καλυμμένος.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η περιτοιχιση πρεπει να παει "οπως την βλεπεις εσυ"

 

αν  αυτο που εσυ λες οτι δεν φαινεται   και πολυ  καλα  μεν,

αλλα,  μπορει να θεωρηθει τοιχος...αυτο γραφεις...

 

υγ

- γιατι να μην εχει γινει μαζι με το αυθαιρετο..."τότε"???

- γιατι "αυτοι"  να το δουν διαφορετικα???

 

υγ

για τις 15.000 του αναλυτικου, απαντησε  ο  ειδικωτερος εμου

φιλος ακις

 

με τις καλησπερες μου.
 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος προφανως και εχει ενα 500αρικο κατηγοριας 1 και δε θελει να το προσαυξησει με ενα ακομα της λοιπης της περιτοιχισης

Αν θεωρεις πως φαινεται στην ΑΦ εστω και αχνα, μπουμπουνα το.

Ποιος θα σε αμφισβητησει και για ποιο λογο να το κανει?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το επιχείρημα μου ήταν οτι γενικα πολυ δυσκολα φαινεται η περιτοιχιση σε μια αεροφωτογραφια. Φαντάζομαι θα έχει τύχει σε πολλούς πιο έμπειρους και ήθελα να δω πως το αντιμετωπίζετε. Λογικά γίνεται ταυτόχρονα με το κτίσμα...

Θα πράξω όπως συστείνει ο inzaghi, σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω περίπτωση αυθαίρετης οικίας εκτός σχεδίου, για την οποία είχε εκδοθεί άδεια επισκευής το 2005, όπου στο τοπογραφικό της αδείας αναγράφεται στο κυρίως μέρος του κτίσματος ότι είναι "Προ του 1955 Αρ. Πρωτ. Βεβαίωσης ..../2002" κι έτσι έχει δηλωθεί και στο Ε9. Ο ιδιοκτήτης σε μια πρωτοφανή στιγμή ειλικρίνειας παραδέχτηκε ότι η βεβαίωση παλαιότητας του κτίσματος που αναγράφεται πάνω στο τοπογραφικό (η οποία δεν υπάρχει πουθενά αλλού στο αρχείο του) είναι ψευδής και ότι το κτίριο κατασκευάστηκε το 1960κάτι. Μπορεί σε αυτή την περίπτωση ο μηχανικός να κάνει τον Κινέζο στηριζόμενος στη βεβαίωση του τοπογραφικού της άδειας επισκευής και στο Ε9 και να θεωρήσει το κυρίως κομμάτι του κτίσματος ως προ του 1955 (ενδεχομένως ψάχνοντας και το επίσημο έγγραφο από την αρμόδια υπηρεσία, αν αυτό υφίσταται) και να προχωρήσει μόνο στην τακτοποίηση των έξτρα παρανομιών θεωρώντας στους συντελεστές υπολογισμού προστίμου ότι το κτίριο έχει οικοδομική άδεια (ως προ του 1955)?

Link to comment
Share on other sites

Η κλασσική "μαϊμουδιά" βεβαίωση δημάρχου θα ήταν, οπότε που να στηριχθείς;

Η άδεια επισκευής αναγράφει επιφάνεια κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.