Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι όταν ο ιδιοκτήτης του αυθαιρέτου είναι εταιρία.

1. Στο σύστημα 4178 έχω καταχωρήσει τως ιδοικτήτη την επωνυμία της εταιρία και τα στοιχεία της ΟΚ.

 

2. Στην υπέυθυνη δήλωση του ιδοικτήτη που περιγράφει τα αυθαίρετα , γράφω τα στοιχεία του νόμιμου εκπροσώπου 
Ομως στο πεδίο ΑΦΜ της υπ. δήλωσης  , ποιό ΑΦΜ θα βάλω ? Του ιδιοκτήτη ή της εταιρίας ?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις το Α.Φ.Μ. του εκπροσώπου και στο κείμενο θα γράψεις:

ως νόμιμος εκπρόσωπος της εταιρίας "#######", με έδρα επί της οδού "#######", και με Α.Φ.Μ. "#######' της Δ.Ο.Υ. "#######", εξουσιοδοτώ.... κοκ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Για τακτοποίηση αυθαίρετης κατοικίας εντός σχεδίου, χωρίς άδεια, προ του 1975-κατηγορία 1, υποχρεούμαστε να ανεβάσουμε τοπογραφικό στο σύστημα; Σύμφωνα με το άρθρο 9 του Ν.4178/2013 το τοπογραφικό δε συμπεριλαμβάνεται στα δικαιολογητικά που υποβάλλονται για την υπαγωγή σε περίπτωση κατηγορίας 1. 

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά ως προς το τυπικό μέρος. Δεν απαιτείται τοπογραφικό για αυθαίρετο κατηγορίας 1. Όμως, πολλές φορές εκπονούμε τοπογραφικό για να ελέγξουμε το ακίνητο ακόμη και αν δεν απαιτείται. Επιπλέον, αν ο πελάτης σκοπεύει να το  μεταβιβάσει θα το χρειαστεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σπαζοκεφαλιά (?)

Ζευγαρι ηλικιωμένων ηρθαν να ρυθμίσουν της αυθαιρεσίες στο σπίτι τους, το οποίο σπιτι τους δηλώνουν στο Ε9.

Ειναι κατοικοι εξωτερικου (Γερμανία). Εγω εκανα αυτοψία, δήλωση εβγαλα και έδωσα το παράβολο προς πληρωμή προς το παρόν. 

ορίζοντας ως ιδιοκτήτες τους δύο ηλικωμένους με τα ποσοστά τους στο Ε9 πόυ μου έδωσαν.

Ομως κατόπιν διαπίστωσα απο συμβόλαιο ότι οι δύο ηλικιωμένοι, το 2010 εκαναν γονική παροχή στο γιό τους το σπίτι

κρατώντας σύμφωνα με το συμβόλαιο το δικαίωμα της "εφόρου ζωής συνοικήσεως εντος αυτου."

Το 2011 πεθαίνει ο γιός και αποδέχονται την κληρονομιά η γυναίκα του και τα δύο του παιδιά-εγγόνια των ηλικιωμένων.

Οι ηλικιωμένοι επιμένουν οτι δεν δηλωνουν τιποτα τα παιδιά στην ελλάδα, και μου ζητούν να μην μπλεχτούν τα παιδιά 

στην ιστορία, τα οποία είναι κάτοικοι εξωτερικού, εχοντας ομως ελληνικό αφμ οπως φαίνεται απο την αποδοχή. 

Ολοι είναι σύμφωνοι προφανώς αφού ο παππούς πληρώνει με το σκεπτικό να μην αφήσει στα παιδιά αμαρτίες γονέων.

Θα εχω θέμα εαν την κανουν οι παππούδες και απλά πάρω και συναίνεση απο τους κληρονόμους του θανόντα??

Συγκεκριμένα να δηωσω απο 50 50 γιαγια παππού όπως είναι στο Ε9 και με συναίνεση και απο την γιαγιά να κανει την αίτηση 

ανάθεση κλπ κλπ ο παππούς.

 

***** τη γραφειοκρατία μου μέσα......

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

O παππούς και η γιαγιά μάλλον είναι επικαρπωτές του ακινήτου.

Δηλαδή, δεν είναι οι "φερόμενοι ιδιοκτήτες" οι οποίοι μπορούν να υποβάλλουν δήλωση 4178.

Ιδιοκτήτες είναι οι υπόλοιποι, σύζυγο και παιδιά του θανόντα.

Στο όνομα αυτών θα γίνει η δήλωση.

Με τα ποσοστά του καθενός από αυτούς.

Ο καθένας από αυτούς θα πρέπει να φτιάξει και μια εξουσιοδότηση π.χ. προς τον παππού (μόνο αυτόν) για να κάνει τη δήλωση κ.λπ.

Τη γιαγιά αφήστε τη στην ...ηρεμία τους.

Η εξουσιοδότηση αυτή θέλει θεώρηση από την πρεσβεία ή το ελληνικό προξενείο της χώρας που βρίσκονται.

 

P.S. 

Χρειάζονται και των 3 (μάνας - παιδιών) τα Ε9.

Αν δεν κάνουν, να κάνουν τώρα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μάλλον επικαρπωτές είναι αν ορίζεται έτσι η επικαρπία στα συμβόλαιο. Δε γνωρίζω το νομικο τόσο καλά.

Εφοσον ειναι επικαρπωτές όμως δεν πάω στο 11 1α?

Το κυριότερο είναι οτι δεν ξέρω εαν κάνουν Ε9 εδώ οι υπόλοιποι 3, ενώ τα γερόντια το χουν δηλωμένο κανονικά

απο 50-50. Συμφωνα με τον παππου το καναν ετσι τότε για να μην δηλώνουν τα παιδιά τίποτα εδώ και πληρώνουν

ενφια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έχεις ξεκινήσει από την αρχή λανθασμένα. Χωρίς να σου δοθεί συμβόλαιο ιδιοκτησίας κάνεις δήλωση με βάση το Ε9. Τώρα, χωρίς να δοθεί αποδοχή κληρονομιάς, πως θα κάνεις δήλωση; Στο όνομα ποιών κληρονόμων.

Πρώτα θα δώσουν την αποδοχή κληρονομιάς, μετά θα κάνεις τη δήλωση υπαγωγής.

Αν δεν μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους, να ορίσουν ειδικό πληρεξούσιο στην Ελλάδα με δικαιοδοσίες τέτοιες που να μπορεί να υπογράψει τις υπεύθυνες δηλώσεις που θα χρειαστούν καθώς και το συμφωνητικό ανάθεσης.

Για το αρχικό που λες "δικαίωμα συνοικήσεως" μοιάζει με επικαρπία, αφού το δικαίωμα οίκησης αποκλείει το δικαίωμα του κύριου του ακινήτου να κατοικεί σε αυτό. Το δικαίωμα οίκησης δεν μεταβιβάζεται. Το βλέπεις με το συμβολαιογράφο τους.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.