Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

18/2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών 
τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών 
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους 
και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή 
του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου 
με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί 
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου 
ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.
 
έστω 4 διαμερίσματα 25%  το καθένα σε οικόπεδο με συντ. δόμησης 200 τ.μ. Άρα από 50 τ.μ. ο ΣΔ επί οικοπέδου που αναλογεί στο καθένα. Ένας συνιδιοκτήτης έκλεισε Η.Χ. 15 τ.μ. Η σύγκριση γίνεται 15/50=0.3=30%. Ενώ στο σύνολο του ακινήτου θα ήταν 15/200=7,5%. Μεγάλη διαφορά στα ποσοστά.
Νομίζω πως εννοούν όταν το κτίριο έχει χωριστεί λειτουργικά σε διαμερίσματα, αλλά χωρίς σύσταση, τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να επιλέξει μια αίτηση για όλο το κτίριο (και τα επιμέρους λειτουργικά χωρισμένα διαμερίσματα) ή περισσότερες αιτήσεις. 

γνώμες? 

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω νομίζω οτι μπορεί να πάει σε μια αίτηση μόνο στην περίπτωση που οι οριζόντιες ανήκουν σε ενα φυσικό ή νομικό πρόσωπο...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ακόμη και στη περίπτωση που υπάρχει η σύσταση οριζοντίων αλλά ανήκουν όλα τα διαμερίσματα σε ένα πρόσωπο ε; Δε ξέρω ακόμη με προβληματίζει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω οτι μπορεί να πάει σε μια αίτηση μόνο στην περίπτωση που οι οριζόντιες ανήκουν σε ενα φυσικό ή νομικό πρόσωπο...

 

 

δηλαδή ακόμη και στη περίπτωση που υπάρχει η σύσταση οριζοντίων αλλά ανήκουν όλα τα διαμερίσματα σε ένα πρόσωπο ε; Δε ξέρω ακόμη με προβληματίζει το θέμα

 

Το είπαμε και κάπου αλλού για τον νέο νόμο.

 

Η αναφορά αυτή πιστεύω δείχνει προς αυτό που λένε οι 2 συνάδελφοι.

Ο μεν @Alsterwasser με σιγουριά, ο δε Pavlos (θα είμαι στον τόπο σου 6-8 Σεπτέμβρη, κάνε βουντού να έχει καλό καιρό) με μία επιφύλαξη.

Ήταν κάτι που είχε αναφέρει ο κ.Καρατσώλης στην αρχή του 4014 αλλά δεν έβγαινε από πουθενά.

Τώρα όμως νομοθετείται και είναι προς τη σωστή πλευρά.

Πολύ σωστή πλευρά.

 

Αλλά μιλάμε για τον ίδιο ιδιοκτήτη (όχι απαραίτητα έναν).

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο με το καλό να έρθεις. Θα κάνουμε συμφωνητικό ακόμη και με τον καιρό προκειμένου να έχεις ευχάριστες διακοπές :) 

 

άρα έχουμε δεδομένα :

α) οι υπερβάσεις σε οριζόντιες ιδιοκτησίες συγκρίνονται με τα ποσοστά δόμησης και κάλυψης που αναλογούν σε αυτές με βάση τη σύσταση. Αν δεν υπάρχει σύσταση πάμε όπως και με ν. 4014 με τα μέγιστα του οικοπέδου. 

β) διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη, υπάγονται με μία αίτηση και ένα συνολικό παράβολο που αντιστοιχεί στο άθροισμα των αυθαίρετων χώρων προς υπαγωγή. Μένει η δική μου αμφιβολία, αν αυτό θα ισχύει όταν δεν υπάρχει σύσταση στο κτίριο ή και στην περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς θεωρώ ότι, δεν έχει αλλάξει κάτι στο θέμα αυτό, από όπως υπολογίζονταν με τον 4014.

Απλώς χτένισαν το φρασεολόγιο.

Κάθε αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία και μια δήλωση!!!

Δηλαδή, αν η ιδιοκτησία αυτή είναι μια πολυκατοικία με 50 διαμερίσματα που δεν έχει γίνει σύσταση πάει με μια δήλωση.

Αν έχει γίνει σύσταση και υπάρχουν 50 διαφορετικές ιδιοκτησίες (ανεξαρτήτως του ποιός είναι ο ιδιοκτήτης της καθεμιάς) και υπάρχουν αυθαιρεσίες και στις 50, τότε χρειάζονται 50 δηλώσεις.

κ.ο.κ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο 4178 δίνει τη δυνατότητα εάν αυτή η πολυκατοικία με τα 50 διαμερίσματα και τις 50 οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι ΕΝΟΣ ιδιοκτήτη, τότε να μπορεί επίσης να γίνει 1 δήλωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ντουθ.

Πλέον μπορούμε να έχουμε μία δήλωση/ιδιοκτήτη/πολυκατοικία, ανεξαρτήτως αριθμού Ο.Ι. που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθρο 11 εκει που αναγραφει για τα απαιτουμενα σχεδια σε περιπτωση υπαρξης ή οχι Ο.Α. δεν αναφερει αν στα εκτος σχεδιου απατειται τοπογραφικο οπωσδηποτε οπως αναφεροταν στον 4014.

 

Οποτε συμπαιρενω οτι αν εχουμε εκτος σχεδιου αυθαιρετο με Ο.Α. και τοπογραφικο δεν χρειαζεται οπωςδηποτε να κανουμε νεο τοπογραφικο σε ΕΓΣΑ , αν κανω λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.