Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

καλημέρα, αρκεί το 51 %

 

" ....Την αίτηση υποβάλλει:

.......

δ) ο συνιδιοκτήτης:

i) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλα−

γών χρήσης επί κοινοχρήστων χώρων ακινήτου, στο

οποίο έχει συσταθεί οριζόντιος ή κάθετος ιδιοκτησία

μετά από απόφαση της πλειοψηφίας, σύμφωνα με τα

οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας, άλλως

με απλή πλειοψηφία.... "

Και υποβάλλουμε το Ε-9 μόνο του εξουσιοδοτημένου προσώπου έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κι εγώ μια περίπτωση ρύθμισης με αρκετούς συνιδιοκτήτες με τους δύο από αυτούς να μην έχουν στο Ε9 τους ούτε το εν λόγω ακίνητο, ούτε το οικόπεδο.

Μπορώ να τα υποβάλλω;

 

Ακόμη, σε περίπτωση εξουσιοδότησης ενός από αυτούς θα με κάλυπτε μόνο του Ε9 του ενός;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κι εγώ μια περίπτωση ρύθμισης με αρκετούς συνιδιοκτήτες με τους δύο από αυτούς να μην έχουν στο Ε9 τους ούτε το εν λόγω ακίνητο, ούτε το οικόπεδο.

Μπορώ να τα υποβάλλω;

 

Ακόμη, σε περίπτωση εξουσιοδότησης ενός από αυτούς θα με κάλυπτε μόνο του Ε9 του ενός;

θα πρέπει να κάνουν διορθωτικές Ε9 όσοι δεν το αναφέρουν.

(μην κάνετε "κολπάκια" με το ιδιοκτησιακό γιατί οπωσδήποτε κάποια στιγμή θα σκάσει)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

apier said

[με τις καλημερες μου]

 

(μην κάνετε "κολπάκια" με το ιδιοκτησιακό γιατί οπωσδήποτε κάποια στιγμή θα σκάσει)

 

υγ

και [για να μην μπλεξεις...]

να ξαναδιαβασεις το αρθρο 5

 

 πολλα ειναι τα "εμποδια"....ειδικα  για την συναινεση του 100%...την οποια  δεν   φαινεται να εχεις...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, καλό μήνα και καλές διακοπές Δημήτρη!

Το είχα αφήσει λίγο το φόρουμ γιατί παρακολουθούσα τα πολιτικά.

(αυτός ο συμμαθητής μου μας έχει χαζέψει)

Σήμερα αποφάσισα ότι αρκετά υπέφερα, και άρχισα να επιστρέφω στην κανονική πραγματικότητα.

(με μόνη διαφορά ότι με όλα αυτά και τον Αύγουστο μαζί, το τηλέφωνο έχει ησυχάσει λίγο) 

Link to comment
Share on other sites

προφανώς εννοεις...

 

"Σήμερα αποφάσισα ότι αρκετά υπέφερα, και άρχισα να επιστρέφω στην κανονική     εικονικη ...πραγματικότητα." :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

 

Έχω την εξής περίπτωση. Πρέπει να γίνει μια τακτοποιήση σε μονοκατοικία που είναι μεν προ '55, αλλά, έγινε μια μικρή αυθαιρεσία σε τμήμα προσθήκης με άδεια. Η κατοικία αυτή ανήκε σε μια ηλικιωμένη που απεβίωσε και τώρα θέλει να τακτοποιήσει το όλο θέμα ο σύζυγός της. Το πρόβλημα είναι πως η κατοικία προορίζεται για τον εγγονό που είναι ανήλικος και μόνιμος κάτοικος Αγγλίας. Η διαδικασία συμβολαιογραφικά βρίσκεται στο στάδιο που πρόκειται να ανοίξει η διαθήκη, ώστε μετά να την αποδεχτεί ο εγγονός.. Εγώ, επαφή έχω μόνο με τον σύζυγο της θανούσας που ζεί πλέον Ελλάδα. Τι πρέπει να κάνω σχετικά με το ποιος θα φανεί ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

- να ανοιξει η διαθηκη

- να ειναι ο εγγονος κληρονομος

αυτος τακτοποιει

 

ειναι ανηλικος....

αρα θα κανουν την αποδοχη και την τακτοποιηση οι γονεις...για λογαριασμο του ανηλικου

 

[θεωρητικα απαιτειται αδεια δικαστηριου...τεσπα...ειναι προς το συμφερον του ανηλικου...ό,τι τους συμβουλεψει ο δικηγορος τους..]

Μεχρι τοτε, δεν  εχεις εντολεα...

Link to comment
Share on other sites

κι επειδή πιθανότατα (μου έχει τύχει) οι γονείς εξ Αγγλίας θα κάνουν πληρεξούσιο προς τον εν Ελλάδι συγγενή για όλα τα σχετικά,

ας βάλουν μέσα και τη δήλωση αυθαιρέτου, την έκδοση αδείας, τη διαγραφή προστίμου κλπ κλπ

Κι έτσι θα έχεις εντολέα τον εν Ελλάδι.

 

Έλα όμως που πρέπει να τα ετοιμάσεις όλα (σχέδια κλπ) για την αποδοχή, πριν αποκτήσεις εντολέα.

Γι' αυτό, κάνε ένα συμφωνητικό, και πάρε προκαταβολή, από τον "εντολέα"

όπου θα λέει όλα τα σχετικά και θα αντικατασταθεί από το κανονικό όταν προκύψει δυνατότητα) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.