Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

καλημέρα Συνάδελφοι. 

Διώροφη οικοδομή από μια κατοικία σε ισόγειο και όροφο-λειτουργικά ανεξάρτητες-χωρίς σύσταση. 

Στον ακάλυπτο αυθαίρετο λεβητοστάσιο-χώρος αποθήκης.

2 ιδιοκτήτες στο ακίνητο.

Ο φερόμενος ιδιοκτήτης του αυθαιρέτου είναι ο έχων το ισόγειο. 

Η δήλωσή του καλύπτεται με τη συναίνεση του άλλου  ή έχει εφαρμογή η παρ. 1-iv?

 

"iv) Ένας εκ των συνιδιοκτητών για τα αυθαίρετα κτί−

σματα που κατέχει, εφόσον συνυποβληθεί μετά των 
λοιπών δικαιολογητικών και συμβολαιογραφικό προ−
σύμφωνο συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών, εκ του 
οποίου να προκύπτει ότι το αυτοτελές ή τα αυτοτελή 
οικοδομήματα με την κατάρτιση της οριστικής συστά−
σεως διηρημένων ιδιοκτησιών θα περιέλθουν εις την 
κυριότητά του."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Ιάσονα.

Η παρ. iv σε ποιες περιπτώσεις έχει εφαρμογή;

Στη περίπτωση που περιγράφω, οι 2 φερόμενοι ιδιοκτήτες,  του ισογείου ο ένας και του ορόφου ο άλλος, θεωρούνται συνιδιοκτήτες στο ακίνητο (το οποίο δεν έχει σύσταση)?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εφαρμοσθεί και η iv. Συνήθως όμως έχει νόημα αν είναι πολλοί περισσότεροι οι συνιδιοκτήτες.

Στη περίπτωση σου τακτοποιείς (με συναίνεση) και κάνεις διανομή αργότερα (αν θέλεις).  

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ nzerman

 

Άρα, στη περίπτωση που έχω 2 ιδιοκτήτες ενός ακινήτου, οι οποίοι συναινούν για υπαγωγή σε ρύθμιση, πέρα από τις υπεύθυνες δηλώσεις τους δεν απαιτείται προσύμφωνο σύστασης. 

Link to comment
Share on other sites

να  διευκρινισουμε λιγο  αυτα τα παραπανω

 

Το 11 /1/δ i,  ii καΙ iii   αφορα  περιπτωσεις  όπου  εχει  συσταθει οριζοντια ιδιοκτησια..

Επομενως  αφου δεν προκυπτει απο συμβολαιο  -τυχον- συσταση και αποκλειστικη χρηση...δεν εφαρμοζονται τα παραπανω...

 

 

αρα μενει το iv...

Αλλά  δεν λες  σε ποιον ανηκει το γηπεδο.... ο δε  "αυθαιρετησας..."... πώς και απο που εχει τιτλο για το ισογειο

και πώς μπορει να "πηρε" το ισογειο...χωρις καποιον τιτλο...????

αρα ξαναδες τα συμβολαια...

 

και τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιστρέφω δριμύτερη για δυνατούς λύτες!!!Πελάτης μου έκανε την εξής αυθαιρεσία στο σπίτι του!Το σπίτι του προήλθε από διαχωρισμό ενιαίας κατοικίας προ του 1955 που μοιράστηκε με κληρονομιά σε αδέρφια.Ο πατέρας του κατά τη διάρκεια των ετών έχει βγάλει άδειες για το σπίτι που του αντιστοιχούσε.Άρα είναι κατοχυρωμένη κάθετη ιδιοκτησία το σπίτι γιατί το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου.Ο πελάτης μου έπιασε και αντικατέστησε το ξύλινο πάτωμα του σπιτιού του με πλάκα μπετόν και κολώνες (εσωτερικά).Μπορεί να τακτοποιήσει σύμφωνα με το νέο νόμο?Πάμε με αναλυτικό?Επίσης ελπίζω να μη θέλει συναίνεση από τον συνιδιοκτήτη του οικοπέδου που πήρε το υπόλοιπο αρχικό σπίτι εφόσον είναι εντός τμήματος αποκλειστικής χρήσης του πελάτη μου δηλ στο σπίτι που έχει βγάλει και άδειες και φαίνεται ιδιοκτήτης από τις αποδοχές και τα συμβόλαια.?Δηλ θέλω να πω ότι οκ το καταλαβαίνω εντός του οικοπέδου του εξ αδιαιρέτου χωρίς σύσταση όντως να μην μπορείς να τακτοποιήσεις αυθαίρετες κατασκευές χωρίς συναίνεση αλλά μέσα στον όγκο σου και χωρίς να υπερβαίνεις τα οικοδομικά μεγέθη (δόμηση,κάλυψη,ύψος) και να καταπατάς τα μ2 που αντιστοιχούν στον άλλο και εκεί πια θέλει συναίνεση?Νομίζω ότι είμαι στην περίπτωση ιι!!!

Link to comment
Share on other sites

???????

 

[ηταν ενα οικοπεδο...εντος....εμβαδου...ανηκε στον...εχτισε με-χωρις ΟΑ  υπογειο, ισογειο,  δευτερο κτισμα διπλα...,  πεθανε το ετος...- κληρονομηθηκε απο 2-3...δεν αφησε διαθηκη [?]

εκαναν αποδοχη...

εχτισε ο α  εχτισε  ο β' ...

εκαναν συσταση ΟΙ και καθετη....εχω συμβολαια...λενε τα εξης...]

 

αρα, επανερχεσαι...

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου απαιτείται η συναίνεση έστω και αν αφορά λειτουργικά αυτοτελή κτίρια.

Αυτό γιατί αφορά παρέμβαση στον φέροντα οργανισμό που ανήκει στα αδιαίρετα πράγματα κατά την ορφοκτησία εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στη σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.