Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

Τότε θα πρέπει να ανεβάσεις όλα τα προαπαιτούμενα σχέδια γι' αυτή την κατηγορία.

 

Δηλαδή, αν έχει για το οικόπεδο εκδοθεί ΟΑ, εγκεκριμένη κάτοψη, εγκεκριμένη τομή, εγκεκριμένο τοπογραφικό, εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης, πάνω στα οποία θα έχουν "σχεδιαστεί" όλες οι δηλωθείσες αυθαιρεσίες και θα έχει "προστεθεί" το αντίστοιχο "πινακάκι" με τους "υπολογισμούς κ.λπ.". Σφραγίζεις, υπογράφεις ακριβώς δίπλα στις "σημειώσεις" σου.

 

Αν δεν έχει εκδοθεί ΟΑ, πρέπει να εκπονηθούν κάτοψη, τομή, εξαρτημένο τοπογραφικό, τα οποία θ' απεικονίζουν όλες τις δηλωθείσες αυθαιρεσίες και θα σφραγιστούν, υπογραφούν από τον διαχειριστή μηχανικό της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και κατατοπιστικά αλλά το ερώτημά μου είναι συγκεκριμένο. 

Ρωτώ αν απαιτούνται σχέδια για ανοιχτούς ημιυπαίθριους χώρους-υπόστεγα??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχουμε διωρία για την 2η φάση να ανεβάσουμε τα σχέδια μέχρι το 2018. Τώρα που βγαίνει ο νέος νόμος παρατείνεται αυτό το όριο?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχουμε περιθώριο έως 23.9.2019...

Με το νέο νόμο αυτό θα μειωθεί (τουλάχιστον για ένα έτος).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

μια ερώτηση και απο μένα που θέλω να ολοκληρώσω μια δήλωση κλειστων η/χ με το ν.4178 σε πολυκατοικία με Ο.Α.

 

εχώ το φάκελο της άδειας από τον ιδιοκτήτη με τα σχέδια κτ.λ.

Αν βγάλω φωτοαντιγραφα τις κατόψεις, τις τομες και το διαγραμμα κάλυψης της Ο.Α και πάνω σε αυτά σχεδιάσω τις αυθαιρεσίες, προσθεσω πινακακι με υπολογισμους και σφραγίσω και υπογραψω δίπλα στις σημειώσεις είμαι καλυμμενη?

Ή μήπως πρέπει να πάω πρώτα πολεοδομία να μου θεωρήσουν τα φωτοαντιγραφα των σχεδίων που θα βγάλω και πάνω σε αυτά να σχεδιάσω τις αυθαιρεσιες?

Link to comment
Share on other sites

 

.......Αν βγάλω φωτοαντιγραφα τις κατόψεις, τις τομες και το διαγραμμα κάλυψης της Ο.Α και πάνω σε αυτά σχεδιάσω τις αυθαιρεσίες, προσθεσω πινακακι με υπολογισμους και σφραγίσω και υπογραψω δίπλα στις σημειώσεις είμαι καλυμμενη?

 

Ναι αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ Ιασονα

 

 

Καλησπέρα έχω και μια επιπλέον απορία,

σε τριώροφο κτίριο με υπογειο δηλώνω διαφορες αυθαιρεσίες σε διαφορετικές μεριες των ορόφων οπως κλεισιματα η/χ, νεους εξώστες ή τροποποιήσεις παλιων, αλλαγες στο σχημα των κατοψεων κ.τ.λ. Σε φωτοαντιγραφα των κατόψεων της Ο.Α σχεδίασα και σημείωσα τις διάφορες αυθαιρεσιες. Την ίδια τακτική ακολούθησα και με το διάγραμμα κάλυψης της Ο.Α.

 

Η ερώτηση μου είναι αν θα ακολουθησω την αντίστοιχη διαδικασία και με το σχέδιο τομων της Ο.Α ή χρειαζεται να κάνω νέες τομές όπου έχω αυθαιρεσίες, δηλαδη για καθε κλεισμο η/χ κ.τ.λ :confused:

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.