Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε συνέχεια της παραπάνω ερώτησης και σύμφωνα την ε/α 436 από τις ερωτοαπαντήσεις του 4178 από το Τ.Ε.Ε. θεωρώ ότι για την υπάρχουσα κατοικία που έχει τη β' φάση υπάρχει Ο.Α. και όσον αφορά την επέκταση καταλαβαίνω ότι πάει και αυτή με Ο.Α.

Το ερώτημά μου είναι με ποια δόμηση, κάλυψη θα συγκρίνω τα τετραγωνικά της αυθαίρετης επέκτασης?

(τα στοιχεία παραμένουν τα ίδια: εκτός σχεδίου περιοχή,μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δείς στο τροποποιημένο παράρτημα πότε επιλέγουμε με Οικοδομική Άδεια, θα δείς ότι πρέπει να έχεις Γ φάση 1337!

Επομένως στη δική σου περίπτωση θα επιλέξεις "χωρίς άδεια" και κατηγορία 5

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Αλλά αφού είναι σε εκτός σχεδίου η Γ φάση από που προκύπτει?

Απ' όσο ρώτησα και κάποιους συναδέλφους μου είπαν ότι θα πάω με τα ισχύοντα.(σαν να έχει Ο.Α.)

Εκτός σχεδίου: Ε>=4.000 τ.μ. και κάλυψη=200 τ.μ.

Το θέμα μου είναι ότι δεν μου βγάζει νόημα η σύγκριση μεταξύ των πραγματικών τετραγωνικών της αυθαίρετης επέκτασης σε σχεση με τα ισχύοντα σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπήκε στο σχέδιο, όπως σωστά λες δεν πήρε ποτέ Γ φάση

Άρα δεν έχει πάρει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση, άρα θα βάλεις χωρίς οικοδομική Άδεια.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Σχετική συζήτηση και εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/22563-%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1-%CE%A6%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B7/page-18

Link to comment
Share on other sites

το παράρτημα λέει ότι μόνο Γ φάση έχει ΟΑ.

Μόνο αν κάνεις αυθαίρετη θεώρηση ότι είναι οριστικά εκτός σχεδίου, τότε συνηρμικά έχεις και οριστική εξαίρεση κατά τον 1337. Αλλά δεν μπορείς να το πεις τυπικά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δείς στο τροποποιημένο παράρτημα πότε επιλέγουμε με Οικοδομική Άδεια, θα δείς ότι πρέπει να έχεις Γ φάση 1337!

Επομένως στη δική σου περίπτωση θα επιλέξεις "χωρίς άδεια" και κατηγορία 5

 

Πολύ σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν θες άλλο ψάξιμο. Έχεις ένα τμήμα με αναστολή από κατεδάφιση με 1337 και ένα τμήμα εντελώς αυθαίρετο, χωρίς να υπάρχει οικοδομική άδεια στο οικόπεδό σου. Υπολογίζεις το νεόδμητο τμήμα χωρίς άδεια.

"Θα μπει στο σχέδιο" = "τώρα είναι εκτός σχεδίου"

οπότε καλά τα λες.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Κτίσμα σε οικόπεδο που είχε υπαχθεί στον 1337/83 (Α και Β φάση) τακτοποιείται τώρα με 4178/13. Λόγω νεώτερου πρόσφατου ΓΠΣ στην περιοχή, παρατηρώ ότι το νέο σχέδιο παίρνει το μεγαλύτερο τμήμα της αυλής μαζί με την περίφραξη του οικοπέδου και πλέον οι εξώστες που βρίσκονταν στον πρώτο και δεύτερο όροφο με την τροποποίηση αυτή βρίσκονται πάνω από δημόσιο χώρο.

 

Στην τακτοποίηση ποια τμήματα θα πάρω υπ' όψιν?? Τα νεώτερα (μικρότερα) που δημιουργούνται από το νέο ΓΠΣ ή θα υπολογίσω την κατάσταση την οποία βλέπω και υφίσταται σήμερα, σημειώνοντας όμως πάνω στο σχέδιο τα νέα όρια?   

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για να γίνει οριστικά δημόσιος χώρος, πρέπει να γίνει εφαρμογή του ΓΠΣ στο Ο.Τ. σου. Μέχρι εκείνη τη στιγμή χρησιμοποιείς όλη την έκταση για τους συντελεστές του προστίμου, και ρυθμίζεις κατά Ν.4178/13, χωρίς η ρύθμιση να επιρεάζει το κύρος της όποιας απαλλοτρίωσης ή ότι άλλο προβλέπεται στην επέκταση του ΓΠΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.