Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και μπαίνω στο θέμα..

Συνάδελφοι τι καταλαβαίνετε από την παράγραφο 1δ του άρθρου 11 περί συνιδιοκτήτη; 

Στους κοινόχρηστους χώρους - π.χ. στο δώμα μιας πολυκατοικίας χωρίς αποκλειστική χρήση και χωρίς να υπάρχει το δώμα σε σύσταση- αρκεί η πλειοψηφία των ιδιοκτητών (χωρίς συναίνεση) για την αίτηση σε υπαγωγή στο νόμο; 

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

όπου δεν υπάρχει καταστατικό ΝΑΙ πλειοψηφία

όπου όμως υπάρχει πλειοψηφία βάσει καταστατικού

(το δώμα αναμφισβήτητα είναι κοιν/στο-ήτοι το πάρεις σαν "αέρα" ήτοι ως μια όψη ) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

εννοει οτι

 

"η οικοδομη να εχει υπαχθει στις διαταξεις περι οριζοντιας ιδιοκτησιας"

 

αρα , κατασκευη στον ακαλυπτο ή στο δωμα  ειτε απο εναν για λογαριασμο του

ειτε υπερ ολης της οικοδομης

 

τακτοποιειται με βαση την πλειοψηφια που -τυχον- οριζει ο κανονισμος

και αν δεν οριζει ...με απλη πλειοψηφια 50+0,0001%

 

υγ

αυτο το θεμα το εχουμε ξανασυζητησει...

 

ΚΑΝΑ

 

"ειτε"  εχεις βιονικο πληκτρολογιο  "ειτε"  το δικο μου καιει καρβουνο...

παλι προηγηθηκες

 

και πολυ σωστα....

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

στην τακτοποίηση σε ακάλυπτο χώρο πολυκατοικίας (3οροφη ) στο ισόγειο επεκτάθηκαν κάποια καταστήματα 10 τμ και δεν υπάρχει πλέον ακάλυπτος...αν τακτοποιηθεί ο χώρος αυτός 8α ανήκει στον ιδιοκτήτη των καταστημάτων? θέλει συναίνεση απο όλους? αυτο έγινε το 1965 αλλα φυσικά στα συμβόλαια δεν φαινεται κάτι( φαίνονται μόνο τα τμ της αδείας....εχει γίνει μόνο γονική παροχή...το 2011-2012 είχε γίνει και σύσταση οριζοντίου και καθέτου για τα μαγαζιά του ισογείου ( ανήκουν στον ιδιο ιδοκτήτη)...

Link to comment
Share on other sites

με συμβολαιογράφο που μίλησα μου είπε οτι για να γίνει αλλαγή στα ποσοστά των ιδιοκτησιών αφού δεν θα υπάρχει πλέον κοινόχρηστος(ακάλυπτος ) 8α πρέπει να συμφωνήσουν αρχικά όλοι....και να βγούνε βεβαιώσεις νομιμότητας για όλους ...οπότε πρέπει όλοι να είναι νόμιμοι....ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

τα ποσοστα των ιδιοκτησιών...γιατι να τα αλλαξεις???

 

Δεν ζηταει ο 4178 κατι τετοιο.

Αυτο που ζηταει ειναι

να γινει τακτοποίηση...του  αυθαιρετου που εγινε στον ακαλυπτο χωρο της οικοδομης....

ή με   συναινεση με  την πλειοψηφια που οριζει ο  κανονισμος... ή του 50+1%

 

και δες τι γονικη παροχη και συσταση καθετης εγινε το 2011-2012

δλδ. υπο καθεστως 4014....αρα πρεπει να ειχαν επιλυθει τα "αυθαιρετικα" θεματα...

 

Ξαναδες τα συμβολαια...με ετος κατασκευής το  1965    [φαινεται οτι...]    εισαι στον...αφρο...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ εξηγήστε μου κάτι γιατί έχω μπερδευτεί με τα ποσοστά και την πλειοψηφία...ο πελάτης μου, με συσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας κατέχει τα 700/1000 της οικοδομής (δηλαδή όλο το οίκημα εκτός απο ένα διαμέρισμα του 1ου ορόφου) και τον "αέρα" κατά 100% σύμφωνα με ότι μου είπαν στο Κτιματολόγιο. Ξήλωσε και σήκωσε τη στέγη, και τώρα θέλει να τακτοποιήσει τον χώρο που προέκυψε κάτω από τη στέγη. Χρειάζεται ή όχι τη συναίνεση του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος?ευχαριστώ και συγγνώμη αν ρωτάω βλακεία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι σε ακίνητο εντός οικισμού γίνεται σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών το 1992 (σημερινή κάθετη) μεταξύ οικοπέδου και κτισμάτων ο ιδιοκτήτης του ενός τμήματος της κάθετης φτιάχνει περίφραξη από μπετόν στο τμήμα του (ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΟΡΙΟΥ) κάτι το οποίο απαγορεύεται σύμφωνα με τον ΝΟΚ μπορεί να δηλωθεί στο 4178;

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Οικοπέδο με τριώροφο κτίριο που αποτελείται από κοινόχρηστο υπόγειο το οποίο από αποθήκη έγινε κατοικία, ισόγειο όροφο  κατοικία  και Α' όροφο κατοικία.

 

Έχουμε έναν ιδιοκτήτη που έχει επικαρπία σε όλα και τα παιδιά του έχουν πάρει την ψιλή κυριότητα σε κάθε όροφο.

 

Θέλω να τακτοποιήσω το υπόγειο σε κατοικία και κάποιους Η/Χ που υπάρχουν στο ισόγειο και στον Α' όροφο οι οποίοι κλείσανε. Οι Η/Χ δεν περιγράφονται στην σύσταση. Δεν αποτελούν τμήμα των ορόφων ιδιοκτησιακά αλλά φαίνονται στην άδεια.

 

Γίνεται μία δήλωση μόνο από τον επικαρπωτή για όλες τις αυθαιρεσίες του οικοπέδου ? Ο νόμος λέει :

 

"...Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης..."

 

Όταν λέει κατ' επιλογή του ιδιοκτήτη εννοεί και τον επικαρπωτή ? Δηλαδή με λίγα λόγια αν είμαι επικαρπωτής 100% σε ένα κτίριο που αποτελείται από πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες και η ψιλή κυριότητα ανήκει σε πολλούς, μπορώ εγώ ο επικαρπωτής να κάνω μία δήλωση για όλες τις ιδιοκτησίες προφανώς έχοντας την συναίνεση όλων των ψ.κύριων ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.