Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Γίνεται μία δήλωση μόνο από τον επικαρπωτή για όλες τις αυθαιρεσίες του οικοπέδου ? Ο νόμος λέει :

 

"...Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης..."

 

Όταν λέει κατ' επιλογή του ιδιοκτήτη εννοεί και τον επικαρπωτή ?

 

Δηλαδή με λίγα λόγια αν είμαι επικαρπωτής 100% σε ένα κτίριο που αποτελείται από πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες και η ψιλή κυριότητα ανήκει σε πολλούς, μπορώ εγώ ο επικαρπωτής να κάνω μία δήλωση για όλες τις ιδιοκτησίες προφανώς έχοντας την συναίνεση όλων των ψ.κύριων ?

 

 

Κάποια γνώμη για το παραπάνω ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 "...Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης..."

 

Πολλοί ιδιοκτήτες σε ένα οικόπεδο ή γήπεδο (όχι εξ'αδιαιρέτου) μπορούν να κάνουν μία δήλωση;

Edited by dmrz
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ εξηγήστε μου κάτι γιατί έχω μπερδευτεί με τα ποσοστά και την πλειοψηφία...ο πελάτης μου, με συσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας κατέχει τα 700/1000 της οικοδομής (δηλαδή όλο το οίκημα εκτός απο ένα διαμέρισμα του 1ου ορόφου) και τον "αέρα" κατά 100% σύμφωνα με ότι μου είπαν στο Κτιματολόγιο. Ξήλωσε και σήκωσε τη στέγη, και τώρα θέλει να τακτοποιήσει τον χώρο που προέκυψε κάτω από τη στέγη. Χρειάζεται ή όχι τη συναίνεση του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος?ευχαριστώ και συγγνώμη αν ρωτάω βλακεία

Αν κατέχει τον ''αέρα'' κατά 100% σημαίνει ότι θα μπορούσε (σε περίπτωση που επιτρέπεται) να βγάλει άδεια επέκτασης; αν ναι, τότε νομίζω μπορεί να δηλώσει και τον χώρο που προέκυψε. δεν είναι κοινόχρηστος.

Link to comment
Share on other sites

στο συμβόλαιο σύστασης οριζόντιας γράφει ότι κατέχει και την μελλοντική δόμηση.άδεια επέκτασης πως να βγάλει αφού έχει υπερβεί την επιτρεπόμενη δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που στην εν λόγω περιοχή μελλοντικά αυξηθεί ο συντελεστής δόμησης αναφέρεται ο "αέρας" όταν έχει εξαντληθεί η δόμηση στο εν λόγω οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

εννοει οτι

 

"η οικοδομη να εχει υπαχθει στις διαταξεις περι οριζοντιας ιδιοκτησιας"

 

αρα , κατασκευη στον ακαλυπτο ή στο δωμα  ειτε απο εναν για λογαριασμο του

ειτε υπερ ολης της οικοδομης

 

τακτοποιειται με βαση την πλειοψηφια που -τυχον- οριζει ο κανονισμος

και αν δεν οριζει ...με απλη πλειοψηφια 50+0,0001%

 

υγ

αυτο το θεμα το εχουμε ξανασυζητησει...

 

ΚΑΝΑ

Είναι πολύ ασαφές

Υπάρχει διευκρινιστική;

 

 

Είναι πολύ ασαφές το Άρθρο.

Υπάρχει διευκρινιστική;

Θα στήλω στο ΤΕΕ στα κεντρικά μαιλ. Ελπίζω να απαντήσουν.

Edited by dvd
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που στην εν λόγω περιοχή μελλοντικά αυξηθεί ο συντελεστής δόμησης αναφέρεται ο "αέρας" όταν έχει εξαντληθεί η δόμηση στο εν λόγω οικόπεδο

 

δηλαδή εφόσον κατέχει αέρα, μελλοντική δόμηση, η αυθαιρεσία στη στέγη είναι αποκλειστική χρ'ηση δική του και όχι σε κοινόχρηστο, οπότε και το δηλώνει χωρίς τη συναίνεση του ενός διαμερίσματος?κατάλαβα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

τετραωροφη οικοδομη αποτελειται απο δυο διαμερίσματα στον όροφο συνολο οκτώ, υπαρχει σύσταση, ειναι δυο ιδιοκτήτες που έχουν απο τεσσερα διαμερίσματα ο καθένας, απο την κατασκευή καθε διαμερισμα έχει την ίδια υπέρβαση στους εξώστες, μπορουν να κανουν απο κοινού αίτηση δήλωσης και στην καταγραφή (λοιπή παράβαση) να τα δηλωσουν σε ένα φύλλο καταγραφής και να έχουν μια (1) παράβαση? διοτι ο αναλυτικος < 15000

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει και από την εγκ. 3 άρθρ. 11 36 σελ. 10 ο κάθε ιδιοκτήτης των τεσσάρων διαμερισμάτων μπορεί να υποβάλει μια δήλωση .Στη δική σου περίπτωση η παράβαση υποθέτω πως είναι η αλλαγή διαστάσεων εξώστη. 

Εφόσον επιτρέπει σε έναν ιδιοκτήτη με περισσότερες διηρημένες ιδιοκτησίες να υποβάλει μια δήλωση, νομίζω ότι μπορείς να το εκμεταλλευτείς αθροίζοντας τους αναλυτικούς των τεσσάρων εξωστών. 

Στην ΤΕ περιγράφεις ότι πχ το διαμέρισμα Α1 έχει υπέρβαση στον ανατολικό εξώστη 1 μ το Β1 ομοίως κλπ.οι οποίες υπερβάσεις αθροιζόμενες έδωσαν αναλυτικό τάδε..<15.000 ευρώ και προέκυψε μια λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.