Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Και αν το έχει ήδη δηλώσει με τον ν1337/83;

 

Και να το πάω παρακάτω. Το άρθρο 25§2 λέει και για οριζόντιες.

Υπάρχει οικοδομή με σύσταση Ο.Ι. του 2000, όπου έχω το δικαίωμα δόμησης του αέρα όπως αυτό φαίνεται στην σύσταση.

Πρέπει να ελέγξω αν ο ιδιοκτήτης έχει και άλλη Ο.Ι. για να δω μήπως έχει κάνει κάτι σε εκείνη; Ναι στο ΔΔ θα πρέπει να δείξω ότι υπάρχει αλλά στην ουσία θα καρφώσω την αυθαιρεσία (αν δεν είναι ήδη ρυθμισμένη). Θα πρέπει να με επηρεάσει στην πράξη που πάω να κάνω;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμ...

αυτο αποτελει μια αλλη -και πολυ σωστη-  ερωτηση

 

θα πρεπει να το δουμε  σε συνδυασμο με την α' φαση την β' φαση κλπκλπ του 1337

και την αναφορα που κανει ο 4178 στα αρθρα 16 παρ. 5 και 15,16,20 και 21 του 1337

 

και καλο θα ηταν να εχουμε μια ερωτηση σε πραγματικα στοιχεια..

 

σαν πρωτη απαντηση...δεν πρεπει να επηρεαζεται η αχτιστη καθετη απο  τις εξαιρεσεις των περιπτωσεων  της παρ. 2 του αρθρου 1 του 4178...

πλην των αναφερομενων στον "παροντα νομο"

 

θελει συζητηση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα συζητάμε εμείς εδώ. Οι φωστήρες πριν βγάλουν έναν νόμο έπρεπε να κάνουν ένα test drive, μια beta έκδοση για να βρούνε όσα βγαίνουν κάθε μέρα...

Αν θυμάμαι καλά όμως  υπάρχει και άλλη νομοθεσία που αναφέρει τα περί κάθετης/οριζόντιας δικαιώματα....αλλά δεν μπορώ να την βρω...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, χρονια πολλα και καλη χρονιά!

 

Σε ένα οικόπεδο έχω 3 κάθετες ιδιοκτησίες. Οι κάθετες ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες.  Σε μία από αυτές τις κάθετες υπάρχει διώροφο κτίσμα με υπόγειο στο οποίο έχει γίνει σύσταση 6 οριζοντίων ιδιοκτησιών. Όλες οι οριζόντιες ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Σε όλες τις οριζόντιες υπάρχει αυαθαιρεσία. Το ερωτημά μου είναι αν μπορώ να δηλώσω όλες τις αυθαιρεσίες σε όλες τις οριζόντιες με μία μόνο αίτηση, δηλαδή με μία αίτηση για την κάθετη.  (Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του αρθρου 11)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις,

 

καθε καθετη να τακτοποιησει τα δικα της, ανεξαρτητα απο τις "αλλες"

με  μια αιτηση

 

αλλά θα παρεις 6 βεβαιωσεις για να γινει τροποποιηση των 6 ΟΙ...

 

και θα δεις αν τυχον υπαρχουν αυθαιρεσιες στον ακαλυπτο χωρο όπου η δικη σου καθετη εχει αποκλειστικη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα, έχω οικόπεδο χωρισμένο με 2 κάθετες, όπου στη μία κάθετη υπάρχει διώροφο κτίριο (ισόγειο κατάστημα κ κατοικία ορόφου) και κολλητά σε αυτό ισόγεια κατοικία. όλα αυτά χωρίς σύσταση Ο.Ι..Το ερώτημα μου είναι αν μπόρω να τακτοποιήσω αυθαιρεσίες μόνο του καταστήματος ή είμαι υποχρεωμένος να τακτοποιήσω συνολικά την ιδιοκτησία? ευχαριστώ..και κάτι άλλο, όταν βγήκε άδεια προσθήκης ορόφου πάνω απο το κατάστημα το 1983, ο μηχανικός δεν έδειξε την ισόγεια κατοικία η οποία προυπήρχε. αυτο πως αντιμετωπίζεται? υποθετω πως το δηλώνεις ως μεταγενέστερο της άδειας

 

post-5559-0-25092800-1390286844_thumb.jpg

Edited by sirter
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, έχω υπόλοιπο δόμησης, απλά πελάτης μου είναι ο αυτός που θέλει να μισθώσει το κατάστημα ( ο οποίος θα αναλάμβανε κ τα έξοδα της τακτοποίησης) και οχι ο ιδιοκτήτης. μπορείς να μου εξηγήσεις καλύτερα γιατί δεν μπορώ να τακτοποιήσω μόνο το κατάστημα? δεν θα δωσω βεβαίωση νομιμότητας...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν εχει συσταθει ΟΙ

 

το ακινητο θεωρειται ενα

 

δεν μπορεις...

διοτι θα θεωρηθει  οτι κανεις επιλεκτικη τακτοποιηση

ο μισθωτης  δεν μπορει να καταθεσει αιτηση...παρα μονον αν ειχε   δικαιωμα εκδοσης  ΟΑ απο την μισθωτικη συμβαση [11/1/α]

 

[ό,τι αλλο κανετε...θα μπερδευτείτε  και φορολογικα  και οικονομικά...]

 

Ξαναδες,

τι πληρωνεις με την τακτοποιηση

και τι με την νομιμοποιηση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι.

 

Ψάχνω αλλά δεν έχω βρει κάτι στο εξής θέμα:

 

Σε οικόπεδο με 400 τ.μ. δόμηση υπάρχει κάθετη ιδιοκτησία 50-50.

Ο Α ιδιοκτήτης έχει φτιάξει βάσει αδείας 200 τ.μ. και επιπλέον άλλα 250 τ.μ. παράνομα.

Ο Β ιδιοκτήτης δεν έχει κατασκευάσει τίποτα.

 

Οι ερωτητήσεις μου είναι οι εξής:

 

Αν πρόκειται για τακτοποίηση

1) Ο Α ιδιοκτήτης μπορεί να τακτοποιήσει και τα 250 τ.μ;

2) Αν o Α ιδιοκτήτης τα τακτοποιήσει, ο ιδιοκτήτης Β χάνει τα 200 τ.μ. που του αναλογούν;

 

και οι ίδιες ερωτήσεις εαν νομιμοποιηθούν τα 200 τ.μ. και τακτοποιηθούν τα 50 τ.μ.

 

Ευχαριστώ

Μεταφέρθηκε στο παρόν.

yian

Edited by markosm70
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.