Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α05] Εξ΄ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Ερχεται και η  εγκ 3 το 38

'δεν προβλεπεται περιορισμος ως προς το χρονο συνταξης του προσυμφωνου .....ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥ 4178...'

Δημητρη ειναι η εγκ 3 το 38

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

η παρ. 38 "διευκρινισε"  τα περι του χρονου συνταξης προσυμφωνου...για την περιπτωση που -ίσως- να ειχε υπαρξει καποιο προσυμφωνο πριν τον 4178

τεσπα

ειτε πριν ειτε μετα

απαιτειται προσυμφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι,

Εχω περιπτωση εξ αδιαιρετου ιδιοκτησια 2 αδελφων η οποια ειναι μη αρτια μη οικοδομισημη 1000τ.μ.εκτος σχεδιου

Τα αδελφια ειναι στα μαχαιρια για αλλη κοινη ιδιοκτησια τους(καθετες ιδιοκτησιες) για την οποια τρεχουν δικαστικα θεματα περαν πολεοδομιας και αυθαιρεσιων που τακτοποιηθηκαν.

Η πολεοδομια λοιπον προς γνωση και συμορφωση τους λοιπον πηγε στο εξ αδιαιρετου γηπεδο κεκανε αυτοψια (χωρις καταγγελια ειχε δικαιωμα;) και επιβαλει ξεχωρστα σε καθε ιδιοκτητη στο εξαδιαιρετου προστιμα ανεγερσης και διατηρησης υποστεγων.

Οπως καταλαβαινετε συνεννεση κ των 2 και υπαγωγη μετα στον 4178 δεν ειναι ευκολο να υπαρξει.

Τελικα υπαρχει καποια πιθανοτητα ο πελατης μου να προβει στην τακτοποιηση χωρις συνενεση εστω κ ολοκληρων των αυθαιρετων υποστεγων;

Η πληρωνει τα 9000 που περιπου του εριξαν κ με τις υγειες του;

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία πως βεβαίωσε πρόστιμα στον καθένα ξεχωριστά αφού το αγροτεμάχιο είναι εξ αδιαιρέτου?

Λογικά θα έπρεπε να βεβαιώσει στα δυο ονόματα με βάση το γεγονός ότι είναι συνιδιοκτήτες.

Αν δεν συμφωνήσουν να κάνουν από κοινού δήλωση ώστε μετά να πάνε να σβήσουν τα πρόστιμα δεν γίνεται διαφορετικά. 

Ο πελάτης σου θα μπορούσε να ασχοληθεί με το δικό του αυθαίρετο μόνο αν το γήπεδο ήταν 4.000 και άνω και είχε στοιχεία ότι το κατέχει επί δεκαετία.

Ευκαιρία να τους πείσεις να μονιάσουν . Τι στο καλό, αδέρφια είναι και κάθονται και σκοτώνονται για ένα παλιοχώραφο; Μαζί τους θα τα πάρουν νομίζουν;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 drajen  said

Η πολεοδομια λοιπον προς γνωση και συμορφωση τους λοιπον πηγε στο εξ αδιαιρετου γηπεδο κεκανε αυτοψια (χωρις καταγγελια ειχε δικαιωμα ;) και επιβαλει ξεχωριστα σε καθε ιδιοκτητη στο εξαδιαιρετου προστιμα ανεγερσης και διατηρησης υποστεγων.
Οπως καταλαβαινετε συνεννεση κ των 2 και υπαγωγη μετα στον 4178 δεν ειναι ευκολο να υπαρξει.
Τελικα υπαρχει καποια πιθανοτητα ο πελατης μου να προβει στην τακτοποιηση χωρις συνενεση εστω κ ολοκληρων των αυθαιρετων υποστεγων;
Η πληρωνει τα 9000 που περιπου του εριξαν κ με τις υγειες του;

----------------------------------

υποθετω οτι εχουν  εξ  αδιαιρετου  οι δυο τους ενα "αυτοτελες" τμημα γηπεδου εμβαδου 1000 τμ

η πολεοδομια επεβαλε σε καθε εναν προστιμα

και ανεξαρτητα απο το εάν ειναι εξ αδιαιρετου  το χρεωσε να πληρωσει  "εκαστος και εις ολοκληρο"  και οχι μονον σε βαρος του δικου σου...

Κανονικα δεν θα επρεπε να τα "κατανειμει σε καθε εαν αναλογα με το ποσοστο του??

  δεν θυμαμαι...μαλλον εις ολοκληρον λεει ο 1337...

 

δεν ομονοούν...

αρα....τα πληρωνουν και θα τα πληρωνουν μια ζωή  και οι δυο....

 

και, οπως σωστα ειπε ο φιλος παυλος

 

"Ευκαιρία να τους πείσεις να μονιάσουν . Τι στο καλό, αδέρφια είναι και κάθονται και σκοτώνονται για ένα παλιοχώραφο; Μαζί τους θα τα πάρουν νομίζουν;"

 

 

αλλως,  δεν ανακατευεσαι

 

απλο

 

εδιτ

και τι σημαινει προστιμο υποστεγων?

 

Τι λεει το συμβολαιο τους?

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Ειναι κ δικια μου απορια πως επεβληθη ξεχωριστα προστιμο με καταμεριση των παραβασεων οταν ειναι εξ αδιαιρετου. Μαλιστα εχει ζητηθει εγγραφη εξηγηση.

Πως ειναι δυνατον να εχει βγαλει συμπερασμα ο υπαλληλος ποιο υποστεγο χρησιμοποιει ποιος κ μαλιστα σε εξαδιαιρετου. Εχουν χρεωσει μαλιστα στον πελατη μου 100 ευρω παραπανω.

Το θεωρω κουλο κι εγω. Επισης χωρις καταγγελια δεν νομιζω οτι ειναι δουλεια της υπηρεσιας δομησης να κανει τον μπαμπουλα κ τις αυτοψιες.

Δυστυχως εχουν γινει πολλες προσπαθιες περι συμφυλιωσης αλλα δεν βγαινει ακρη.

Τρια χρονια σκοτωνονται στις καθετες ιδοκτησιες σου σε αλλο οικοπεδο. Εχει πεσει ξυλο εχουν γινει μηνυσεις.

Εχω χασει απιστευτο χρονο δυστυχως οπως κ οι δικηγοροι

Ενημερωσα εδω κ 2 μερες οτι θα πρεπει να βρουν τοπο συγκλισης στις θεσεις τους αν δε θελουν να πληρωσουν.

Την βλεπω την δουλεια να προτιμισουν οι πελατες μου να προσπαθησουν να πληρωσουν ισοποσα το ποσο με τον αδελφο παρα να πληρωσουν 500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή σε τέτοιες περιπτώσεις (και όχι μόνο) κρίνεται απαραίτητη. Διασφάλισε την αμοιβή σου, διότι από ότι φαίνεται η δουλειά πάει για φούντο.

Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή σε τέτοιες περιπτώσεις (και όχι μόνο) κρίνεται απαραίτητη. Διασφάλισε την αμοιβή σου, διότι από ότι φαίνεται η δουλειά πάει για φούντο.

Η πρωτη φορα θαναι που τρωμε παπα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

πήγα σε συμβολαιογράφο για να ενημερωθώ για σύσταση Ο.Ι. σε εξ' αδιαιρέτου εκτός σχεδίου οικόπεδο με κτίσματα που ανεγέρθηκαν με οικοδομική άδεια, και έχουν κάποιες αυθαιρεσίες (λίγα έξτρα τετραγωνικά). Μου είπε όμως πως ο Ν.4178/13 στο άρθρο 5 μιλάει μόνο για εξ ολοκλήρου αυθαίρετα κτίσματα και όχι για "νόμιμα" με αυθαιρεσίες. 

 

Ισχύει αυτό;;; Για βοηθήστε γιατί έχω μείνει πίσω στο θέμα του 4178!

 

Να διευκρινήσω πως στο εν λόγω οικόπεδο δεν μπορούσε να γίνει Ο.Ι. ακόμα κι αν δεν είχε αυθαιρεσίες (έτσι κι αλλιώς αυτές δεν φαίνονται, είναι μικροεπεκτάσεις προς τη μεριά που είναι θαμμένη λόγω κλίσης του εδάφους), γιατί τα 2 κτίσματα των 100τ.μ. έκαστο είναι σε απόσταση μεταξύ τους και συνδέονται με πέργκολες...και η υποθηκοφύλακας του νησιού δεν το δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.