Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α05] Εξ΄ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες


Recommended Posts

το ίδιο ισχυεί και εάν αντί για σύσταση γίνει κατάτμηση? Η αρτιότητα είναι 1 στρέμμα και επειδή έχω το πρόσωπο 

γίνεται με κατάτμηση να χωρίσω 2 τμήματα άρτια και οικοδομήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλή χρονιά, υγεία εύχομαι συνάδελφοι και καλόν αγώνα σε ότι κάνετε...

 

θα ρωτήσω σχετικά με το τσεκάρισμα οικοδομικής άδειας σε περίπτωση γηπέδου με συνιδιοκτησία/ες.

Ο πελάτης ασκεί κατοχή στην αποκλειστική χρήση τμήματος αγροτεμαχίου, πέραν της 10ετίας, με ποσοστό εξ αδιαιρέτου, σε εκτός σχεδίου γήπεδο, πάνω από 4στρ. εντός του οποίου κατασκεύασε αυθαίρετο και το οποίο έβαλα στον ν.4178/13 με το αρ.34.

 

Με δεδομένα ότι στο γήπεδο είχε εκδοθεί οικ.αδ. και είχε ανεγερθεί κτίσμα, πριν την αγορά του πελάτη μου και χωρίς αυτά να αναφέρονται στο συμβόλαιό του πελάτη μου με μπερδεύει το παρακάτω:

Στο παράρτημα Α της Τροποποίηση του περιεχομένου του Παραρτήματος Α΄ του Ν. 4178/13 «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης − Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες δι− ατάξεις.» (Α΄ 174) ΑΡ.Φ.39/14/01/2014 λέει :

α) το ΝΑΙ, "όταν υπάρχει οικοδομική άδεια στο γήπεδο......" ή 

β) το ΟΧΙ, γιατί "Θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικ.αδ. αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ'υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και της θέσης των προβλεπομένων να κατασκευαστούν στην οικοδομική άδεια."

 

 Στην προκειμένη περίπτωση ο συνιδιοκτήτης με την οικ.αδ. έχει υπαγωγή για τις αντίστοιχες υπερβάσεις, χρήση του αρ.34 και καθ' υπέρβαση της ο.α. στο τμήμα που κατέχει την αποκλειστική χρήση!

 

 Στην περίπτωση έκδοσης βεβαίωσης νομιμότητας, αυτή θα είναι μία, για αυθαίρετες κατασκευές καθ' υπέρβαση της οικ. άδειας?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

δξ γιατι   θα πρεπει να σε προβληματιζει το θεμα..

 

εσυ τακτοποιησες με το αρθρο 34 δλδ  την 10ετη νομη

 

Μονον αυτο.

Με την υπαγωγη, δεν αναγνωριζονται ουτε επηρεαζονται  εμπραγματα ή ενοχικα δικαιωματα κλπκλπ.

 

Αρα βεβαιωση δεν θα δοσεις ποτέ.

 

[εκτος εαν το 100% τακτοποιησει και γινει συσταση και διανομη]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

 

 

[εκτος εαν το 100% τακτοποιησει και γινει συσταση και διανομη]

στην παραπάνω περίπτωση χρειάζεται βεβαίωση νομιμότητας?

αν ναι ποια θα είναι η φύση της (πλην του αδόμητου εννοείται) ?

 

τα άλλα ερώτημά μου είναι  με ή χωρίς οικ.αδ. για τους παρακάτω λόγους:

 

α)  οικονομικό: διαφορετικό ενιαίο ειδικό πρόστιμο  

β) διαδικαστικό : υποβολής αρχείων, θα χρειαστεί νέο τοπογραφικό 

γ) αληθών στοιχείων : στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη τι θα τον βάλω να υπογράψει, ότι δεν έχει βγεί οικ.αδ. στο γήπεδο ή ότι τα αυθαίρετα του δεν είναι καθ'υπέρβαση οικ.αδ.? 

 

 ευχαριστώ για την υπομονή σας

Edited by zoogle
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

σε αυθαίρετο λέβητα στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας που συμφωνησαν όλοι τότε να γίνει... αλλά σήμερα υπάρχουν προβλήματα,

το δηλώνω με το άρθρο 11 παράγ.1δι ???

όταν λέει για απλή πλειποψηφεία ... έχω το 60% φτάνει? θα το πληρώσει το πρόστιμο ενας από αυτούς όμως...αλλά δε με απασχολεί εμένα αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Για αυθαιρεσίες κάποιου "ιδιοκτήτη" σε κοινόχρηστους χώρους ενός ακινήτου και δήλωσή τους με τον 4178 απαιτείται η συναίνεση των 501 χιλιοστών των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εκτός αν ο κανονισμός ορίζει διαφορετικά.

Αν η αυθαιρεσία "αφορά" όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου, τότε δήλωση 4178 υποβάλλεται από όλους!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αφού αφορά τον λέβητα της πολυκατοικίας πρέπει να το δηλώσουν όλοι οι ένοικοι?

ή

μπορουν να πουν ότι το έκανε ο ένας ιδιοκτητης προς το συμφέρον του και οι άλλοι ιδιοκτήτες απλά δεν αντέδρασαν τότε?

 

Ιάσονα,

αφού δεν ξεπερνά τα 15τμ. και 2,50 ύψος, το βάζω κατηγορία 3.. θεωρείται αποθήκη?

ξέρω πως δεν είναι για εδώ το δευτερο σκέλος της ερώτησης αλλά στη σχετική παράγραφο δεν έχω πάρει απάντηση...

Edited by Sk.Maria
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αφού αφορά τον λέβητα της πολυκατοικίας πρέπει να το δηλώσουν όλοι οι ένοικοι? ΝΑΙ, ΚΑΘΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ....

ή

μπορουν να πουν ότι το έκανε ο ένας ιδιοκτητης προς το συμφέρον του και οι άλλοι ιδιοκτήτες απλά δεν αντέδρασαν τότε? ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ "ΑΛΧΗΜΕΙΑ" - ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ..... ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ....

 

Ιάσονα,

αφού δεν ξεπερνά τα 15τμ. και 2,50 ύψος, το βάζω κατηγορία 3.. θεωρείται αποθήκη? ΝΑΙ, ΑΝ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ "ΚΛΕΙΣΤΟΣ" ΧΩΡΟΣ....

ξέρω πως δεν είναι για εδώ το δευτερο σκέλος της ερώτησης αλλά στη σχετική παράγραφο δεν έχω πάρει απάντηση...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

θα θέσω πιο απλά το παραπάνω θέμα μου, γιατί μάλλον σας μπέρδεψα...

Το κτίσμα που τακτοποιώ δεν έχει καμία σχέση με θέση νόμιμου κτίσματος που ανεγέρθηκε με οικ.άδεια, στο ίδιο γήπεδο  (άλλος συνιδιοκτήτη), είναι το κτίσμα που τακτοποιώ καθ' υπέρβαση της εν' λόγω οικοδομικής άδειας?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

δηλαδή αφού αφορά τον λέβητα της πολυκατοικίας πρέπει να το δηλώσουν όλοι οι ένοικοι? ΝΑΙ, ΚΑΘΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ....

ή

μπορουν να πουν ότι το έκανε ο ένας ιδιοκτητης προς το συμφέρον του και οι άλλοι ιδιοκτήτες απλά δεν αντέδρασαν τότε? ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ "ΑΛΧΗΜΕΙΑ" - ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ..... ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ....

 

Ιάσονα,

αφού δεν ξεπερνά τα 15τμ. και 2,50 ύψος, το βάζω κατηγορία 3.. θεωρείται αποθήκη? ΝΑΙ, ΑΝ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ "ΚΛΕΙΣΤΟΣ" ΧΩΡΟΣ....

ξέρω πως δεν είναι για εδώ το δευτερο σκέλος της ερώτησης αλλά στη σχετική παράγραφο δεν έχω πάρει απάντηση..

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.