Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 11 (Απώλεια φακέλου Οικ. Αδείας) του Ν. 4178/13.

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανασυστασις...

Εχω παρομοια περιπτωση και προχωραω σε ανασυσταση οροφου και δωματος που περιεχει αποθηκες...

Μετα απο αυτο, βεβαιωση και τελος

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν είναι χτισμένο προ το 60 αλλά μετά το 55 και έχουμε μόνο στέλεχος αδειας, τι κάνουμε?Μπορώ εγώ να βρω δεδομένα και όρους δόμησης εκείνης της εποχής για να κάνω ανασύσταση φακέλου?Ασε που έχουν χτίσει σίγουρα παραπάνω..Και είναι τόσα πολλά χρόνια πριν χτισμέναπου ούτε οι ιδιοι οι ιδιοκτήτες θυμουνται τι έχει γίνει!!

Link to comment
Share on other sites

..έχουμε μόνο στέλεχος αδειας, τι κάνουμε?...

Ότι προκύπτει από το στέλεχος και τους όρους δόμησης την εποχής θα γίνει δεκτό.

Επικουρικά μπορεί να δεχτούν και σχέδια συνημμένα σε παλιά συμβόλαια για αποδεικτικά.

 

Ότι δεν μπορεί να τεκμηριωθεί στην ανασύσταση, θα πρέπει να νομιμοποιηθεί ή "τακτοποιηθεί".

 

Θέλει δημιουργική φαντασία βασισμένη σε γερές βάσεις του ανάλογου ΓΟΚ και καλό κουράγιο.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οσο φανταζεστε

Μου εχει τυχει 4 φορες μεχρι στιγμης να κανω ανασυσταση για πωληση

Μερικη ανασυσταση ως προς τον οροφο.

Βρεθηκε μονο το στελεχος με το τοπογραφικο και τιποτα παραπανω.

Αρκουσε για να τηρηθει το περιγραμμα...

Αν εβρισκα σχεδιο συμβολαιογραφου, μη πολεοδομικο, το επαιρνα να ελεγξω το διαμερισμα μου αν συμπιπτει με αυτο και αν οχι, βασιζομουν πανω στο περιγραμμα του, σχεδιαζα το διαμερισμα μου πανω στην κατοψη, χωροθετημενο εκει ακριβως που επρεπε να ειναι, κενος ολος ο υπολοιπος οροφος πλην κλιμακοστασιου και διαδρομου (πλην κοινοχρηστων δηλαδη, οτι ειναι ιδιοκτησια αλλη και δεν εχω προσβαση την αφηνω κενη στο σχεδιο), εγκρινεται το σχεδιο και βεβαιωνω βασει αυτου

 

Ποτε δε μπηκα στη διαδικασια να κανω ανασυσταση ολης της οικοδομης, με οψεις, τομες, κατοψεις, διαγραμματα καλυψης κλπ

 

Βασιζομουν παντα πανω στην αποτυπωση της υπαρχουσας καταστασης, η οποια αν δεν υπερεβαινε το εγκεκριμενο περιγραμμα που φαινοταν στο τοπογραφικό, τοτε εγκρινοταν και επαιρνε επισημοτητα με σφραγιδα πολεοδομιας και εθεωρουνταν εγκεκριμενο πολεοδομικο πλεον, βασει του οποιου βεβαιωνα...

 

So simple, αλλα χρονοβορο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Μου έτυχε μία περίπτωση όπου μου ζητήθηκε Βεβαίωση Μηχανικού για μεταβίβαση διαμερίσματος σε πολυκατοικία του 1967... Ο φάκελος δεν βρέθηκε στην πολεοδομία (Θεσσαλονίκης), όπου μετά από 3 φορές που πήγα και ένα μήνα χρονικά, μου έδωσαν βεβαίωση απώλειας φακέλου (Στέλεχος + Τοπογραφικό είχαν βρεθεί). Με την βεβαίωση αυτή μου είπαν ότι εγώ είμαι καλυμμένος και δεν υπάρχει φόβος για οποιαδήποτε κύρωση και ότι θα έπρεπε να προβώ απλά σε μία αποτύπωση του διαμερίσματος (όχι ανασύσταση) και να δώσω έπειτα την Βεβαίωσή μου...

 

Ρωτάω λοιπόν... Γιατί να προβώ σε ανασύσταση φακέλου από την στιγμή που μου δίνεται η δυνατότητα να προχωρήσω έτσι?? 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου τη δινει τηδυνατοτητα αυτη?

Ο υπαλληλος της πολεοδομιας? Και τι ειναι αυτος?

 

Και σου λεω εγω οτι σου δινουν τη βεβαιωση απωλειας, κανεις αποτυπωση και βεβαιωνεις εσυ.

Εμφανιζεται κατοψη που εχει επισυναφθει σε συμβολαιογραφικη πραξη διαμερισματος του οροφου σου (η αλλων αν ειναι τυπικοι), εγκεκριμενη πολεοδομικη, που δειχνει το διαμερισμα σου να ειχε προβλεφθει να εχει 1 δωματιο λιγοτερο/περισσοτερο. Η να εχει φαει κοινοχρηστο, η να εχει κλεισμενο φωταγωγο η κι εγω δεν ξερω τι...

 

Εισαι παρανομος ναι η οχι?

Η βεβαιωση που σου δινει η Πολεοδομια ειναι επειδη δε μπορει ΑΥΤΗ να σου χορηγησει τα εγκεκριμενα. δε σου λεει κανειας πως δεν υπαρχουν.

Η ΜΟΝΗ οδος να βρεις εγκεκριμενα ειναι να τα φτιαξεις μονος σου και να εγκριθουν απο την Πολεοδομια.

 

Ανασυσταση λεγεται η διαδικασια και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Οτιδηποτε λιγοτερο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη κι ευθυνη και δε σε καλυπτει...

 

Απο που κι ως που να βεβαιωσεις οτι συμφωνα με τα εγκεκριμενα πολεοδομικα δεν υπαρχουν παραβασεις απο τη στιγμη που δεν τα εχεις στα χερια σου....?

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εγώ ήμουν ο πρώτος που είχα τις επιφυλάξεις μου και πίστεψέ με είμαι και νέος και προσπαθώ να είμαι όσο πιο τυπικός γίνεται.

 

Από την στιγμή όμως που σε 3 διαφορετικά γραφεία μέσα στην πολεοδομία, τους εξήγησα την υπόθεση και πήρα την ίδια απάντηση από όλους, το συνέχισα και εγώ με τον τρόπο που μου είπαν. Στο κάτω κάτω η πολεοδομία δεν είναι αυτή η υπηρεσία που θα έπρεπε να απευθυνθώ και να ενημερωθώ?? Όταν μου δίνουν αυτή την απάντηση τι θα πρέπει να κάνω??  

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου τη δινει τηδυνατοτητα αυτη?

Ο υπαλληλος της πολεοδομιας? Και τι ειναι αυτος?

 

Και σου λεω εγω οτι σου δινουν τη βεβαιωση απωλειας, κανεις αποτυπωση και βεβαιωνεις εσυ.

Εμφανιζεται κατοψη που εχει επισυναφθει σε συμβολαιογραφικη πραξη διαμερισματος του οροφου σου (η αλλων αν ειναι τυπικοι), εγκεκριμενη πολεοδομικη, που δειχνει το διαμερισμα σου να ειχε προβλεφθει να εχει 1 δωματιο λιγοτερο/περισσοτερο. Η να εχει φαει κοινοχρηστο, η να εχει κλεισμενο φωταγωγο η κι εγω δεν ξερω τι...

 

Εισαι παρανομος ναι η οχι?

Η βεβαιωση που σου δινει η Πολεοδομια ειναι επειδη δε μπορει ΑΥΤΗ να σου χορηγησει τα εγκεκριμενα. δε σου λεει κανειας πως δεν υπαρχουν.

Η ΜΟΝΗ οδος να βρεις εγκεκριμενα ειναι να τα φτιαξεις μονος σου και να εγκριθουν απο την Πολεοδομια.

 

Ανασυσταση λεγεται η διαδικασια και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Οτιδηποτε λιγοτερο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη κι ευθυνη και δε σε καλυπτει...

 

Απο που κι ως που να βεβαιωσεις οτι συμφωνα με τα εγκεκριμενα πολεοδομικα δεν υπαρχουν παραβασεις απο τη στιγμη που δεν τα εχεις στα χερια σου....?

φίλε Inzaghi

αν υποθέσουμε 

ότι με το στέλεχος και το τοπογραφικό που πήρες από την Υ,ΔΟΜ προχωράς σε ανασύσταση 

και κατόπιν σε βεβαίωση μεταβίβασης αλλά μετά από 2 -3-5 χρόνια 

εμφανίζεται αυτή η κάτοψη η εγκεκριμένη με όλα αυτά που αναφέρεις (κοιν/στα κλπ)

τι γίνεται τότε;;;

διόρθωση της ανασύστασης;;

ακύρωση αγοραπωλησίας;;

ακύρωση βεβαίωσης μεταβίβασης;;

αστική δίωξη της Υ.ΔΟΜ;;

 

Με όλα τα παραπάνω δεν αντιτίθεμαι σε όσα σωστά επισημαίνεις

ούτε αμφισβητώ ότι, μόνο με αυτή τη νομοθετημένη οδό, έχεις ήσυχο το κεφάλι σου

 

Απλώς θέλω να πω ότι γενικά,σε τέτοιες αγοραπωλησίες,  πρέπει κανείς να είναι πολύ επιφυλακτικός

γιατί η νομοθετημένη οδός δεν είναι και τόσο.. σίγουρη 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.