Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ως προς αυτό σε κάτοψη οικοδομής του 1984 δείχνει ένα μπαλκόνι και πάνω ένα "Χ". Στη πράξη αυτό το μπαλκόνι πραγματοποιήθηκε!

Είναι αυθαίρετο ή όχι?

 

Όσο για την ανασύσταση οικοδομικής άδειας που απωλέσθει με ευθύνη της υπηρεσίας, δείτε αυτό : 

 

Π.Δ. 114/05 (ΦΕΚ - 165 Α / 30-6-2005) : "Yποχρεωτική ανασύσταση φακέλου, ο οποίος έχει

απολεσθεί από υπαιτιότητα της υπηρεσίας."

αν έχει χ και υπογραφή από ελεγκτή ή τον μελετητή "ισχύει" και δεν θα έπρεπε να υπάρχει 

 

υ.γ

Όσο για την ανασύσταση δεν ισχύουν οι παραπάνω αλλά οι  του Ν 4178 (ως  νεώτερες)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γίνεται να κάνουμε ανασύσταση φακέλου μόνο για ένα όροφο?Δεν ελέγχουμε τι γίνεται στους υπόλοιπους?Αν έχουν ήδη χρησιμοποιήσει την δόμηση?Και είδικά για άδειες προ του 60 και μετά το 55 που θα βρούμε όρους Δόμησης?

δες το άρθρο 11 (γίνεται -όροι δόμησης δεν βλέπω να απαιτούνται πάντα)

Link to comment
Share on other sites

μα είναι τόσο κακογραμμένος ο νόμος που κανείς δεν ξέρει να σ' απαντήσει με σιγουριά!!

 

β. Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται:

(αυτό αντί να τεθεί ως αυτοτελής παράγραφος και μετά από την επόμενη παράγραφο- ώστε να καλύπτει την γενική περίπτωση τίθεται παραδόξως εδώ και μπερδεύει τους πάντες Υ.ΔΟΜ -εσένα, εμένα κλπ)...Ειδικά στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών με αποκλειστική χρήση όπου υπάρχει αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου, ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο αποτυπώνει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία και αναγράφει την επιφάνειά της και το ποσοστό συνιδιοκτησίας της. Η αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου αιτιολογείται στην τεχνική έκθεση της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου.

 

γ. Στις περιπτώσεις απώλειας του φακέλου της οικοδομικής άδειας, βεβαιωμένης από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης και προκειμένου να διερευνηθεί η νομιμότητα του υφισταμένου κτιρίου είναι δυνατή η υποβολή στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης φακέλου αποτύπωσης κτιρίου, ανεγερθέντος με βάση οικοδομική άδεια πριν τις 28.7.2011 που έχει απολεσθεί.

          Για να γίνει αποδεκτός ο φάκελος από την οικεία Υπηρεσία Δόμησης πρέπει

να περιλαμβάνει τοπογραφικό διάγραμμα, διάγραμμα κάλυψης κατά τις προδιαγραφές του από 8.9.1983 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 394), κατόψεις αποτύπωσης όλων των ορόφων, τομή, φωτογραφίες όλων των όψεων, υπεύθυνη δήλωση μηχανικού, ότι στο διάγραμμα κάλυψης οι υπολογισμοί και ο έλεγχος του υφισταμένου κτιρίου έχει γίνει σύμφωνα με τους όρους και περιορισμούς δόμησης που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας, για την οποία υποβάλλεται ο φάκελος αποτύπωσης, καθώς και κρατήσεις και εισφορές κατά τις κείμενες διατάξεις. Τα σχέδια κατατίθενται εις διπλούν και θεωρούνται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης. Η μία σειρά σχεδίων χορηγείται στον ενδιαφερόμενο και ο φάκελος συμπληρώνει την απωλεσθείσα οικοδομική άδεια στο αρχείο της Υπηρεσίας Δόμησης.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

ομολογουμένως πρώτον θα θέλα να γνωρίσω το άτομο που συντάσσει με τέτοια επιτυχία(!) τους νόμους και δευτερον έχω κατα-μπερδευτεί! Μου είναι αδύνατον να βρω διαφορά μεταξύ των αρ.11/παρ.6β και αρ.11/παρ.6γ αφού αν "αυτή δεν ειναι δυνατόν να ανευρεθεί" αυτό δε θα πρέπει να ειναι "βεβαιωμένο απο την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία";;

Στη περίπτωσή μου:

-Η πολεοδομια έχει το στέλεχος της αδειας μόνο και μου δώσαν ένα χαρτί οτι δεν μπορεσε να βρεθεί φάκελος.

-Ο πελάτης έχει την άδεια, σχέδια της σύστασης και φωτοτυπίες σχεδίων της άδειας (βασικά ένα τοπογραφικο και ένα κατοψη τυπικού οροφου)

Θεωρητικά εγώ μπορώ να χρησιμοποιησω οτι έχει ο ιδιοκτήτης και να προχωρήσω σε υπαγωγή-ωστε να ρυθμιστουν αυθαιρεσίες- χωρις ανασυσταση και χωρις να πρεπει να παρουσιάσω νέα σχέδια (σκανάρω και αποτυπώνω τις "αλλαγές"). Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια πότε εκδόθηκε?

Αν είναι προ του '83 σε καλύπτουν και τα σχέδια σύστασης. (Α11, 6, a, iv)

 

¨Οτι έχει ο ιδιοκτήτης είναι θεωρημένο?

Αν ναι ελέγχεις με αυτά.

Αν όχι προχωράς σε ανασύσταση. (A11, γ)

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε προ του 75 κτίσμα έχω στέλεχος, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης και ξυλότυπο ορόφου θεωρημένο από πολεοδομία. Μπορώ να κάνω μια καινούργια κάτοψη διαμερίσματος να πληρώσω το 500 του προστίμου (άρθρο 9 κατηγορία 1)  και να τελείωνει η υπόθεση? όχι τίποτα άλλο αλλά φαντάζομαι η ανασύσταση και θα θέλει χρόνο και θα βγεί και ακριβότερα από το 500άρικο... 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις ΔΚ είναι ίσως το πιο ισχυρό χαρτί σου! Λογικά μπορείς να μπεις κατηγορία 1 και να πληρώσεις μόνο 500€.

Link to comment
Share on other sites

..να κάνω μια καινούργια κάτοψη διαμερίσματος να πληρώσω το 500 του προστίμου (άρθρο 9 κατηγορία 1)  και να τελείωνει η υπόθεση?

Ναι, η ανασύσταση είναι μια διαδικασία που αφορά την έκδοση βεβαίωσης σε νόμιμο κτίριο.

Όταν γίνεται ρύθμιση, "δημιουργούμε" έτσι και αλλιώς δικές μας κατόψεις (είτε με αποτύπωση από την αρχή, είτε με σχεδιασμό επάνω στα εγκεκριμένα εφόσον υπάρχουν)

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω υπαγωγη στο νομο 2οροφο με αδεια (1975) με προσθηκη αυθαιρετου 3ου οροφου το 1977.

Στη πολεοδομια βρεθηκε μονο το στελεχος της αδειας κ τιποτα αλλο. Συσταση δεν υπαρχει.

χρειαζεται ανασυσταση?

(εχω μοναχα μια κατοψη του οροφου που εχει ο ιδιοκτητης χωρις καμια σφραγιδα)

 

υγ γιατi δεν μπορω να το βρω στα downloads? Π.Δ. 114/05 (ΦΕΚ - 165 Α / 30-6-2005)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.