Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Αν θες την προσωπική μου άποψη δεν θα ανέβαζα σχέδια και τεχνική έκθεση.

Το νόημα της άδειας νομιμοποίησης μέσα από το σύστημα αυθαιρέτων είναι να επιβληθεί πρόστιμο, δηλαδή παράβολο και να πάει για την άδεια. Δεν υπάρχει άλλη σημασία, όπως όταν υπάγεις αυθαίρετα, όπου εκεί χρειάζονται όλα τα σχέδια, στοιχεία, δικαιολογητικά κλπ. 

Στη νομιμοποίηση το "αφεντικό" είναι η ΥΔΟΜ και τα πάντα είναι μέσα στο φάκελο. Αν κάποιος θέλει να κάνει έλεγχο θα τον κάνει όπως παλιά, μέσω των σχεδίων της άδειας, την οποία ανεβάζεις στο σύστημα, οπότε υπάρχει σύνδεσμος μεταξύ εφαρμογής και άδειας.

Από κει και πέρα κανείς δεν θα σου πει τίποτα αν θέλεις να ανεβάσεις τα pdf σου. 

Υ.Γ επειδή δεν το γνωρίζω υποθέτω οι 6.75 ημ βγαίνουν στα 1-10 Έτη?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως επιλέγοΥμε, το συντελεστή τρωτότητας που βαζουμε στο πρόγραμμα ΔΕΔΟΤΑ?( + - )

Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα αλλά δεν βγάζω νόημα.

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Παρακαλώ να γίνεται έλεγχος θεμάτων πριν ανοίξεται νέο
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Για κατασκευή από λαμαρίνα ανοιχτή από τη μία πλευρά (ΗΧ) που χρησιμοποιείται ως χώρος στάθμευσης απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για κατασκευή από λαμαρίνα ανοιχτή από τη μία πλευρά (ΗΧ) που χρησιμοποιείται ως χώρος στάθμευσης απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ?

Εξαρτάται σε ποιά κατηγορία υπάγεται η παράβαση. Εάν από τον 4178 προκύπτει ότι απαιτείται και ΔΕΔΟΤΑ, τότε ναι χρειάζεται, καθώς "ΔΕΔΟΤΑ απαιτείται για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικίας".....κτλ κτλ.

 

Αν και σε κάποιες περιπτώσεις το ζητάει χωρίς κατά τη γνώμη μου να απαιτείται λόγω της φύσεως της κατασκευής (π.χ. περίφραξη!!!), στην συγκεκριμένη περίπτωση γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται, σημειώνοντας όμως και πάλι, το ΑΝ το απαιτεί η κατηγορία στην οποία εντάσσεται η παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρετεί κατοικία προ του 1975 αλλά το έχω κατατάξει στην κατηγορία 4 (λοιπές παραβάσεις) λόγω άγνωστης χρονολογίας κατασκευής. Επομένως απαιτείται κατά τη γνώμη σου, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρετεί κατοικία προ του 1975 αλλά το έχω κατατάξει στην κατηγορία 4 (λοιπές παραβάσεις) λόγω άγνωστης χρονολογίας κατασκευής. Επομένως απαιτείται κατά τη γνώμη σου, σωστά?

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Για την υπαγωγή τμήματος αυθαίρετου ελειοτριβείου, απαιτείται συμπλήρωση Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α. ή Μελέτη Στατικής Επάρκειας (κατά ΦΕΚ 405,κατ.Β, παρ.α εδάφιο ix);

Link to comment
Share on other sites

Για την υπαγωγή τμήματος αυθαίρετου ελειοτριβείου, απαιτείται συμπλήρωση Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α. ή Μελέτη Στατικής Επάρκειας (κατά ΦΕΚ 405,κατ.Β, παρ.α εδάφιο ix);

 

Νομίζω μιλάει καθαρά για μελέτη στατικής επάρκειας. Τσέκαρε όμως και την παράγραφο γ), μήπως και την γλιτώσεις:

 

"Τα ανωτέρω κτίρια δύναται να απαλλαγούν από τη μελέτη στατικής επάρκειας, αν έχει εφαρμοστεί, ως προς τις διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού η εγκεκριμένη στατική μελέτη για το νόμιμο τμήμα του ακινήτου και εφόσον συντρέχει τουλάχιστον μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:

i. Το τελικό (μετά την όποια αυθαιρεσία) κτίριο είναι μονώροφο, δηλαδή υπάρχουν μόνο οι στάθμες θεμελίωσης, υπογείων, ισογείου, ισογείου με πατάρι ή/και σοφίτα.

ii. Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότεροσε επιφάνεια από 20 τ.μ..

iii. Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 10% για τη διηρημένη ιδιοκτησία αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο.

iv. Από τον έλεγχο του συνολικού σεισμικού φορτίου (τέμνουσα βάσης) μετά την προσθήκη των αυθαιρέτων κατασκευών στο σύνολο του κτιρίου προκύπτει ότι αυτό δεν υπερβαίνει το 1,10 του αντίστοιχου σεισμικού φορτίου του υφιστάμενου κτιρίου χωρίς τις αυθαίρετες κατασκευές.

v. Έχει εκδοθεί άδεια σεισμοπλήκτου και έχουν υλοποιηθεί ενισχύσεις μετά την 01.01.2000.

vi. Tο αυθαίρετο τμήμα είναι στατικά ανεξάρτητο, ισόγειο και δεν αλλάζει τα ωφέλιμα φορτία."

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω συνάλφοι κάτι. Αν έχω ενα ισόγειο το οποίο ε΄να τμήμα είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα και ένα από μεταλλική κατασκευή θα συντάξω ένα δεδοτα ή δυο? Το ρωταω γτ δεν μπορω να επίλεξω στο insoft ταυτοχρονα δυο δομικούς τύπους κτιριου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.