Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Νομίζω πως η απορία θα λυθεί από μόνη της με την έναρξη του συστήματος.Αν αυτόματα το αφαιρεί από το πρόστιμο ή όχι θα φανεί στην πρώτη υπόθεση που θα κάνει κάποιος εν Ελλάδι και θα κάνει τον κόπο να μας ενημερώσει.!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ νομίζω ότι θα περιγράφεται ότι συμψηφίζεται με το ε.π,

μέσα σε κάποια από τις τόσες αποφάσεις ΥΠΕΚΑ που εκκρεμούν

Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλαμε εσυ θα με κανει να αναθεωρησω για την Γαλαζια Ομαδα!

Βασικα πολυ ολοκληρωμενη απαντηση (με αναφορα στα πρακτικα στης Βουλης και το τι ''σκεφτοταν'' ο καθε κ. Υπουργος).

Μπας και δουλευεις στο ΥΠΕΚΑ ρε μεγαλε?? :smile:

 

Ευχαριστω παρα πολυ.

Μανωλη νομιζω λες το προφανες! Μεχρι να ανοιξει το the platform (ειπαν για Δευτερα αλλα ποτε δεν ξερεις), τοτε τι λεμε?

Ενταξει...αντε να δουμε.

Σας ευχαριστω ολους!

Link to comment
Share on other sites

τελικά το παράβολο αφαιρείται.

Σελ. 13 από το manual της εφαρμογής.

4800*0,90-500-940=2880 όσο φαίνεται δλδ και στο κουτάκι για το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, 

 

Ερώτηση:Θέλω να εντάξω στο 4178 μία περίπτωση ενός αυθαιρέτου που έχει πληρώσει εξ' ολοκλήρου ο άνθρωπος το πρόστιμο με εφ' άπαξ καταβολή

 

και είναι σε προσωρινή υπαγωγή στο 4014 γιατί δεν χρειάστηκε βεβαίωση οπότε δεν έχω βάλει μέσα και τα σχέδια..Θα πρέπει να ξαναπληρώσει

 

παράβολο;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποιοι έχουν ενταχθεί στον 4014 αλλά δεν έχουν πληρώσει όλο το πρόστιμο και τους μένει πολύ λίγο ασ πούμε 300€. Πρέπει να μπουν στον νέο νομό;  και τι θα γινει με το παράβολο πώς δηλώνουμε οτι έχει πληρωθεί; Δεν το λέει κάπου ένταξη οτι αφαιρειται  αλλά σε αυτή την περίπτωση αν αφαιρεθει είναι παραπάνω 

Τι γίνεται στις περιπτώσεις που θέλουμε να εισάγουμε μια δήλωση στον 4178 που δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασίας πρέπει να πληρώσει πάλι νέο παράβολο έστω αν το παλιό αφαιτειται; 

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο να μπουν στο νέο Νόμο, μπορούν να πληρώσουν κανονικά.

Το ερώτημα είναι πως θα τους κάνουμε περαίωση αφού δεν μπορούμε να επέμβουμε στο σύστημα.

(εκτός αν αφήσουν να πατιέται το κουμπί της υποβολής για να γίνονται περαιώσεις)

Σε κάθε περίπτωση, αν μπει στο νέο Νόμο το παράβολο δεν επιστρέφεται ούτε "αναζητείται" η διαφορά του από υπόλοιπο, συμψηφισμό κλπ.

 

Και στο σημείο αυτό να επισημάνω στους συναδέλφους που φαίνεται να το συγχέουν,

ότι δεν έχει σχέση νομικά και θεσμικά το παράβολο του 4178 (παρά το γεγονός ότι συμψηφίζεται με το πρόστιμο)

με την προκαταβολή προστίμου του 4014.

Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που το Υπουργείο το είπε παράβολο επισήμως,

ενώ στον 4014 το είχε αποφύγει επιμελώς.

Το έκανε ακριβώς για να μην δημιουργηθούν τέτοια θέματα πιστωτικών, επιστροφών, υπολοίπων κλπ κλπ

αλλά και για να μπορέσει να διαχειριστεί διαφορετικά τα ποσά.

Άλλος λογαριασμός τα παράβολα κι άλλος λογαριασμός τα "προστίματα"

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι οι δηλωσεις που ειναι προσωρινη υπαγωγη θα περνουν στο νεο συστημα χωρις νεο παραβολο αφου λει καπου οτι:

Προσοχή: Οι πραγματοποιηθείσες πληρωμές βάσει των διατάξεων του Ν 4014/2011 θα μεταφέρονται αυτόματα ως έχουν κατά την υπαγωγή τους στις διατάξεις του Ν. 4178/2013. Ως εκ τούτου απαγορεύεται η εισαγωγή τους προς συμψηφισμό στο πεδίο που προορίζεται αποκλειστικά για την εισαγωγή ποσών που καταβλήθηκαν πριν την έναρξη ισχύος του Ν. 4014/2011.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά. κι αν εγώ δεν κάνω αίτηση για μεταφορά της δήλωσης στον 4178;

Λέει πουθενά ότι είναι υποχρεωτικό;

Προσπαθούν εμμέσως να βάλουν τους μηχανικούς να υποχρεώσουν τον κόσμο σε μετάβαση,

εννοείται χωρίς αμοιβές. Τι να ζητήσεις για την ηλεκτρονική αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.