Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α12] Επιτροπή Ελέγχου αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν η επιτροπή του άρθρου 12 απαιτείται σε κάθε πρόχειρη κατασκευή ή μόνο των αυθαίρετων κτισμάτων των άρθρων 13 και 14.

 

Ευχαριστώ 

 

Καλησπέρα συνάδελφε,

 

μου έχει δημιουργηθεί η ίδια απορία. Έχεις κάποια απάντηση στο ερώτημα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

42. Πρόκειται να κάνω αίτηση ένταξης στο Ν. 4178/13 ενός ακινήτου το οποίο είναι

κατασκευασμένο από τσιμεντόλιθους και οροφή από λαμαρίνα. Είναι ο ορισμός της πρόχειρης κατασκευής σύμφωνα με το Ν.Ο.Κ.. Η πραγματική χρήση του ακινήτου αυτού είναι κοτέτσι.

Δίνοντας τα στοιχεία του ακινήτου για τον υπολογισμό του προστίμου παρατηρώ ότι ουσιαστικά δε λαμβάνεται υπόψη το γεγονός ότι πρόκειται για πρόχειρη κατασκευή. Να σημειώσω ότι ο ιδιοκτήτης δεν είναι αγρότης ή κτηνοτρόφος και το είδος χρήσης που δηλώνω είναι "υπηρεσίες".

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για αυτές τις περιπτώσεις γιατί παρόλο που πρόκειται για ευτελή κατασκευή με πραγματική χρήση "κοτέτσι" το πρόστιμο είναι το ίδιο που θα προέκυπτε αν η χρήση του ήταν πχ. κατάστημα και η κατασκευή του ήταν "πολυτελής".

 

Δεν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση για τις πρόχειρες κατασκευές ως προς τον υπολογισμό του προστίμου.

Σε περίπτωση που χαρακτηρισθεί μία κατασκευή πρόχειρη, θα πρέπει να ακολουθηθεί η διαδικασία της επιτροπής του άρθρου 12.

 

79.              Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση που χαρακτηριστεί μία κατασκευή πρόχειρη, θα πρέπει να ακολουθηθεί η διαδικασία της επιτροπής του άρθρου 12, αν η κατασκευή δεν υπάγεται στα άρθρα 13 και 14; Θεωρώ ότι το άρθρο 12 αναφέρεται μόνο στις κατασκευές των άρθρων 13 και 14 και όχι γενικά στις πρόχειρες κατασκευές.

 

Στο φύλλο καταγραφής υπάρχει η δυνατότητα επιλογής «πρόχειρη κατασκευή». Ίσως μόνο για τον έλεγχο της παραγράφου 6 του άρθρου 14 (απαγόρευση υπαγωγής πρόχειρης κατασκευής επί διατηρητέου είτε στον περιβάλλοντα χώρο αυτού) τον οποίο έλεγχο διενεργεί.

Επίσης το άρθρο 12 αναφέρει σε 3 σημεία την έννοια πρόχειρη κατασκευή και συγκεκριμένα στις παραγράφους 2α, 2β και 2γ.

Επίσης ενώ το άρθρο 12 αναφέρει ξεκάθαρα ότι η επιτροπή αφορά και τα κτίρια που έχουν κηρυχθεί διατηρητέα, επί του άρθρου 14 όμως που αναφέρεται στη διαδικασία υπαγωγής των κτιρίων αυτών στον νόμο δεν γίνεται καμία αναφορά για την επιτροπή αυτή.

Θα πρέπει γενικά να απαντηθεί από το Υ.ΠΕ.Κ.Α. αν υπάγονται στον νόμο αυθαίρετες πρόχειρες κατασκευές (δεν απαγορεύονται πουθενά συνεπώς η υπαγωγή μπορεί να γίνεται κανονικά πλην της περίπτωσης των διατηρητέων κτιρίων και του περιβάλλοντα χώρου αυτών) και αν η υπαγωγή τους ακολουθεί άλλη διαδικασία. (δηλαδή αυτή της επιτροπής του άρθρου 12 το οποίο δεν αναφέρεται κάπου ξεκάθαρα παρά μόνο σε συγκριμένα σημεία του άρθρου 12, μάλλον εκ παραδρομής).

 

Γενικά φαίνεται ότι οι πρόχειρες κατασκευές δεν θα αντιμετωπίζονται διαφορετικά, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με το 2ο εδάφιο της υπ’ αριθμ. 42 απάντησης το οποίο πρέπει να διαγραφεί.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε,

 

και σε ευχαριστώ πολύ. Πράγματι οι ερωτοαπαντήσεις που παραθέτεις από το ΤΕΕ Πελοποννήσου είναι οι μόνες που βρήκα και εγώ κατά την αναζήτηση που έκανα σχετικά με την "διαχείριση" των πρόχειρων κατασκευών.

Από την αρχική ανάγνωση του Ν.4178, είχα μείνει με την εντύπωση ότι η επιτροπή αξιολογεί μόνο τις περιπτώσεις υπαγωγής στα άρθρα 13 & 14. Δεν μου φαίνονταν πολύ λογικό να απαιτείται για κάθε πρόχειρη κατασκευή (κατά ΝΟΚ) να αποφαίνεται για την διατήρηση της η επιτροπή και όχι ο ίδιος ο μηχανικός. Τώρα που έχω να αντιμετωπίσω μια πρόχειρη κατασκευή (κατά ΝΟΚ, εκτός των άρθρων 13 & 14) επανέλαβα την αναζήτηση και την άποψη μου ενίσχυσε 1) η παραπομπή που υπάρχει στο σημείο όπου αναγράφεται η «πρόχειρη κατασκευή», στην οποία αναφέρεται το εξής, * «Διατηρείται μόνο για την μετάβαση των δηλώσεων από τον Ν.4014/2011 στον Ν.4178/2013» και 2) η δυνατότητα επιλογής των ειδικών χαρακτηριστικών (εκτός παραδοσιακού,διατηρητέο, κτλ) που καθιστούν αναγκαία την συμβολή της επιτροπής. Ελπίζω να επανέλθω άμεσα στο θέμα με περισσότερα στοιχεία.

Και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο αρχικό εγχειρίδιο χρήσης της ηλεκτρονικής πλατφόρμας αναφέρεται ότι,

"Πρόχειρη κατασκευή: Εάν υπάρχει πρόχειρη κατασκευή η δήλωση ολοκληρώνεται πλέον χωρίς την διαδικασία που προέβλεπε ο ν. 4014/2011"

Αν θυμάμαι καλά ο ν. 4014/11 προέβλεπε τη σύσταση επιτροπής προς αξιολόγηση τέτοιων κατασκευών. Ακόμη μια ασάφεια του νόμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

Προς τους γνωστες της Θεσσαλονικης και δη της Ανω Πολης :

 

Και αν ναι, τοτε τι κλικαρω στο αντιστοιχο πεδιο?

Εντος παραδοσιακου οικισμου/τμηματος πολης ΜΕ η ΧΩΡΙΣ διαδικασια επιτροπης?

 

Και επισης παρατηρω πως ειτε κλικαρω ΜΕ διαδικασια επιτροπης ειτε ΧΩΡΙΣ, μου βγαζει προαπαιτουμενη την αποφαση της επιτροπης...

Που ανατρεχω για ολα αυτα? Και πως μαθαινω αν χρειαζεται επιτροπη αρχιτεκτονικου ελεγχου η οχι?

 

 

 

Τελικά η 'Ανω Πόλη θεωρείται άνω ή κάτω των 5000 κατοίκων?

Είναι δηλαδή με επιτροπή ή χωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω, εγώ πέτυχα μεν Άνω Πόλη, όμως δεν ανήκε στο τμήμα του παραδοσιακού οικισμού..

 

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Inzaghi, εμένα δυστυχώς ανήκει!

 

Άραγε αυτο με τους 5000 κατοικους αφορά δημογραφικά δεδομένα? Ίσως έτσι να μπορεί να βρεθεί κάποια άκρη.

 

Δεν δουλεύει και το helpdesk να ρωτήσουμε ρε παιδια... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης Δεν είναι άνω των 5000 κατοίκων, άρα χωρίς επιτροπή!

 

Μετά από επικοινωνία με την Υπηρεσία νεωτέρων μνημείων με παρέπεμψε στο Υπουργείο Μακεδονίας Θράκης και αυτοί στην συνέχεια στην ΕΛΣΤΑΤ (Ελληνικη Στατιστική Αρχή).

Εκεί ύστερα από συνεννόηση με το τμήμα χαρτογραφίας, Κα Βρόντου, Κος Κλεομένης Καλογερόπουλος και Ελένη Κουμ.... τους οποίους και ευχαριστώ, μου δόθηκαν στοιχεία για την περιοχή αυτή.

Παραθέτω χάρτη Άνω Πόλης, Οικοδομικά Τετράγωνα και υπολογισμό του πληθυσμού.

 

Κατά πόσο αποδεκτά ή όχι είναι τα παρακάτω θα ήθελα την γνώμη σας.

post-13261-0-32723500-1448365081_thumb.jpg

post-13261-0-37382100-1448365175_thumb.jpg

Ο.Τ. Θεσαλονίκης 2011.xls

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 για αυθαίρετες κατασκευές που έχουν περάσει από την

από την επιτροπή του άρθρου 12 του Ν.4178/2013 και μας όρισαν να γίνουν εργασίες μπορούν

αυτές να γίνουν χωρίς έκδοση οικοδομικής άδειας;;;;;;;   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.