Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α16] Αυθαίρετες κατασκευές Δημοσίου ενδιαφέροντος


Recommended Posts

αν η εκκλησια σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων ειναι πριν το 1955 δε χρειαζεται καν να μπει στον 4187/13; ειναι απλουστερη η διαδικασια σαν προυφισταμενο του '55 κτιριο;

Edited by stefanakos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κάνεις ασχοληθεί με αυθαίρετα εντός της χερσαίας ζώνης λυμένα ;

1. Έχω θέμα τεκμηρίωσης της δυνατότητάς υπαγωγής από τον αντίστοιχο οργανισμό λυμένος που βάσή σύμβασής έχει την χρήση και την εκμετάλλευσή του.

2. Είμαστε σίγουροι ότι τα κτίσματά που εκμεταλλεύεται ο οργανισμός (είτε τα χρησιμοποιεί ο ίδιος ή τα νοικιάζει σαν καταστήματά υγειονομικού ενδιαφέροντος) μπαίνουν σαν δημοσία;

 

Σημειώνω ότι ιδιοκτητης της χερσαίας ζώνης είναί ή κτηματική υπηρεσία του δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του πιο πάνω post

 

Μετά από καλύτερη μελέτη του άρθρου 16, συμπεραίνω ότι τα εντός ζώνης λιμένα (όλα τα τις παρ.2 αρ.16) πληρώνουν και πρόστιμο και παράβολο.

 

Τώρα, τα προβλήματα που δημιουργούνται:

 

1. Πως θα υπολογιστεί το πρόστιμο ενώ είναι δημόσια; (αν τσεκάρω το δημόσιο έργο δεν υπολογίζει κανένα πρόστιμο)

2. Η ζώνη λυμένα είναι εντός ή εκτός σχεδίου ; (αμ εδώ σε θέλω)

3. Θα βάλω ότι έχει οικοδομική άδεια ή όχι ; 

 

και διάφορα άλλα ελάσσονος σημασίας (...) 

 

Παρακαλώ όποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dimitrisgm , προφορικα το ΥΠΕΚΑ , περιμενω να μου  στειλουν γραπτως απαντηση στο πρωτοκολλημενο αιτημα μου, μου ειπαν οτι προστιμο δεν πληρωνουν μονο οι ναοι , τα υπολοιπα κτισματα που βρισκονται στο ιδιο οικοπεδο με την εκκλησια οπως περιφερειακα κτισματα, πνευματικο κεντρο μου ειπαν οτι θα πληρωνουν προστιμο με το παροντα νομο. Της λεω ειναι δυνατον να πληρωσουν προστιμο οι ενορειες για το σπιτι του παπα ή τις αποθηκες που εχουν διπλα στην ιδια εκκλησια, ποιος θα πληρωσει αυτο το προστιμο ,δεν θα τακτοποιησει κανεις και ποιος θα τολμησει να τα καταδεφισει.

Σμφωνησε μαζι μου και μου ειπε θα  εισηγηθει στον Αλεξιαδη να το δουν το θεμα καλυτερα.

 

Αγαπητέ συνάδελφε το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και έχεις δίκιο για τα υπόλοιπα κτήρια πέραν των Ιερών Ναών που ανήκουν σε Ενορίες ή Μονές.

Αυτή τη στιγμή έχω αναλάβει την τακτοποίηση κτησμάτων εκκλησιαστικών κατασκηνώσεων μέσω του 4178. Τα πρόστιμα είναι υπέρογκα (π.χ. 70.000 Ευρώ). Πολύ δύσκολο να βρεθούν αυτά τα χρήματα, απλώς κανείς δεν θα προχωρήσει!!!!!. Μέχρι το τέλος του 2013 υπήρχε συγκεκριμένο καθεστώς τακτοποίησης κτησματων κατασκηνώσεων αλλά αυτό τελείωσε.

Πρέπει το ΥΠΕΚΑ να δεί το θέμα με τις κατασκηνώσεις και λοιπά ιδρύματα της εκκλησίας όπως γηροκομεία που εξυπηρετούν κοινοφελείς σκοπούς.

Μπορείς να μου δόσεις το τηλέφωνο του υπαλλήλου στο ΥΠΕΚΑ που μίλησες για να θέσω και εγώ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όσο αφορά το θέμα των λατρευτικών χώρων, ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.trikalavoice.gr/news/2014/02/05/nomimopoioyntai-aythaireta-monastirion-ekklision

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όσο αφορά το θέμα των λατρευτικών χώρων, ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.trikalavoice.gr/news/2014/02/05/nomimopoioyntai-aythaireta-monastirion-ekklision

 

αντικαθίσταται η περίπτωση δ της παραγράφου 1 του άρθρου 16 του Ν. 4178/2013 (Α’ 174), ως εξής : «νομιμοποιούνται αυθαίρετες κατασκευές που ανήκουν σε ΝΠΔΔ ή νομικά πρόσωπα του άρθρου 4 του Ν. 3647/2008 (Α’ 37) και χρησιμοποιούνται τόσο αυτές όσο και οι βοηθητικοί, συμπληρωματικοί και υποστηρικτικοί χώροι, ως οργανωμένα και ενιαία σύνολα, για την εξυπηρέτηση λατρευτικών και θρησκευτικών σκοπών των γνωστών θρησκειών και δογμάτων.»

 

 

Μάλιστα  :smile: ......αυτο το γνωρίζω αλλά είναι τόσο γενικό που πρέπει να βγεί άλλη μια εγκύκλιος που να ξεκαθαρίζει αυτή την αοριστία.

 

Τι εντάσεται στους θρησκευτικούς σκοπούς;

Μπορεί να ενταχθεί μια οργανωμένη κατασκήνωση της εκκλησίας (μητόπολης ή μονής);

Κτήρια φιλοξενίας απόρων, γηροκομεία, πνευματικά κέντρα, χώροι ομιλιών, συνεδρικά κέντρα, μικρά οικήματα πλησίον ναών, οικίματα διαμονής εφημέριων κυρίως σε χωριά, μητροπολιτικά μέγαρα, εγκαταστάσεις παρασκευής γευμάτων για απόρους, κτήρια μονών και ναών σε ακίνητά τους εκτός σχεδίου, αποθήκες και πολλά άλλα.

 

Αφού τροποποιήσαν την περίπτωση δ της παραγράφου 1 του άρθρου 16 του Ν. 4178/2013 ας συγκεκριμενοποιήσουν τι αυθαιρεσίες μπορούν να ενταχθούν διότι όπως κατέγραψα παραπάνω μπορεί εύκολα ένα ΝΠΔΔ της εκκλησίας να επιχειριματολογήσει ότι όλα τα παραπάνω εξυπηρετούν ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.

 

ΙΔΩΜΕΝ......

Link to comment
Share on other sites

αντικαθίσταται η περίπτωση δ της παραγράφου 1 του άρθρου 16 του Ν. 4178/2013 (Α’ 174), ως εξής : «νομιμοποιούνται αυθαίρετες κατασκευές που ανήκουν σε ΝΠΔΔ ή νομικά πρόσωπα του άρθρου 4 του Ν. 3647/2008 (Α’ 37) και χρησιμοποιούνται τόσο αυτές όσο και οι βοηθητικοί, συμπληρωματικοί και υποστηρικτικοί χώροι, ως οργανωμένα και ενιαία σύνολα, για την εξυπηρέτηση λατρευτικών και θρησκευτικών σκοπών των γνωστών θρησκειών και δογμάτων.»

 

 

Μάλιστα  :smile: ......αυτο το γνωρίζω αλλά είναι τόσο γενικό που πρέπει να βγεί άλλη μια εγκύκλιος που να ξεκαθαρίζει αυτή την αοριστία.

 

Τι εντάσεται στους θρησκευτικούς σκοπούς;

Μπορεί να ενταχθεί μια οργανωμένη κατασκήνωση της εκκλησίας (μητόπολης ή μονής);

Κτήρια φιλοξενίας απόρων, γηροκομεία, πνευματικά κέντρα, χώροι ομιλιών, συνεδρικά κέντρα, μικρά οικήματα πλησίον ναών, οικίματα διαμονής εφημέριων κυρίως σε χωριά, μητροπολιτικά μέγαρα, εγκαταστάσεις παρασκευής γευμάτων για απόρους, κτήρια μονών και ναών σε ακίνητά τους εκτός σχεδίου, αποθήκες και πολλά άλλα.

 

Αφού τροποποιήσαν την περίπτωση δ της παραγράφου 1 του άρθρου 16 του Ν. 4178/2013 ας συγκεκριμενοποιήσουν τι αυθαιρεσίες μπορούν να ενταχθούν διότι όπως κατέγραψα παραπάνω μπορεί εύκολα ένα ΝΠΔΔ της εκκλησίας να επιχειριματολογήσει ότι όλα τα παραπάνω εξυπηρετούν ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.

 

ΙΔΩΜΕΝ......

 

Κατ´ εμε εξυπηρετούν θρησκευτικούς σκοπούς

pontifikas

 

εχει απολυτο 

δικηο ο προλαλησας newcivil να ζηταει "διευκρινιστική"

 

ετσι οπως ειναι διατυπωμενο..."φορτωνει" σε εσενα  την ευθυνη για το ποια απο αυτα τα αυθαιρετα  ειναι "υποστηρικτικα" και λειτουργουν σαν "ενιαιο συνολο"

για την " εξυπηρετηση  λατρευτικων και  θρησκευτικων σκοπών.." κλπκλπ...

 

[και, μάλλον,    ειναι το σπίτι του παπα  που εχεις εσυ,

αλλά, εννοείται,  οτι ειναι κατοικια του "εκαστοτε" παπα της εκκλησιας και οχι δικο του..

κι' εχεις κι ενα προβλημα που δεν υπαρχει συμβολαιο  για το οικόπεδο...]

 

entit

και σιγουρα,

τα σπίτι πρέπει να ειναι διπλα στην εκκλησια...για να αποτελει μερος συνόλου της συνολικης εξυπηρετησης

αν και, γιατι οχι,...θα μπορουσε να ειναι και στην άλλη ακρη του χωριου, αλλά αφου διαμενει ο παπας,

αποτελει,  σιγουρα, υποσυνολο ενος αρχικου συνολου..εστω και "λιγο μακρυά"

 

αναμεινατε "διευκρινιστική"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.