Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Απάντηση σημερινή απο το ΤΕΕ (30.03.17)

Δικαιούται ο πολύτεκνος της έκπτωσης ακόμα και αν τα παιδια δεν τον βαρύνουν φορολογικά....

Απλά ισχύει για μια και μόνο Β' κατοικία....

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δικαιουται της εκπτωσης,

απλα δεν προσμετραει τμ.  τεκνων,  οταν   αυτα  ειναι  "ενηλικα" .

 

αρα  παει -το ζευγος- στα 70 τμ. για κυρια

και -υπο ορους- στην δευτερευουσα..[οπως τα λεει το 17/5]

 

 

αυτο που αναφερεις

"Απλά ισχύει για μια και μόνο Β' κατοικία...."

 

δεν το καταλαβα τι εννοει

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και δεν μπορει να υπαγαγει 3 διαμερίσματα (<80 τ.μ.) ως Β κατοικιες... Δικαιούται μονο μια φορά να παρει την έκπτωση.

Ο πελάτης μου έχει εκτός της κύριας..... παρα πολλες Β' κατοικίες....

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

πολλες μικρες ιδιοκτησιες, μπορει να εχει

αλλά,

δεν μπορει να ειναι ολες αυτες δευτερευουσες κατοικιες  που να "κατοικουνται " απο αυτον...

 

Στο  Ε1 και Ε2 φαινεται η χρηση αυτων των μικρων ακινητων...

 

Παντως, για μια δικαιουται, αφου   το 17/5 μιλαει για "δευτερευουσα κατοικια , που δεν ειναι πανω απο 80 τμ."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, 

χηρα ιδιοκτήτρια Β κατοικιας και με ενηλικο παιδι αναπηρο >80% που κανει δικη του ξεχωριστη φορολογικη δηλωση, παιρνει εκπτωση?

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

βλεπεις αρθρο 17

 

1. Άτομα με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος καταβάλουν ποσοστό 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Α του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον και τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων. Το ποσοστό της αναπηρίας πιστοποιείται από βεβαίωση / γνωμάτευση, που έχει εκδοθεί από αρμόδια δημόσια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

βλεπεις αρθρο 17

 

1. Άτομα με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος καταβάλουν ποσοστό 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Α του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον και τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων. Το ποσοστό της αναπηρίας πιστοποιείται από βεβαίωση / γνωμάτευση, που έχει εκδοθεί από αρμόδια δημόσια αρχή.

Ευχαριστω! 

Η απορια μου ειναι οτι απ τη στιγμη που κανει ξεχωριστη φορολογικη δηλωση το αναπηρο παιδι, επιβαρυνεται φορολογικα η μητερα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

μονον εάν εχεις αυτο

 

"....πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω  ιδιοτητες"

 

 και, με βαση οσα λες,  δεν  το εχεις

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πελάτης μου με αναπηρία για ψυχολογικούς λόγους, μου έφερε βεβαιωση απο ΙΚΑ, χρονολογίας του 2009, η οποία αναγράφει ότι η παρούσα έχει ισχύ για αόριστο χρόνο.Με αυτήν είμαι καλυμμένος πιστεύετε για την αναπηρία ή να του ζητήσω να μου φέρει μια πιο πρόσφατη λόγω της παλαιότητας αυτής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.