Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Άρθρο 17

Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού

1. Άτομα με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται
φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του
παρόντος καταβάλουν ποσοστό 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα
με το Παράρτημα Α του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον και τα δικαιολογητικά που
αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων. Το ποσοστό της αναπηρίας
πιστοποιείται από βεβαίωση / γνωμάτευση, που έχει εκδοθεί από αρμόδια δημόσια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Έχει διευκρινιστεί το αν μπορούμε να κάνουμε χρήση του ποσοστού αναπηριας 80% του συζύγου, με κοινή φορολογική δήλωση σε υπαγωγή αυθαιρέτου στο όνομα της συζύγου?

Σε email μου στη ΔΟΚΚ πήρα την εξής απάντηση και με αυτή πορεύομαι.

- Θεωρείτε ότι οι σύζυγοι βαρύνουν φορολογικά ο ένας τον άλλον;

- Ναι εφ' όσον γίνεται ενιαία φορολογική δήλωση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε email μου στη ΔΟΚΚ πήρα την εξής απάντηση και με αυτή πορεύομαι.

- Θεωρείτε ότι οι σύζυγοι βαρύνουν φορολογικά ο ένας τον άλλον;

- Ναι εφ' όσον γίνεται ενιαία φορολογική δήλωση

 

Στο έχουν δώσει γραπτώς? Θα μπορούσα να έχω την απάντηση?

 

Στη δική μου περίπτωση και οι δύο σύζυγοι δηλώνουν εισόδημα. Ο σύζυγος από τη σύνταξη αναπηρίας και η σύζυγος από δική της σύνταξη.

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος 4172/13 στο άρθρο 11 λέει ότι ο σύζυγος θεωρείται ότι βαραίνει φορολογικά την σύζυγο αν (ο πρώτος) δεν έχει φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής.

Η αναπηρική σύνταξη είναι εισόδημα άρα, όπως το καταλαβαίνω εγώ, δεν δικαιούται τον συντελεστή. Εκτός αν η αναπηρική σύνταξη δεν είναι φορολογητέο εισόδημα, που δεν το νομίζω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια. Οικογένεια με 3 παιδιά( το 1 ΑΜΕΑ με 80% επιβαρύνει τον πατέρα) έχουν 2 διαμερίσματα, τα παιδιά είναι ψιλοί κύριοι και ο πατέρας επικαρπωτής. Το 1 διαμέρισμα ανήκει στο 2 παιδία( ο ένας Αμεα) και το άλλο στο τρίτο παιδί.θα υπολογισθούν και τα δύο προστίματα με την έκπτωση?πιστεύω πως ναι και με ένα φύλλο καταγραφής. εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 19 παρ. 4:

4. Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου, στο 
οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει 
εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση, οι συντελεστές μει−
ώσεως του προστίμου και του παραρτήματος λαμβά−
νονται υπόψη για όποιον από τους συγκυρίους πληροί 
τις σχετικές προϋποθέσεις υποβάλλοντας διαφορετικά 
φύλλα καταγραφής για την επιφάνεια που αντιστοιχεί 
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου 
ιδιοκτησίας.
 
To ένα διαμέρισμα έχει αυθαιρεσίες και ανήκει κατά 50% ψιλή κυριότητα στο καθένα από τα δυο αδέρφια (100% στο σύνολο της ψιλής κυριότητας). Ο ένας γιος (ΑΜΕΑ) στο ποσοστό του δικαιούται έκπτωση 85%. Ο άλλος συνιδιοκτήτης (αδερφός) σε ποια κατηγορία των ειδικών ομάδων ανήκει ώστε να λάβει μειωτικό συντελεστή για το ποσοστό του;
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος 4172/13 στο άρθρο 11 λέει ότι ο σύζυγος θεωρείται ότι βαραίνει φορολογικά την σύζυγο αν (ο πρώτος) δεν έχει φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής.

Η αναπηρική σύνταξη είναι εισόδημα άρα, όπως το καταλαβαίνω εγώ, δεν δικαιούται τον συντελεστή. Εκτός αν η αναπηρική σύνταξη δεν είναι φορολογητέο εισόδημα, που δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

το 1 διαμέρισμα ανήκει στα δυο παιδιά (ο ένας ΑΜΕΑ) κατα ψιλή κυρίοτητα και ο πατέρας έχει την επικαρπία, το 2 διαμέρισμα ανήκει στο τρίτο παιδί κατα ψιλή κυριότητα και ο πατέρας την επικαρπία. ο πατέρας που έχει την επικαρπία, τι ποσοστό συνιδιοκτησίας έχει?

Link to comment
Share on other sites

ο πατερας εχει

 

100%   της  επικαρπίας...

 

στο καθε διαμερισμα

 

η τακτοποιηση γινεται απο τον ψιλο κυριο, χωρις να  ερωτηθει ο  επικαρπωτης...

 

[αν και υποψιαζομαι  οτι...παλι ο πατερας θα πληρωσει...νάναι καλά ο ανθρωπος...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.