Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

2 Φ

στο 1 τα 70τ.μ κ.κ με έκπτωση λόγω αναπηρίας και

στο άλλο τα 9τ.μ ως άλλη κατοικία χωρίς έκπτωση

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την υπερβαση υψους...

 

εχει και εναν  κλεισμενο  Η/Χ 4 τμ....

εχει  κυρια κατοικια πανω απο 70 τμ.

αρα... τα παει χωρις μειωτικο..

 

 

σωστα?

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πολύτεκνος που τα τέκνα του δεν τον βαρύνουν φορολογικά, σε οικόπεδο εκτός οικισμού έχει μια οικοδομή με άδεια η οποία έχει εφαρμοσθεί, και μια αυθαίρετη αποθήκη 70τμ. Θα πάρει κάποια έκπτωση;;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

1, Μειωτικό η αποθήκη των 70 τ.μ δεν έχει 

γιατί είναι πάνω από 50τ.μ κατά το τροπ/νο παράρτημα Α και

2. οι πολ/νοι έχουν έκπτωση 80% για κύρια και 50% για δευτερεύουσα κατοικία 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Μπορώ να βάλω στο ΦΚ της αποθήκης τον μειωτικό συντελεστή για τους πολύτεκνους,θεωρώντας ότι εξυπηρετεί ανάγκες του σπιτιού (δευτερεύουσα κατοικία); 

*η κατοικία είναι σύμφωνα με την άδεια

*η αυθαίρετη αποθήκη είναι ανεξάρτητη από το κτίριο της κατοικίας 

Link to comment
Share on other sites

μια ....."αποθήκη", γραφεται στο Ε9 σαν βοηθητικος χωρος και στο Ε1 δεν δηλωνεται σαν "δευτερευουσα"

 

επομενως

δεν μπορει να ειναι "δευτερευουσα κατοικια"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι... έχω μια περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών σε κατοικία (κύρια και μοναδική αλλά ήδη είναι πάνω από 70 τ.μ.) όπου ο ιδιοκτήτης έχει 67% αναπηρία και η γυναίκα του 100%, η γυναίκα είναι πρακτικά φυτο. Και οι 2 εμφανίζουν εισοδήματα σχεδόν αντίστοιχα... πως αποδεικνύεται η φορολογική επιβάρυνση για να πάρω την έκπτωση? Πρέπει δλδ να μην έχει εισοδήματα το άτομο και να πληρώνει ο άλλος το τεκμαρτό του φόρο? Ευχαριστώ!

 

Edit κάτι που παρατήρησα διαβάζοντας πάλι τον νόμο... για την περίπτωση 2 του άρθου 17 αναφέρει για κύρια κατοικία και όχι για κύρια κ΄μοναδική. οπότε μήπως δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε με τα εμβαδά αν είναι >70 τ.μ. κτλ? ξερω ότι λένε αλλα με τις εγκυκλίους αλλά δεν αναφέρεται ξεκάθαρα πουθενά στον νομο εχω την εντυπωση...

Edited by mikehellas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι... έχω μια περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών σε κατοικία (κύρια και μοναδική αλλά ήδη είναι πάνω από 70 τ.μ.) όπου ο ιδιοκτήτης έχει 67% αναπηρία και η γυναίκα του 100%, η γυναίκα είναι πρακτικά φυτο. Και οι 2 εμφανίζουν εισοδήματα σχεδόν αντίστοιχα... πως αποδεικνύεται η φορολογική επιβάρυνση για να πάρω την έκπτωση? Πρέπει δλδ να μην έχει εισοδήματα το άτομο και να πληρώνει ο άλλος το τεκμαρτό του φόρο? Ευχαριστώ!

 

Edit κάτι που παρατήρησα διαβάζοντας πάλι τον νόμο... για την περίπτωση 2 του άρθου 17 αναφέρει για κύρια κατοικία και όχι για κύρια κ΄μοναδική. οπότε μήπως δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε με τα εμβαδά αν είναι >70 τ.μ. κτλ? ξερω ότι λένε αλλα με τις εγκυκλίους αλλά δεν αναφέρεται ξεκάθαρα πουθενά στον νομο εχω την εντυπωση...

εμένα προσωπικά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι και διαβάζεις το Νόμο. Σε άλλους όχι

Και επιπλέον, στην περίπτωση που ο ένας είναι φυτό και ο άλλος σχεδόν και έχουν ένα σπίτι 100 τ.μ., 

φαντάζεσαι ότι κάποιος θα κάτσει να υπολογίσει λεπτομερώς ποια ακριβώς έκπτωση εφάρμοσες και ποιος βαρύνει ποιον;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

έχω περίπτωση με εξοχική κατοικία χωρίς ΟΑ σε αγροτεμάχιο εκτός οικισμού (μη άρτιο μη οικοδομήσιμο). Ο ιδιοκτήτης είναι πολύτεκνος.

1ον εφόσον δεν έχει ΟΑ και είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο πως θα υπολογίσω την υπέρβαση δόμησης?

2ον καθότι στο Ε9 εμφανίζεται ως αγροτεμάχιο μπορώ να επιλέξω τον μειωτικό συντελεστή για Β κατοικία πολυτέκνων?

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.