Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Το έχω γράψει και κάπου άλλου νομίζω

 

Ν4178 αρθρ.19 παρ5:

"Για αυθαιρετες αλλαγές  χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης"

Εσυ δεν έχεις καμία υπέρβαση συντελεστή. 0!

 

και εγκύκλιος 4 αρθρ.19 παρ.5

"Διευκρινίζεται ότι η διατύπωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης βοηθητικών χώρων σε χώρους κύριας χρήσης...όπου εφαρμόζεται συντελεστής δόμησης αφορά στις περιπτώσεις χώρων που η επιφάνεια πρό της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης δεν επαύξανε το συντελεστη δόμησης.."
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Το έχω γράψει και κάπου άλλου νομίζω

 

Ν4178 αρθρ.19 παρ5:

"Για αυθαιρετες αλλαγές  χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης"

Εσυ δεν έχεις καμία υπέρβαση συντελεστή. 0!

 

και εγκύκλιος 4 αρθρ.19 παρ.5

"Διευκρινίζεται ότι η διατύπωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης βοηθητικών χώρων σε χώρους κύριας χρήσης...όπου εφαρμόζεται συντελεστής δόμησης αφορά στις περιπτώσεις χώρων που η επιφάνεια πρό της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης δεν επαύξανε το συντελεστη δόμησης.."

 

σε δεσμευμενο συμβολαιογραφικα χωρο γκαραζ,που εγινε κατοικια δεν μπαινει συντελεστης Α.Χ.

1)Το χωρο αυτο στο συστημα του ΤΕΕ τον βαζουμε στο μειωμενο συντελεστη (προβλεπομενη απο την ΟΑ χρηση) η στους ΚΧ -σημερινη χρηση?

2)τον βαζουμε υπηρεσιες (παλια χρηση ) η αλλη κατοικια (νεα χρηση)?

3)Αν ο χωρος αυτος βρισκεται σε υπογεια σταθμη ,μπαινει στο μειωμενο?(υπογεια σταθμη θεωρειται απο 2 πλευρες μπαζωμενη κ την προσοψη σε 2 δρομους ολοκληρη ανοικτη κ υπερυψωμενη κατα 0,50μ?)

Εχει συζητηθει ,αλλα δε το βρισκω προχειρο ,γιαυτο θελω μια δευτερη γνωμη

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω είσαι εντός σχεδίου οπότε δεν βάζεις αλλαγή χρήσης μόνο υπέρβαση δόμησης.

Οι συντελεστές, οι κατηγορίες και όλα υπολογίζονται με βάση την πραγματική χρήση που έχεις σήμερα και όχι με την θεωρητική της άδειας που δεν ισχύει.

Το αν θεωρείσαι η όχι υπόγεια στάθμη για να πάρεις τον μειωτικό δεν μπορώ να απαντήσω. εσύ που πήγες και το είδες το ξέρεις καλύτερα. Όπως το περιγράφεις μάλλον όχι θα έλεγα..

Επίσης προσοχή στο ιδιοκτησιακό! Αυτός ο χώρος που έκλεισε είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία ή μήπως είναι κοινόχρηστος??

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνάδελφοι

Εχω μπερδευτεί πολύ με το συντελεστή αλλαγής χρήσης. Σε 6οροφη πολυκατοικία με καταστήματα στο ισόγειο στο κέντρο της Αθήνας, το υπόγειο που στην άδεια ήταν αποθήκη έχει μετατραπεί σε θέατρο. Βάζω λοιπόν ως Υ.Δ. Μ.Σ. τα τετραγωνικά του υπογείου. Επειδή η κύρια χρήση του κτιρίου είναι κατοικίες οπότε το υπόγειο δεν έχει την επικρατούσα χρήση του κτιρίου, πρέπει να βάλω και τον συντελεστή αλλαγής χρήσης;

Σημειώνεται οτι το θέατρο έχει άδεια λειτουργίας αλλα ζήτησαν την τακτοποίηση για να εμφανίζεται ως χώρος κύριας χρήσης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο υπέρβαση δόμησης

Ο συντελεστης αλλαγής χρήσης χρησιμοποιείται μόνο σε περιοχές εκτός σχεδίου όταν επέρχεται υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης για τη συγκεκριμένη χρήση

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε βιοτεχνία.

Η χρήση βιοτεχνίας δεν επιτρέπεται τα από το 2013 και μετά στην περιοχή. Πριν δεν υπήρχαν θεσμοθετημένες χρήσεις και επιτρεπόταν

Αυτός λειτουργούσε σίγουρα από το 2007.

Μου λέει και ψάχνω να βρώ στο ανάπτυξης άδεια λειτουργίας για να αποδείξω ότι λειτουργούσε από τότε και να μπορέσω να το τακτοποιήσω.

Έκει βρήκα έναν φάκελο όπου υπήρχε μια αίτηση για άδεια λειτουργίας που όμως δεν ήταν σφραγγισμένη διότι έγινε αυτοψία από την υπηρεσία και του έκαναν έγγραφο ότι λείπουν κάποια δικαιολογητικά και να τα προσκομίσει ώστε να του χορηγήσουν άδεια λειτουργίας, κάτι που δεν έγινε ποτέ.

 

Θεωρείτε ότι μπορώ να βασιστώ σε αυτά ως αποδεικτικά ότι λειτουργούσε πριν το 2013 και να κάνω υπαγωγή για αλλαγή χρήσης ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η αίτηση αν δεν έχει προχωρήσει δεν σημαίνει κάτι.Αν είχε άδεια λειτουργίας θα ήταν διαφορετικά.Σαν έναρξη επαγγέλματος η τελος πάντων  μήπως είχε κάτι στην εφορία ή σε κάποιο επιμελητήριο ?Τα τσέκαρες αυτά? 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακόμα αν έχει κάτι άλλο που να βοηθάει. Του ζήτησα τα πάντα περιμένω να δω τι θα μου φέρει.

Απλά λέω μηπως καλυπτόμουν επειδή έγινε αυτοψία απο τη διεύθυνση ανάπτυξης ότι όντως εκεί ήταν βιοτεχνία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.