Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφε αυτό που λες δεν παίζει, η τζαμαρία καθαιρείται και τέλος... βάζεις μόνο την αξία του τοίχου (τμ. τούβλο-σουβά-βάψιμο).

Δεν ξέρω αν το καταργήσανε τώρα, αλλά κάπως έτσι τα κάναμε κατά τις οδηγίες που μας είχαν δώσει όταν μαζευόμασταν έξω από το ΤΕΕ. Αλλά και στις άδειες για την συμβατική αμοιβή έτσι κάνεις τον προϋπολογισμό για την αλλαγή χρήσης. Η ουσία είναι ότι δεν πάμε με 1,40 πάντως πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να μην πάμε με το 1.4, αλλά προσωπικά, δεν το έχω ξεκαθαρίσει το ΠΩΣ πάμε, ιδίως όταν έχουμε τ.μ. της κάτοψης που είναι κοινά με την άδεια και τα συνολικά τ.μ. είναι ίδια με της ο.α. αλλά απλά έχει αλλάξει η χρήση (από κύρια σε κύρια βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

ντουθ,

θα πας με αναλυτικό βάσει πίνακα Β.

 

Η αλλαγή π.χ. από κατάστημα σε κατοικία θα είχε κάποιες οικοδομικές εγρασίες.

Βρε θα έκανες ένα δωμάτιο, βρε θα αλλάξες ένα μπάνιο, θα έβαλες μεγαλύτερο πάγκο κουζίνας κτλ.

Όλα αυτά στον πίνακα Β / 15000 και ανάλογα πληρώνεις 500άρικα.

Γράφεις και τα μπλα στην ΤΕ και σχόλια, γράφεις τη νέα χρήση στην κάτοψη και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Εαν έχω καταλάβει σωστά 100τ.μ. αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε κατοικία (με άδεια φυσικά) εκτός σχεδίου είχαν μεγαλύτερο πρόστιμο με τον 4014  από ότι μια ανέγερση 100τ.μ. μιας κατοικίας χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

ντουθ,

θα πας με αναλυτικό βάσει πίνακα Β.

 

Η αλλαγή π.χ. από κατάστημα σε κατοικία θα είχε κάποιες οικοδομικές εγρασίες.

Βρε θα έκανες ένα δωμάτιο, βρε θα αλλάξες ένα μπάνιο, θα έβαλες μεγαλύτερο πάγκο κουζίνας κτλ.

Όλα αυτά στον πίνακα Β / 15000 και ανάλογα πληρώνεις 500άρικα.

Γράφεις και τα μπλα στην ΤΕ και σχόλια, γράφεις τη νέα χρήση στην κάτοψη και τελείωσες.

Δεν ξέρω ρε συ... Too good to be true!!! Έτσι όπως το συζητάμε, το πρόστιμο θα είναι μόνο 500€ ή άντε 1000€, την ώρα που με τον 4014 έβγαινε πολλά περισσότερα.

 

Συνάδελφοι,

Εαν έχω καταλάβει σωστά 100τ.μ. αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε κατοικία (με άδεια φυσικά) εκτός σχεδίου είχαν μεγαλύτερο πρόστιμο με τον 4014  από ότι μια ανέγερση 100τ.μ. μιας κατοικίας χωρίς άδεια.

Ενδεχομένως ναι, διότι όταν έχεις άδεια ελέγχεις και κάλυψη, πρασιές, αποστάσεις κλπ. Οπότε εάν τελικώς κτίστηκε εντός των αποστάσεων, τότε το πρόστιμο μεγάλωνε επικίνδυνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε συ... Too good to be true!!! Έτσι όπως το συζητάμε, το πρόστιμο θα είναι μόνο 500€ ή άντε 1000€, την ώρα που με τον 4014 έβγαινε πολλά περισσότερα.

Ακριβώς, κανονικά δεν έπρεπε να βγαίνει καθόλου.

 

Πρόσεχε όμως το εξής:

Δεν ισχύει αυτό πάντα.

Σε περιπτώσεις που η αλλαγή χρήσης υποκρύπτει αύξηση του σ.δ. πληρώνεις κανονικά για τα μ2 της ΥΔ.

 

δλδ, έχεις άδεια για γραφεία 600μ2, σε εκτός σχεδίου που χτίζεις σπίτι 200μ2.

Εσύ τελικώς το κάνεις σπίτι.

θα πληρώσεις για τα 200μ2 με αναλυτικό

και για τα 400μ2 θα πληρώσεις ΥΔ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ΟΚ αυτό... απλά μία παλιά μου περίπτωση (δεν προχώρησε τελικά) είχε ο άνθρωπος ο.α. για κατάστημα 80τμ και απλά το μετέτρεψε βάζοντας εσωτερικούς τοίχους σε ενοικιαζόμενα δωματιάκια τελικώς 90τμ. Στην περιοχή (Καλλικράτεια) έχτιζε 200 (απ' ότι θυμάμαι) και το κατάστημα και η κατοικία.

 

Άρα αυτός τώρα πάει με αναλυτικό τα 80 και με τμ τα υπόλοιπα 10?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την αλλαγή για το πρόστιμο της αλλαγής χρήσης την παλέψαμε όλοι μας πολύ.

Τόσο με την διαβούλευση όσο και με προσωπικές ενέργειες.

Είναι σε πολύ σωστό δρόμο όλη η διαδικασία αυτή.

 

Ξεχωρίζει την αλλαγή χρήσης που έγινε εκ του πονηρού με αυτή που έγινε από αμέλεια έκδοσης άδειας (και τσιγκουνιά).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.