Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α21] Πρόστιμα (τρόποι καταβολής και ημερομηνίες)


Recommended Posts

Δεν ξέρω εάν μπορούμε προς το παρόν να κάνουμε αιτήσεις στο σύστημα του 4178, αλλά αυτό γινόταν εύκολα από την καρτέλα "αιτήσεις". Από κει και πέρα, εάν δεν γίνεται, πρώτον υπομονή μέχρι να το κάνουν και δεύτερον... ο πελάτης δεν ήξερε ότι δεν είχε τα λεφτά όταν σου είπε για εφάπαξ??? Πόσο μου τι δίνει αυτό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι στην κατηγορία 1 (προ 75) αναφέρει ότι καταβάλλεται παράβολο χωρίς άλλο πρόστιμο. Σε επεξεργασία στην ηλ. πλατφόρμα το αναγράφει ως πρόστιμο (το προσπερνάμε αυτό).

Αυτό σημαίνει ότι  για αυτά τα 500 ευρώ δεν υπάρχουν μειωτικοί συντελεστές (όπως κύρια και μοναδική κατοικία (0.4) ή ειδικές κατηγορίες όπως ΑΜΕΑ πολύτεκνοι κλπ) και ότι καταβάλλεται εφάπαξ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αλλά η έκπτωση του 20% ισχύει και για πρόστιμα < 900 ευρώ.
Δεν ισχύει το παλιό του 4014 ότι το πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ  χωρίς έκπτωση  εάν είναι μικρότερο των 400ευρώ!

Edited by yian
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειχα κανει δηλωση για ισογεια αποθηκη . ειχα πληρωσει απο τις 5 /9 το παραβολο αλλα επειδη δεν εχει ξεκαθαρισει το θεμα του μειωτικου συντελεστη την ειχα αφησει στην αρχικη υποβολη με πληρωμενο το παραβολο, μολις τωρα ειδα οτι απο μονη της η δηλωση προχωρησε σε ΥΠΑΓΩΓΗ και υπολογιστηκε το προστιμο οπως φαινοταν στα φυλλα καταγραφης και βγηκε και εντολη του υπολοιπου ποσου (εφαπαξ οπως ειχα δηλωσει). γιατι εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

..................... απο μονη της η δηλωση προχωρησε σε ΥΠΑΓΩΓΗ ..................

 

Πρόοδος!!! Άρχισαν να .....περπατάνε μόνες τους!!!! Εγώ πάντως τις έχω δέσει με σύρμα από σταθερό σημείο (τη γνωστή εγκύκλιο)!!!!

Φοβάμαι μην μου ....περπατήσουν κι εμένα.... και τις χάσω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι ,

μια χαζή ερώτηση γιατί είναι αργά και δεν με βοηθάει το κεφάλι μου. έχω πρόστιμο 2428 ευρώ. Με παράβολο 2000 ευρώ. Λογικά αν πατησω εφάπαξ το πρόστιμο πάει στα 0,80χ2428 = 1942 ευρώ άρα δεν πρέπει να πληρώσει κάτι άλλο εκτός από το παράβολο. έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια δήλωση που ήταν σε δόσεις και πέρασε στο νέο νόμο είχε πληρωθεί το 35% του προστίμου και μου έκανε δωράκι και 10% στο πρόστιμο και δόσεις φυσικά 50 ευρώ. Ο ιδιοκτήτης μόνο που δεν με φίλησε :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν τουλάχιστον ..."απλοχέρης" όσον αφορά στην αμοιβή σου για τη μεταπήδηση της δήλωσης;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.