Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ. Δηλαδή αυτό που καταλαβάινω σε ότι αφορά στην παλαιότητα, ακόμα και όταν πρόκειται για πολυκατοικία, δλδ διηρημένες ιδοκτησίες, όταν πρόκειται για διαφορετικό περίγραμμα από την άδεια αλλά είμαστε εντάξει στο εμβαδόν τότε πάμε με διαμερισμάτωση. Αν όμως είχε πχ, κλείσει τον εξώστη τότε πάμε με άρθρο 9.

Link to comment
Share on other sites

 

 

10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν

που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομι−

κής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανο−

λογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του

παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης

της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου.

 

O νόμος προβλέπει για τις "διαμερισματώσεις" που έχουν επιφέρει αλλαγή στα η/μ  να πληρώνουν 500αρικα.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ (εννοεί ο νομοθέτης) για περιπτώσεις που δεν έχουν επιφέρει αλλαγή στα η/μ ΔΕΝ πληρώνουν 500αρικα.

 

ΌΛΟΙ εσείς που σκίζετε τα ιμάτιά σας με την λογική ότι η γραμμή ρεύματος κουμπώνει στον δίπλα πίνακα και όχι στον δικό μας...

πείτε μου ΜΙΑ περίπτωση στην οποία η διαμερισμάτωση μπορεί να μην πληρώνει τα 500αρικα.

 

Προφανώς και εγώ δεν σκίζω τα δικά μου ιμάτια υποστηρίζοντας το αντίθετο,

απλά το ψάχνω... και κατά δεύτερον ΔΕΝ είμαι απόλυτος. 

Edited by perastikos
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διευκρίνιση της διάταξης που αναφέρθηκε από τον υπουργό στην επιτροπή της βουλής κατά την επεξεργασία του 4178 είναι πως η αναφορά σε μηχανολογικές εγκαταστάσεις αφορά στις κοινόχρηστες εγκαταστάσεις και όχι στις εγκαταστάσεις που βρίσκονται εντός της οριζόντιας ιδιοκτησίας και ανήκουν μονο σε αυτή. "Εξυπακούεται" ήταν μάλιστα η λέξη που χρησιμοποίησε. Ωστόσο παρά τις επίμονες προσπάθειες κάποιων βουλευτών για την προσθήκη στο νομοσχέδιο της λέξης "κοινόχρηστες" ώστε να μην υπάρχει ασάφεια, αυτή δεν προστέθηκε στο τελικό κείμενο του νόμου.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω.

Δεν το κατάλαβα ποτέ μου δλδ.

Τι π@@@@@@ είναι αυτή με τα μηχανολογικά.

Και ο συνάδελφος armenopoulos μου το έκανε ακόμα δυσκολότερο βάζοντας το "εξυπακούεται" στο ότι μιλάμε για τα κοινόχρηστα μηχανολογικά.

Νιώθω και λίγο χαζός δλδ γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα μετά τη διευκρίνιση του Υπουργού που μας έδωσε  ο armenopoulos.

 

Είναι τόσο δύσκολο να μας πούνε:

διαφορετικό περίγραμμα; 500€ και τέλος.

 

Ένα παραδειγματάκι πότε επιτέλους έχουμε διαφορετική διαμερισμάτωση???? Θα έχουμε;

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

O νόμος προβλέπει για τις "διαμερισματώσεις" που έχουν επιφέρει αλλαγή στα η/μ  να πληρώνουν 500αρικα.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ (εννοεί ο νομοθέτης) για περιπτώσεις που δεν έχουν επιφέρει αλλαγή στα η/μ ΔΕΝ πληρώνουν 500αρικα.

 

ΌΛΟΙ εσείς που σκίζετε τα ιμάτιά σας με την λογική ότι η γραμμή ρεύματος κουμπώνει στον δίπλα πίνακα και όχι στον δικό μας...

πείτε μου ΜΙΑ περίπτωση στην οποία η διαμερισμάτωση μπορεί να μην πληρώνει τα 500αρικα.

 

Προφανώς και εγώ δεν σκίζω τα δικά μου ιμάτια υποστηρίζοντας το αντίθετο,

απλά το ψάχνω... και κατά δεύτερον ΔΕΝ είμαι απόλυτος. 

 

 

Φίλε μου....πέρα από τα μηχανολογικά. Έχεις μία οριζόντια ιδιοκτησία η οποία έχει πάρει (ή δώσει) ένα δωμάτιο από (ή στο) διπλανό διαμέρισμα.

 

Δηλαδή η επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας σου έχει αλλάξει δραματικά....Άρα έχεις αυθαίρετη κατασκευή.

 

Δες λοιπόν τι γράφει η βεβαίωση και τι πράγμα υπογράφεις. Μέχρι 2% αλλαγή του εμβαδού της Ο.Ι. μπορείς να έχεις. Εσύ το ξεπερνάς κατά πολύ σίγουρα.

 

Επίσης η σύσταση δεν σε καλύπτει. Πας με αυτά που λέει η οικοδομική άδεια.

 

Το πως θα το ρυθμίσεις με τον νόμο αυθαιρέτων και αν θα το πεις αλλαγή διαμερισμάτωσης ή κάτι άλλο είναι δικό σου θέμα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

αν μετα απο τόοοσα που γραψαμε στον 4014 για την διαμερισματωση

 

ξαναρχισει συζητηση για αυτο το ήδη συζητημενο και "ληγμενο" θεμα...

 

αντιλαμβανεσθε τι θα γινει με τα οσα καινουργια προσθεσε ο 4178...

 

 

εν τελει για το θεμα του  perastikos,

 

ολοι λεμε οτι ειναι διαμερισματωση

 

"καραμπινατη" οπως ειπε ο nik

 

εάν εχεις αλλη αποψη... προφανως  αποφασιζεις να πραξεις κατα την αποψη σου...

 

παμε για άλλα...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές οι απόψεις όλων και τελειώνω λέγοντας τα εξής:

Άλλο οι λογική μας και άλλο η λογική του νόμου.

Η δυνατότητά μας να ακροβατούμε πότε από δω και πότε από κει είναι στην κρίση του καθενός και ΔΕΝ γενικεύεται.

 

Για όσους κάνουν γενικεύσεις και τσουβαλιάσεις έχω να τους πω ότι σαφώς και ΔΕΝ σφάλλουν, απλά ΔΕΝ τολμούν.

 

Όσο για το θέμα που σχολιάστηκε παραπάνω έχω ακόμα να απαντήσω στον συνάδελφο nik ότι στην οδηγία για το διάγραμμα κάλυψης αναφέρεται ότι

στις προ του 83 άδειες, ως κάτοψη νοείται η κάτοψη ως προσαρτήθηκε στη πράξη σύστασης.

 

Sorry που οι ενστάσεις μου δεν τύχανε αφορμή συζητήσεως και αντιμετωπίστηκαν σαν αιρετικές.

Εκτιμώ ότι υπάρχουν προηγούμενα από τον 4014 που δεν γνωρίζω - πάντως και δεν φταίω.

 

πάμε για άλλα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περαστικέ είσαι Off σε όλα όσα λες. Η οδηγία που βγήκε για τις προ 83 έλεγε ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κάτοψη της σύστασης σαν δικαιολογητικό για τον ν.4014. 

 

Ο έλεγχος όμως στις βεβαιώσεις αυθαιρεσιών γίνεται με βάση την οικοδομική άδεια ανεξαρτήτως χρόνου κατασκευής.

 

Δεν έχει βγει οδηγία που να λέει ότι για τις προ83 εάν η αυθαιρεσία καλύπτεται από την σύσταση τότε είναι ο.κ. 

 

Δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε στην περίπτωση σου γιατί είναι εξόφθαλμη υπέρβαση δόμησης της οριζόντιας ιδιοκτησίας σου....για την οποία δεν μιλάς αλλά ψάχνεις να βρεις την ερμηνεία της διαμερισμάτωσης, τα μηχανολογικά, την σύσταση κ.τ.λ. Δηλαδή χάνεις το δάσος και κοιτάς το δέντρο.

 

Με λίγα λόγια δεν είσαι σε κάποιο παραθυράκι του νόμου όπως νομίζεις για το οποίο να κάνουμε συζήτηση και να δώσουμε ερμηνείες.

 

Πράξε όπως νομίζεις λοιπόν. Αλλά μην μας λες για τόλμη και γοητεία....

Edited by nik
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι αν σε ένα όροφο με 2 ιδιοκτησίες του ιδίου ιδιοκτήτη , έχουμε αλλαγές που δεν επηρεάζουν τα κοινόχρηστα , αλλά έχουμε προσθαφαιρέσεις χώρων μεταξύ τους , τότε δεν έχουμε διαμερισμάτωση . Εαν είναι άλλοι ιδιοκτήτες , τότε προφανώς έχουμε , ανεξάρτητα των μηχανολογικών .

 

Εσωτερικές αλλαγές όμως σε ιδιοκτησίες που δεν επηρεάζουν τα κοινόχρηστα και τα κοινόχρηστα μηχανολογικά , δεν είναι καν αυθαίρετες , εκτός αν έχουμε μεγάλες αλλαγές στις όψεις , πάνω από τις ανοχές του νόμου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.