Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπηγαγαν  στον ν. 3775/2009  εναν ΗΧ και ολοκληρωσαν την διαδικασια.

 

Ο χωρος αυτος  δεν ηταν ανεξαρτητος..... ανηκε σε  μια ΟΙ  και παρεμεινε σε αυτην....  απλα ειχε αλλαξει χρηση....

 

 αδεια εχεις για ενα οροφο με εναν χωρο  γραφειων

συμβολαιο εχεις για εναν χωρο [το αρχικο γραφειο + τον ΗΧ, που αλλαξε χρηση  και εγινε γραφειο]

 

Επομενως,  ειχες μια διηρημενη ιδιοκτησια που αποτελουνταν απο το συνολο των ανωτερω.

 

Στη συνεχεια, μεχρι τον Ιουλιο του 2011, [αποδεδειγμενα] .....

ειχαν  "χωρισει" τον οροφο αυτο και ειχαν  κανει διαφορα γραφεια,  τα οποια  θελουν σημερα να τα κανουν ανεξαρτητες ΟΙ...

 

Ακομα και αν κανεις "διαμερισματωση"

στη συνεχεια  εχεις να λυσεις το προβλημα της τροποποιησης της συστασης ΟΙ

 

δλδ.  το να "μοιρασεις" τα χιλιοστα αυτης της ΟΙ σε περισσοτερες...οσα ειναι και τα γραφεια που "εγιναν" αυθαιρετα

 

[εδω μιλας με τον συμβ/φο...να δει τις πληρεξουσιοτητες/δικαιωματα που εχεις...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο οικοδομής  αποτελείτε απο ένα κατάστημα 30 τμ και έναν χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων 30τμ. Ο χώρος στάθμευσης έγινε κατάστημα και τακτοποιήθηκε με τις διατάξεις του 3843/10. Ουσιαστικά σήμερα έχουμε ένα ενιαίο κατάστημα 60τμ. Υπάρχει διαμερισμάτωση ορόφου? Ο χώρος στάθμευσης δεν έχει χιλιοστά και ανήκει σύμφωνα με την σύσταση και το συμβόλαιο  κατα αποκλειστική χρήση στον εκάστοτε κύριο του καταστήματος. πρέπει να υπαχθεί στον 4178/13 δεν αφόρα βεβαίωση μεταβίβασης. και επιπλέον έχει μετακινηθεί το WC στον τακτοποιούμενο χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

με τον 3843,

τακτοποιησες, πληρωσες, πηρες την 3η σφραγιδα

αρα τελειωσες

 

για την μετακινηση του WC

 

ή το θεωρεις εσωτερικη  διαρρυθμιση

 

ή λοιπη παραβαση...

θεωρώ    το δευτερο, μια και δεν  εχεις "μετακινηση" του WC απο ενα σημειο του χωρου σε άλλο

και δεν  προβλεπονταν  εξ  αρχης σε αυτη τη ΘΣΑ η κατασκευη WC.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μια απλή ερώτηση..

Σε ισόγειο οικοδομής, δύο διπλανά καταστήματα έχουν γίνει ένα, προφανώς για τις ανάγκες του ιδιοκτήτη της επιχείρησης που νοικιάζει το χώρο . Στην άδεια φαίνονται κανονικά δύο και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Στην περίπτωση που γίνει μεταβίβαση με την προυπόθεση ότι θα γίνει κανονικά και για τα δύο καταστήματα (και όχι σαν ένα) μπορεί να βγει βεβαίωση νομιμότητας (νομίμως) ή ο μηχανικός είναι αναγκασμένος να προτείνει τακτοποίηση για διαμερισμάτωση? Το ρωτάω γιατί αυτό που ακούς σ αυτές τις περιπτώσεις είναι "όποτε θέλω τον ξαναχτίζω τον τοίχο (όταν το ξενοικιάσω πχ), εγώ δε θέλω να το περάσω σαν ένα"..

Link to comment
Share on other sites

ειναι ιδιοκτητης σε δυο καταστηματα

εχει δυο συμβολαια

θελει να τα διατηρησει σαν δυο

 

εχει "παρανομησει"  γκρεμιζοντας μια μεσοτοιχια..

 

αυτο τακτοποιεις σημερα...

 

το ιδιοκτησιακο δεν αλλαζει  ειτε ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης και στα δυο ειτε διαφορετικοι

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...συμφωνω...

 

Και μετα σε παιρνει τηλεφωνο και σου λεει μην προχωρησεις γιατι εχω ενα γνωστο που μου πε οτι δε χρειαζεται προσθιμο, θα μου δωσει μια βεβαιωση!!

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

και μετάααα.

 

ανακαλυπτει οτι ο γνωστος στο καφενειο, που το ειχε ακουσει απο τον κουμπαρο του που εχει εναν μπατζανακη που εχει  ξαδερφο συνταξιουχο υπαλληλο της κας Πολεοδομιας...

εκανε  λαθος

 

και ξαναρχεται ρωτωντας

 

"ακουσες τπτ για παραταση"????? :evil: :evil:
 

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ισόγειο οικοδομής, δύο διπλανά καταστήματα έχουν γίνει ένα, προφανώς για τις ανάγκες του ιδιοκτήτη της επιχείρησης που νοικιάζει το χώρο . Στην άδεια φαίνονται κανονικά δύο και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Στην περίπτωση που γίνει μεταβίβαση με την προυπόθεση ότι θα γίνει κανονικά και για τα δύο καταστήματα (και όχι σαν ένα) μπορεί να βγει βεβαίωση νομιμότητας (νομίμως) ή ο μηχανικός είναι αναγκασμένος να προτείνει τακτοποίηση για διαμερισμάτωση?

Το ρωτάω γιατί αυτό που ακούς σ αυτές τις περιπτώσεις είναι "όποτε θέλω τον ξαναχτίζω τον τοίχο (όταν το ξενοικιάσω πχ), εγώ δε θέλω να το περάσω σαν ένα"..

Eννοείται τακτοποίηση προ μεταβίβασης.

Μη δίνεις σημασία σε τέτοιες κουβέντες που σου λένε...

Και όταν υπάρχει κάποια αποθήκη σε αγροτεμάχιο τα ίδια λένε... "δώσε εσύ τη βεβαίωση και μη στενοχωριέσαι θα την γκρεμίσω εγώ μετά".  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

και μετάααα.

 

ανακαλυπτει οτι ο γνωστος στο καφενειο, που το ειχε ακουσει απο τον κουμπαρο του που εχει εναν μπατζανακη που εχει  ξαδερφο συνταξιουχο υπαλληλο της κας Πολεοδομιας...

εκανε  λαθος

 

και ξαναρχεται ρωτωντας

 

"ακουσες τπτ για παραταση"????? :evil: :evil:

 

μπααα..μακαρι να ταν ετσι το σεναριο...

 Ο γνωστος ειναι μηχανικός..

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.