Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Κατά την γνώμη μου γιατί είμαι κι εγώ νεος στον χώρο:

 

Απ'οτι καταλαβαίνω έχεις δύο παραβάσεις.

1. Διαμερισμάτωση προ του 1975

2. ΥΔ/ΥΚ αδιευκρίνιστης χρονολογίας.

 

Οπότε, θα δηλώσεις τη διαμερισματωση στο ίδιο Φ.Κ. με την ΥΔ/ΥΚ Κατηγορίας 4, ως μία επιπλέον λοιπή παράβαση, γράφοντας στην περιγραφή, εκτός των άλλων, και "Διαμερισμάτωση". Δεν θα τσεκάρεις το κουτάκι "Διαφορετική διαμερισμάτωση / Χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης.

 

Όσον αφορά τις υπόλοιπες "λοιπές" παραβασεις με αναλυτικό π/υ, δεν έχει σημασία πότε έγιναν. Επίσης, νομίζω ότι έχεις καταλάβει λάθος. Ο νόμος δεν μιλάει για κατηγορία 3 ή 5. αλλά για "Κατηγορία 3 ή παράγραφο 5α του άρθρου 18". Οπότε Κατηγορία 4.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ ευχαριστώ για την απάντηση msxoin

..

 

Άρα ένα ΦΚ με τίτλο π.χ "ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΧΩΡΟΥ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΟΨΗ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟ  - ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ", με κατηγορία 4 και με ημερομηνία 1.1.2004 λόγω αδιευκρίνιστης χρονικά Υ.Δ/Υ.Κ???

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αν μπορείς  να αποδείξεις αν η ΥΔ/ΥΚ έγινε παλαιότερα, αλλιώς ναι, αυτή είναι η γνώμη μου. Και 2 λοιπές παραβάσεις στο ίδιο ΦΚ εννοείται. Μία για την διαμερισμάτωση και μία λόγω αναλυτικού (εφόσον είπες είναι προϋπολογισμού <15k).

Αλλά καλό θα ήταν να το επιβεβαιώσει και κάποιος παλιότερος του φόρουμ.

 

ΥΓ: Εννοείται ότι πρέπει να αποκλείσεις εντελώς το ενδεχόμενο η ΥΔ/ΥΚ να έγιναν μετά την 28η Ιουίου 2011.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια...

 

Πράγματι, αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη, είναι ευπρόσδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση διαφορετικης διαμερισματωσης υπογειου ,λογω διαφορετικης διαρρυθμισης των αποθηκων διαφορετικων ιδιοκτητων του υπογειου,τι Ε9 υποβαλλεται?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

θα ήθελα κάποια βοήθεια: έχω κτίριο, άδεια του '83,  με ισόγειο ενιαίο κατάστημα και κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο  για δυο διαμερίσματα του α' ορόφου. Στην πορεία χωρίς αναθεώρηση της αδείας γίνεται σύσταση και δημιουργούνται 5 καταστήματα κάτω και αλλαζει η θέση του κλιμακοστασίου για τον α' όροφο. Τώρα το ένα εκ των καταστημάτων είναι ιατρείο και χρειάζεται  βεβαίωση μηχανικού ότι υφίσταται ορθώς. Οι ιδιοκτήτες στην όλη οικοδομή είναι 5 και από αυτούς συννενοησημοι είναι μόνο οι δυο (ο ένας που νοικιάζει το ιατρείο και ένας άλλος που έχει το διπλανό κατάστημα και ένα διαμέρισμα του ορόφου). Πως προχωράω??

Μια διαμερισμάτωση με ιδιοκτήτες (50%+50%) τους δυο εκ των συνιδιοκτητών και μέσα σε αυτή περιλαμβανεται και η μετατόπιση του κλιμακοστασίου?

Με τον α οροφο δεν ανακατευομαι? 

Link to comment
Share on other sites

θα κανεις μια   ωραια διαμερισματωση...εστω και  μονον  απο τους δυο...κοστος 500  +αμοιβη βεβαιως βεβαιως.....

 

κανεις  και τυχον τακτοποιηση [αν απαιτειται] στο "ιατρειο"

 

σκαλες κλπ κοινοχρηστα...δεν σε αφορουν σημερα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Άρα θα βάλω ποσοστό συνιδιοκτησιας 50% + 50% για τον καθένα και στις παρατηρήσεις της τεχνικής έκθεσης θα αναφέρω και για τους λοιπούς συνιδιοκτήτες. 

Στην κάτοψη θα αποτυπώσω όλο το ισόγειο στην υπάρχουσα κατάσταση και με τα 5 καταστήματα και όλα καλά φαντάζομαι...

Τυχόν τακτοποίηση στο ιατρείο τι μπορεί να περιλαμβάνει? Ειδικούς χώρους που απαιτούνται στα ιατρεία? Ειναι υφιστάμενη κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

εχεις  εναν χωρο στην αδεια  και  5 χωρους στην συσταση και τα συμβολαια σαν ανεξαρτητες ΟΙ

που ανηκουν σε διαφορους ιδιοκτητες

 

προφανως κατα 100%  καθε ενας χωρος

 

τo 50/50  ποίο ειναι???

 

βεβαιωση δινεις μονον στο πελατη σου που σε πληρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.