Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

-Την κατάληψη κοινοχρήστου στο υπόγειο δε θεωρείς ότι τη ρυθμίζω και αυτή με τη διαμερισμάτωση?

 

σωστη η ερωτηση

αυτο που αντιμετωπιζαμε μεχρι σημερα ηταν η επεκταση διαμερισματος στον κοινοχρηστο διαδρομο.

Αυτο απο μονο του,  εάν δεν εχει αλλαγες και μεταξυ των διαμερισματων,  δεν σου δινει διαμερισματωση.

Υποθετω οτι, εάν οι αρχικες αποθηκες παρεμειναν στα περιγραμματα τους και απλα  "επεκταθηκε" καθε μια προς το κοινοχρηστο

και κατελαβε τμημα του διαδρομου, αυτο και μονον τακτοποιεις.

 

είσαι της άποψης Ιάσονα με ΥΔΒΧ?

 

[δξ τι παραβαση ειναι. Αν ειμασταν σε οροφο  θα λεγαμε ΥΔΚΧ και θα ελεγε " η αλλη πλευρα" οτι η εγκυκλιος τα λεει αλλοιως......

Εδω εχουμε ενα υπογειο με 4 αποθηκες  και  ειναι ολοκληρο σαν  βοηθητικος χωρος και οι αποθηκες του και οι διαδρομοι του. Τι υπερβαση ΒΧ  μπορει να εχουμε???]

 

 

 

-επίσης εφόσον επιλέξω διαμερισμάτωση, τυπικά θα πρεπει να χρεώσω και 2ο 500αρι για την εσωτερική κλίμακα, σωστά?

 

σιγουρα πληρωνεις για την σκαλα και το ανοιγμα καθως και για τα ανοιγματα των δυο  αποθηκων  προς τον ακαλυπτο..

[εκτος αν χρησιμοποιουν αυτην που προβλεπονταν απο την αδεια]

.

[βαλτε   σε αυτα που εχουν δικη τους εισοδο και μια αποκλειστικη χρηση ακαλυπτου.....να περνανε στο υπογειο....για καλυψη στο  αβεβαιο μελλον...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

ΚΑΝΑ έχω και μια επέκταση 30εκ στους κανονικούς ορόφους άρα μία δήλωση για όλους δε μπορώ να κάνω. ίσως να πληρωθεί μία φορά η διαμερισματωση του υπογείου με τη συναίνεση των υπολοίπων και αποτυπωση όλης της στάθμης (μικρά υπογειακια ειναι).

 

DIMITRIS GM έχεις δίκιο υπέρβαση δόμησης δεν έχω κακώς το ερμήνευσα κατ αντιστοιχία με τους ορόφους "κύριας χρήσης". θεωρώ λοιπόν ότι καθαρή διαμερισμάτωση είναι.

αλλά δε γλυτώνουν και τη λοιπή φυσικά.

άρα καταλήξαμε και πάλι κάπου - σας ευχαριστώ πολύ!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θεωρείς ότι επειδή έχεις και επέκταση στους κανονικούς ορόφους

δεν μπορείς να κάνεις μια δήλωση?

 

Η κοινή δήλωση συνιδιοκτητών επιτρέπεται

και δεν έχει καμιά σχέση με τι διαφορά προστίμων μεταξύ συν/τών!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θεωρείς ότι επειδή έχεις και επέκταση στους κανονικούς ορόφους

δεν μπορείς να κάνεις μια δήλωση?

 

Η κοινή δήλωση συνιδιοκτητών επιτρέπεται

και δεν έχει καμιά σχέση με τι διαφορά προστίμων μεταξύ συν/τών!

 

εγω, παντως, θεωρω οτι το αρθρο 11,

 

δεν προβλεπει πουθενα την δυνατοτητα να υποβαλλει κοινη δηλωση ο ιδιοκτητης του ισογειου με τον ιδιοκτητη του ρετιρε

αλλά οτι  εννοει "ιδιοκτήτης ή συνιδιοκτητες στην ιδια ή και σε άλλες ΟΙ"

 

Ακομα και η  εγκ. 4 στην παρ. 36  ειναι "ηξεις αφηξεις",  χωρις να οριζει με  απολυτη σαφηνεια οτι μπορουν οι συνιδιοκτητες σε διαφορετικες ΟΙ να υποβαλλουν κοινη δηλωση.

 

Οπως λεμε, ο ιδιοκτητης του ισογειου δεν ειναι συνιδιοκτητης με τον διπλανο ή τον απο πανω

Ειναι γειτονες

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και γω αυτής της άποψης είμαι (ερμηνεύοντας τις ασαφείς διατυπώσεις του νόμου).

Κακώς βέβαια γιατί θα απλοποιούνταν καταστάσεις αργότερα με την ταυτότητα.

Προυπόθεση είναι να υπάρχει κοινός ιδιοκτήτης για να υποβληθεί δήλωση για πολλές οριζόντιες ταυτόχρονα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

αυτο που αντιμετωπιζαμε μεχρι σημερα ηταν η επεκταση διαμερισματος στον κοινοχρηστο διαδρομο.

Αυτο απο μονο του,  εάν δεν εχει αλλαγες και μεταξυ των διαμερισματων,  δεν σου δινει διαμερισματωση.

Υποθετω οτι, εάν οι αρχικες αποθηκες παρεμειναν στα περιγραμματα τους και απλα  "επεκταθηκε" καθε μια προς το κοινοχρηστο

και κατελαβε τμημα του διαδρομου, αυτο και μονον τακτοποιεις.

 

Οταν εχω διαμερισμα πολυκατοικιας, που εγινε μικροτερο απο το σχεδιο της αδειας ...δεν ειναι διαμερισματωση;

Και Γενικα στην διαμερισματωση δεν πρεπει να κανω κατι και για τα αλλα διαμερισματα του οροφου;

Link to comment
Share on other sites

αν ενα διαμερισμα εγινε μικροτερο επειδη  εχει γινει επεκταση του διαδρομου σε βαρος του διαμερισματος,

χωρις να αλλαξουν τα υπολοιπα διαμερισματα

 

δεν ειναι  "διαμερισματωση"

 

ειναι "μικροτερο" χωρις να υπαρχει αυθαιρεσια

 

τακτοποιειται με δηλωση στα κοινοχρηστα απο ολους

 

αργοτερα στην ΗΤ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω διαμερισμα πολυκατοικιας, που εγινε μικροτερο απο το σχεδιο της αδειας ...δεν ειναι διαμερισματωση;

Και Γενικα στην διαμερισματωση δεν πρεπει να κανω κατι και για τα αλλα διαμερισματα του οροφου;

 

αν ενα διαμερισμα εγινε μικροτερο επειδη  εχει γινει επεκταση του διαδρομου σε βαρος του διαμερισματος,

χωρις να αλλαξουν τα υπολοιπα διαμερισματα

 

δεν ειναι  "διαμερισματωση"

 

ειναι "μικροτερο" χωρις να υπαρχει αυθαιρεσια

 

τακτοποιειται με δηλωση στα κοινοχρηστα απο ολους

 

αργοτερα στην ΗΤ

 

Σωστά.

Δηλαδη οταν το διαμερισμα μου στην αδεια ηταν 80τ.μ. και τωρα ειναι 60τ.μ. αλλα ΜΕΣΑ στο περιγραμμα των 80τ.μ. ....δεν εχω διαμερισματωση; τι εχω;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν το διαμερισμα μου στην αδεια ηταν 80τ.μ. και τωρα ειναι 60τ.μ. αλλα ΜΕΣΑ στο περιγραμμα των 80τ.μ. ....δεν εχω διαμερισματωση; τι εχω;

 

ξαναδιαβασε τι εχουμε γραψει.... :smile:

 

και πες γιατι απο 80 τμ  εγινε...60...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.