Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κύριοι,

Έχουμε ισόγειο του 72 το οποίο μετα το 83 χωρίστηκε αυθαιρετα σε δύο διαμερίσματα των περίπου 40 τ.μ εκαστο. Στο ένα από τα δυο δημιουργηθηκε wc 5τ.μ χρησιμοποιώντας χώρο του κλιμακοστάσιου.

Η διαφορετική διαμερισματωση καλύπτει και τις δύο παραβασεις ή μιλάμε για μία διαμερισματωση και μία λοιπή παράβαση;

Εάν ισχύει το δεύτερο πως θα δηλωθεί αυτή ή δευτερη παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κύριοι,

Έχουμε ισόγειο του 72 το οποίο μετα το 83 χωρίστηκε αυθαιρετα σε δύο διαμερίσματα των περίπου 40 τ.μ εκαστο. Στο ένα από τα δυο δημιουργηθηκε wc 5τ.μ χρησιμοποιώντας χώρο του κλιμακοστάσιου.

Η διαφορετική διαμερισματωση καλύπτει και τις δύο παραβασεις ή μιλάμε για μία διαμερισματωση και μία λοιπή παράβαση;

Εάν ισχύει το δεύτερο πως θα δηλωθεί αυτή ή δευτερη παράβαση

Εννοεις οτι στη  αδεια ηταν ενας χωρος

και

υποθετω οτι εχουν γινει συμβολαια για δυο διαμερισματα

 

Αρα εχεις μια διαμερισματωση

και μια καταληψη κοινοχρηστου χωρου που τακτοποιειται με συναινεση και ειναι [μονον ] ΑΧ  [αλλά σε  ξενο ακινητο] ???

ή ΥΔΚΧ ....???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα

Έχω περίπτωση 4 Ο.Ι. του ιδίου ιδιοκτήτη (ημιυπογειες αποθήκες) που από το 1979 αποτελούν ενιαία Ο.Ι.

 

εννοεις οτι υπαρχουν στα συμβολαια  4 ανεξαρτητες ΟΙ και οτι εχει γκρεμισει τις μεσοτοιχιες [αρα εχεις να τακτοποιησεις τις καθαιρεσεις] και διατηρεις τις 4 με δικαιωμα να τις ξαναχωρισεις.

Επειδη οπως φαινεται εχουν ηδη γινει διαμερισμα, τοτε θα τακτοποιοησεις τις καθαιρεσεις και μετα θα κανεις τροποποιηση της συστασης να γινουν  οι  4 σε μια.

 

  Εάν τις εχει συνενωσει συμβολαιογραφικα σε μια, τοτε  εχεις διαμερισματωση...να αλλαξεις την κατοψη απο 4  σε μια.

Επιπλέον, η ιδιοκτησία καταλαμβάνει τμήμα από τα κοινόχρηστα της οικοδομής.

 

τις τακτοποιει με συναινεση εκτος αν η "καταληψη" αναφερεται σε συμβολαιο,  οπότε τακτοποιεις χωρις συναινεση.

 

 

Φαντάζομαι πως καλύπτομαι από Διαφ. Διαμερισμάτωση + Συναίνεση συνιδιοκτητών, έτσι δεν είναι? Γιατί με μπέρδεψαν οι απαντήσεις που μιλούν για αναλυτικό.

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, θα χρειαστεί να αποτυπώσω το ΄συνολο του ορόφου ή μόνο των χώρων εκατέρωθεν της διαχωριστικής που αφορά την εν λόγω διαμερισμάτωση?

 

προφανως μπορεις να αποτυπωσεις μονον του πελατη, εκτος εάν συμφωνουν ολοι για μια συνολικη τακτοποιηση...το 500σαρικο δεν αλλαζει

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 εννοεις οτι υπαρχουν στα συμβολαια  4 ανεξαρτητες ΟΙ και οτι εχει γκρεμισει τις μεσοτοιχιες [αρα εχεις να τακτοποιησεις τις καθαιρεσεις] και διατηρεις τις 4 με δικαιωμα να τις ξαναχωρισεις.

Επειδη οπως φαινεται εχουν ηδη γινει διαμερισμα, τοτε θα τακτοποιοησεις τις καθαιρεσεις και μετα θα κανεις τροποποιηση της συστασης να γινουν  οι  4 σε μια.

 

  Εάν τις εχει συνενωσει συμβολαιογραφικα σε μια, τοτε  εχεις διαμερισματωση...να αλλαξεις την κατοψη απο 4  σε μια.

 

Δημήτρη καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Αν κατάλαβα καλά, προτείνεις

 

1 παράβαση αναλυτικού

1 διαμερισμάτωση

 

και μετά 4 βεβαιώσεις για μεταβίβαση?

 

(άραγε είναι συμβολαιογραφικά ενωμένες? στη γονική παροχή που έχω, περιγράφονται ξεχωριστά, στο τέλος μόνο αναφέρεται ότι "όλες οι παραπάνω ιδιοκτησίες αποτελούν από το έτος 1979 μιαν ενιαίαν αίθουσαν (οριζόντιον ιδιοκτησίαν) διεπόμενην υπό των διατάξεων του Ν.3741/29 και των αρ. 1002 και 1117 του Αστ. Κώδικος και περιήλθον στον παρέχοντα πατέρα δυνάμει του υπ’αρ. *** πωλητηρίου συμβολαίου")

Link to comment
Share on other sites

"περιηλθον οι 4" που τις ειχε αγορασει με συμβολαιο...

 

"εγιναν  μια ενιαια"  [χωρις αλλα στοιχεια]

 

αρα ειχες στην αδεια 4  και εγιναν μια ΟΙ...δεν αναλυεται πώς..

 

Αφου εχει τελικη μια ΟΙ, απλα τακτοποιεις τις καθαιρεσεις

 

κανε και μια συζητηση με τον συμβ/φο...για το περιεχομενο του συμβολαιου...του "περιηλθον...." με το οποιο εγινε δωρεα [πρεπει καπου να λεει οτι τροποποιει την συσταση.....]και

Πρεπει να εχει σαν τιτλο "γονικη παροχη ισογειου διαμερισματος κατα τας διαταξεις κλπκλπ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει τελικη μια ΟΙ, απλα τακτοποιεις τις καθαιρεσεις

 

Ναι αλλά έχω ούτως ή άλλως παράβαση διαφ. διαμερισμάτωσης λόγω εισχώρησης στον κοινόχρηστο χώρο. Άρα και αναλυτικό και διαμερισμάτωση? Δεν αρκεί απλά η διαμερισμάτωση?

Γενικά αυτό με το αναλυτικό vs διαμερισμάτωση δεν το χω καταλάβει. Αναλυτικό όταν πρόκειται για συνενώσεις/διαχωρισμούς εντός ιδιοκτησίας του πελάτη και διαμερισμάτωση όταν έχω εισχώρηση σε όμορη ιδιοκτησία?

 

*ανατρέχοντας στις σελίδες αυτής της θεματικής, βλέπω αυτό που συχνά παρέθετες από τον dsworks

http://www.michanikos.gr/topic/35821-Α23-Διαφορετική-διαμερισμάτωση/?p=721722

 

κ αναρωτιέμαι, εφόσον ως ημιυπόγειος χώρος ΒΧ, η αποθήκη δεν μέτρησε ποτέ στον ΣΔ, άρα ούτε κ τα κοινόχρηστα του ημιυπογείου, τότε αποκλείω την περίπτωση να το αντιμετωπίσω ως ΥΔΒΧ?

 

Γενικώς νομίζω πως ΥΔ θα είχα μόνο σε περίπτωση αλλαγής χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ, όχι?

Edited by pardamaskou
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι στη αδεια ηταν ενας χωρος

και

υποθετω οτι εχουν γινει συμβολαια για δυο διαμερισματα

 

Αρα εχεις μια διαμερισματωση

και μια καταληψη κοινοχρηστου χωρου που τακτοποιειται με συναινεση και ειναι [μονον ] ΑΧ [αλλά σε ξενο ακινητο] ???

ή ΥΔΚΧ ....???

Ναι στην άδεια ήταν ένας χωρος. Έσπασε σε δύο διαμερίσματα, έγινε τακτοποίηση με τον 4014 και εγιναν τα συμβολαια. Απλά τώρα θα γίνει μεταφορα της δήλωσης τακτοποίησης στον 4178 και θα ήθελα να μάθω ποιος ειναι ο ορθός τρόπος να δηλωθει.Στον 4014 έγινε μία διαμερισμάτωση και τίποτε άλλο.

Ο ιδιοκτήτης ήταν και παραμενει ο ίδιος τόσο για τα δύο διαμερίσματα στο ισόγειο όσο και για τον κοινόχρηστο χωρο του κλιμακοστάσιου.

Απλά να τονίσω πως το κλιμακοστάσιο δεν εξυπηρετούσε ούτε και εξυπηρετει κάποιο από τα διαμερισματα του ισογειου αλλά είναι για χρήση μόνο του πάνω ορόφου.

 

Οπότε πιστεύεις ότι έχουμε σε ένα φύλλο καταγραφής διαμερισμάτωση και επιπλέον ΥΔΚΧ για τα 5τ.μ με αλλαγή χρησης;

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

pardamaskou

 

"Ναι αλλά έχω ούτως ή άλλως παράβαση διαφ. διαμερισμάτωσης λόγω εισχώρησης στον κοινόχρηστο χώρο. Άρα και αναλυτικό και διαμερισμάτωση? Δεν αρκεί απλά η διαμερισμάτωση?"

 

Δεν υπαρχει "διαμερισματωση"  οταν γινεται επεκταση σε κοινοχρηστα, αλλα μονον επι "αλλαγων" μεταξυ διαμερισματων

 

εχεις ΑΧ ή ΥΔΚΧ  [το γνωστο θεμα που εχει συζητηθει επανειλημενα..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη!

Διαβάζοντας χτες βράδυ τις σελίδες μάλλον  :roll:  το εμπέδωσα. Μέχρι νεωτέρας απορίας, βεβαίως βεβαίως......

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω 1 μαιζονετα (Α' και Β' οροφος) που ειναι το μοναδικο διαμερισμα καθε οροφου.

Στον Α' οροφο η κατοψη αδειας δειχνει οτι, αν και το κλιμακοστασιο ειναι εντος Σ.Δ, δεν ειναι μερος του διαμερισματος.

Στην πραξη, μερος του κλιμακοστασιου εχει γινει κατοικια.

 

ΥΔΚΧ = δεν εχω (αφου εχει μεντρησει στον Σ.Δ.)

Δ.Δ. = ? (εγω λεω οτι δεν εχω, αφου δεν υπαρχουν αλλα διαμερισματα σε καθε οροφο)

Αναλυτικος = ΝΑΙ? (απο κλιμακοστασιο σε κατοικια)

 

Συμφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.