Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε  2οροφη οικοδομή  χωρις σύσταση ΟΙ το υπόγειο στην ΟΑ ήταν 1 αποθήκη. Τμήμα της αποθήκης έγινε κατοικία και ρυθμίζεται με το Ν4178.

Υπάρχει και αλλαγή διαμερισμάτωσης υπογείου  ή περιλαμβάνεται στη ρύθμιση που κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα. σε ένα γραφείο που επισκευτηκα, μερικής κατασκευής με άδεια του 1981, και αποπεράτωση με αναθεώρηση του 2002, είδα ότι ενώ στα σχέδια εμφανιζόταν σαν ενιαίος κενός χώρος στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν χωρίσματα από τοιχοποιία, και 2 wc. Αποτελεί παράβαση η δημιουργία των wc αφού άλλαξαν τα υδραλικά?

επίσης, ενώ στη κάτοψη του 2002 ένα μέρος του γραφείου φαίνεται ως ΗΥ χώρος, στο διάγραμμα κάλυψης έχει υπολογιστεί ολοκληρο το γραφείο κανονικά στο συντελεστή δόμησης. Είναι ένα από τα πολλά λάθη που έχει κάνει ο συγκεκριμένος μηχανικός σε αυτό το κτίριο. Μήπως να κάνω μια απλή ενημέρωση φακέλου για αλλαγές εσωτερικών διαρυθμίσεων? Θα νοικιαστεί για ιατρείο και θα έρθουν για άμεσο έλενχο. Για να δώσω την κάτοψη στο γιατρό και τη βεβαίωση πρέπει να δω αν χρειάζεται να κάνω την τακτοποίηση πρώτα.

προσωπικά θεωρω οτι αν ισχυει το περίγραμμα οι εσωτερικοί τοίχοι δεν αποτελούν παράβαση αφού το αρθρο 23 παρ 9 μιλαει για την διαφορετική διαρύθμιση και πιο συγκεκριμένα λεει οτι <<δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή>>. Τα ΗΜ είναι για την περίπτωση της διαμερισμάτωσης και στην δική σου περίπτωση δεν έχει χωριστεί σε 2 καταστήματα άρα δεν έχεις διαμερισμάτωση. Η ενημέρωση θα ήταν το πιο πρακτικό αφού στην κάτοψη και στην τεχνική εκθεση θα περιγράψεις το οτι είχε γίνει λάθος του μηχ της αδείας στην κάτοψη ενώ ο χώρος έχει συντελέσει στην δόμηση - κάλυψη. Μετά εκδίδεις και την βεβαίωση. Αυτά που έγραψα είναι η προσωπική μου άποψη. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

 

Και να απασχολήσω λίγο το φόρουμ και με κάτι δικό μου.

Σε άδεια του 2006 φαίνεται μεζονέτα με εσωτερική σκάλα. Στην πραγματικότητα δεν ανοίχτηκε τρύπα για την σκάλα παρά κατασκευάστηκε εξωτερική σκάλα και ο κάθε όροφος αποτελεί διαφορετική αυτοτελή ιδιοκτησία πλέον.

Πέραν το οτι θα βάλω την κατασκευή της σκάλας με αναλ. προϋπ. χρειάζεται και διαμερισμάτωση?  Η άδεια βγήκε σε 2 αδέρφια που θέλουν μετά την νομιμοποίηση να κάνουν και σύσταση ιδιοκτησιών. Ευχαριστώ 

 

ΥΓ1 Η διαμερισμάτωση μιλάει για κάθε όροφο αλλά στην περίπτωση της σύστασης δεν ξέρω τι γίνεται. Ξέρω οτι εκδίδω βεβαιώσεις για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία πέραν της τακτοποίησης του όλου κτίριου. 

ΥΓ2 έψαξα το νήμα αλλά βρήκα μόνο για συνένωση ιδιοκτησιών

Link to comment
Share on other sites

Σε  2οροφη οικοδομή  χωρις σύσταση ΟΙ το υπόγειο στην ΟΑ ήταν 1 αποθήκη. Τμήμα της αποθήκης έγινε κατοικία και ρυθμίζεται με το Ν4178.

Υπάρχει και αλλαγή διαμερισμάτωσης υπογείου  ή περιλαμβάνεται στη ρύθμιση που κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υποθέτω θα το δηλώσεις με υπέρβαση δόμησης. Δεν απαιτείται διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τη μία ΟΙ τις κάνει δύο ΟΙ, τότε είναι διαμερισμάτωση, ναι.

 

ΑΛΛΑ

 

Εάν ένα διαμέρισμα το χωρίσει και τα κάνει δύο μικρότερα, χωρίς τροποποίηση της ΟΙ, τότε έχουμε εσωτερικές διαρρυθμίσεις, οι οποίες δεν είναι αυθαιρεσία.

 

ΟΜΩΣ

 

Εάν θέλει να πουλήσει το ένα μόνο του, τότε θα πρέπει να γίνει καινούργια σύσταση, αλλά επειδή δεν είναι διαμερισμάτωση, μπορείς να το βάλεις απλά με αναλυτικό.

 

ΥΓ: Αυτό είναι χρήσιμο, διότι ναι μεν σε έναν όροφο το πρόστιμο είναι το ίδιο 500€, αλλά εάν έχουμε 2 ορόφους (πχ διώροφη ιδιόκτητη οικοδομή), τότε δεν έχουμε 2 διαμερισματώσεις, αλλά 1 αναλυτικό, άρα 500€ και όχι 1000€.

 

Λοιπόν...Έχω δύο περιπτώσεις...

 

Στην μία περίπτωση στην ΟΑ φαίνονται 4 αποθήκες οι οποίες εν τέλει έχουν γίνει 2 διαμερίσματα...

Δεν υπάρχει οριζόντιος καθώς όλη η πολυκατοικία είναι δική του...

Πέρα από τις τακτοποιήσεις για το υπόγειο και το ξεμπάζωμα, χρειάζεται διαμερισμάτωση;

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά εκεί δεν ξέρω πόσα ρολόγια έχει για τη ΔΕΗ και πως τα δηλώνει στο Ε9...

 

Στην δεύτερη περίπτωση στην ΟΑ και στην σύσταση φαίνονται μία αποθήκη...

Στην πραγματικότητα όμως έχουν γίνει δύο διαμερίσματα (στην ίδια οριζόντιο ιδιοκτησία) με δύο ρολόγια της ΔΕΗ...

Δεν ενδιαφέρεται να κάνει τροποποίηση στην οριζόντιο...

Το αντίθετο, σκέφτεται κάποια στιγμή να το κάνει ένα διαμέρισμα και πάλι...

 

Πως κινούμαι στην κάθε περίπτωση ως προς το θέμα της διαμερισμάτωσης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

εχω 4οροφο κτιριο ενός ιδιοκτήτη με ίδια κάτοψη σε όλους τους ορόφους, και ίδια αλλαγή διαμερισμάτωσης, όπου ένα διαμέρισμα χωρίστηκε σε δύο μικρότερα σε όλους τους ορόφους. Πόσες καρτέλες ανοίγω και πόσα πεντακοσάρικα πληρώνω, ένα η τέσσερα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η διαμερισμάτωση αφορά σε κάθε όροφο ξεχωριστά, θα πρέπει να την υπολογίσεις 4 φορές (μια για κάθε όροφο), στην ίδια δήλωση. Άρα 2000 ευρώ συνολικά. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η διαμερισμάτωση αφορά σε κάθε όροφο ξεχωριστά, θα πρέπει να την υπολογίσεις 4 φορές (μια για κάθε όροφο), στην ίδια δήλωση. Άρα 2000 ευρώ συνολικά. 

 

Με τις δικές μου περιπτώσεις κάποια βοήθεια;

 

http://www.michanikos.gr/topic/35821-Α23-Διαφορετική-διαμερισμάτωση/?p=688665

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...Έχω δύο περιπτώσεις...

 

Στην μία περίπτωση στην ΟΑ φαίνονται 4 αποθήκες οι οποίες εν τέλει έχουν γίνει 2 διαμερίσματα...

Δεν υπάρχει οριζόντιος καθώς όλη η πολυκατοικία είναι δική του...

Πέρα από τις τακτοποιήσεις για το υπόγειο και το ξεμπάζωμα, χρειάζεται διαμερισμάτωση;

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά εκεί δεν ξέρω πόσα ρολόγια έχει για τη ΔΕΗ και πως τα δηλώνει στο Ε9...

 

Στην δεύτερη περίπτωση στην ΟΑ και στην σύσταση φαίνονται μία αποθήκη...

Στην πραγματικότητα όμως έχουν γίνει δύο διαμερίσματα (στην ίδια οριζόντιο ιδιοκτησία) με δύο ρολόγια της ΔΕΗ...

Δεν ενδιαφέρεται να κάνει τροποποίηση στην οριζόντιο...

Το αντίθετο, σκέφτεται κάποια στιγμή να το κάνει ένα διαμέρισμα και πάλι...

 

Πως κινούμαι στην κάθε περίπτωση ως προς το θέμα της διαμερισμάτωσης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

Στην πρώτη περίπτωση αν και λόγω μη ύπαρξης σύστασης μοιάζει με εσωτερική διαρρύθμιση, πιστεύω ότι χρειάζεται διαμερισμάτωση γιατί αργά ή γρήγορα θα κάνει σύσταση και τότε τα διαμερίσματα της σύστασης δεν θα συμφωνούν με τα σχέδια της άδειας και οι οριζόντιες ιδιοκτησίες θα βρεθούν αυθαίρετες από το πουθενά!

 

Η δεύτερη περίπτωση είναι κι αυτή κλασσική διαμερισμάτωση αλλά τι θα πει ότι σκέφτεται στο μέλλον να τα ξαναενώσει? Εσύ κοιτάς τι υπάρχει τώρα. 2 διαμερίσματα με 2 ρολόγια ΔΕΗ άρα τακτοποιείς με διαμερισμάτωση να είναι εντάξει τώρα και βλέπουμε για το αν και όποτε στο μέλλον αποφασίσει ο ιδιοκτήτης να τα ενώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω μια περίπτωση, μάλλον κλασική: 2 ιδιοκτησίες (γκαρσονιέρα-3άρι) σε πολυκατοικία, του ίδιου ιδιοκτήτη, ο οποίος έδωσε κάποια μέτρα από την γκαρσονιέρα στο 3άρι. Άλλη παράβαση δεν έχει γίνει, η δόμηση τηρείται. Αυτός θέλει να κάνει μεταβίσαση στο 3άρι τώρα και αργότερα και στην γκαρσονιέρα.

Τον τακτοποιώ με διαφ. διαμ. για το 3άρι? Όταν έρθει η ώρα της μεταβίβασης της γκαρσονιέρας πρέπει δλδ να ξανασκάσει ένα 500άρικο?

Μήπως αυτές οι περιπτώσεις πρέπει να λύνονται με ενημέρωση φακέλου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.