Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τώρα μάχη Ηρακλή-Άρη είναι αυτό; :mrgreen:

Πουθενάδες είναι.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σιγά μην ασχοληθούμε.

 

 

Για το υπόγειο, εννοείται ότι η καλύτερη λυ΄ση είναι η ενημέρωση.

Απλά μιλάμε για τις περιπτώσεις που ΔΕ θέλουν να πάνε από ΥΔΟΜ.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι....

σωστα, εχουμε περιπτωση  διαμερισματωσης και στον υπογειο  "οροφο"

...οταν η αδεια δειχνει εναν χωρο, αλλά με τα  συμβολαια εχει "χωριστει" σε 5-6 αποθηκες

 

Σε περιπτωση  διαφορας στα τμ.  μεταξυ συμβολαιου και κατοψης...ειναι 1-0 υπερ του συμβολαιου...

διοτι ειναι εγγραφο "μοναδικο" και μεταγραφεται...ενω η κατοψη απλα επισυναπτεται στο συμβολαιο....

 

Επι πλεον,  στην περιπτωση μας,  εχουμε και μια αυξηση των τμ. της μιας αποθηκης, αλλα μονον στην κατοψη.

Αυτο σημαινει δυνατοτητα τακτοποιησης  χωρις συναινεση...

αλλα, αυτη η αυξηση πρεπει να τακτοποιηθει

 

με αναλυτικο???

με  ενημερωση ???

με..???

δξ :sad:

 

 

ινσαγκι said

"Τωρα δεν εχω καμια ιδιοκτησια, τονιζω, βασει πολεοδομικου σχεδιου αλλα διασπαση μιας ενιαιας κοινοχρηστης ιδιοκτησιας σε 6 παρακολουθηματα"

 

Δεν ειναι απολυτα σωστο και πρεπει να διευκρινισθεί  διοτι

 

Αλλο ειναι τα κοινοχρηστα= κοινοχρηστα που  κανενας δεν μπορει να "πειραξει" [σκαλες, διαδρομοι, ασσνσερ, εισοδος οικοδομης, εξωτοιχοι]

και αλλο τα κοινοχρηστα των οποιων η χρηση μπορει να συμφωνηθει υπερ καποιων ιδιοκτησιων απο τον ιδιοκτητη..

 

δλδ, σωστα λες, οτι   αν ειχαμε περιπτωση  πχ.  κοινοχρηστου διαδρομου, θα συζητουσαμε για ΥΔΚΧ ή όποιον αλλον τροπο...[οπως συμφωνούμε... διαφωνωντας τους τελευταιους μηνες...]

 

αλλά στην περιπτωση της αποθηκης αυτη ειναι μεν κοινοχρηστη αλλα εγω κατα την πουληση των διαμερισματων  μου την εκοψα σε κοματια και  εδωσα σε καθε διαμερισμα  απο ενα σαν παρακολουθημα...

 

Νομιμο και απολυτα αποδεκτο.

 

Μενει να τακτοποιηθουν τα επι πλεον 6 τμ....

με "καποιον " τροπο...

 

 

υγ

και ,σορυ,  δεν θυμαμαι  αν εχεις αναφερει

στο συμβολαιο γραφει 5 τμ

στην κατοψη δειχνει 11 τμ..

 

στην πραγματικοτητα ειναι 5 ή 11???

 

υγ2

και βεβαια, πρεπει να ξερουμε, αυτη η διαφορα των 6 τμ...σε  βαρος ποιου χωρου εχει γινει???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τι μαλακια εκανε η συμβολαιογραφος?

Εδωσε την αποθηκη Νο5 στο οροφοδιαμερισμα του 5ου οροφου.

Και εκει που το 5 ηταν χαρακτηριστικος αριθμος ξαφνικα εγινε εμβαδον...

Και μετεγγραφη ως εμβαδον.

 

Η τακτοποιηση δε συνεπαγεται πωληση η μεταβιβαση εν γεννει, απλως μια παλια πελατισσα μου ηθελε να ειναι νομιμη και να τακτοποιησει, ολως περιεργως.

Οποτε απο συμβολαιογραφο επι του παροντος δε θα περασει. Οταν αλλαξει χερια, βλεπουμε.

 

Απο ΥΔΟΜ για ενημερωση φακελου δε θελουμε επ ουδενι να περασουμε, δε θελουμε μπλεξιματα. Οποτε 4178 σιγουρα.

 

Δημητρη, στο σημειο που επεσημανες με Bold στην προηγουμενη δημοσιευση μου, μπορει να μην εκφραστηκα εγω σωστα.

Υπαρχει το πολεοδομικο σχεδιο που δειχνει ΜΙΑ ιδιοκτησια. Μια αποθηκη, περαν λεβητοστασιου, με το χαρακτηρισμο ΑΠΟΘΗΚΕΣ.

Στην πραγματικοτητα εγιναν 6 και ενας κοινοχρηστος διαδρομος που οδηγει απο κλιμακοστασιο σε αυτες.

Αυτο εννοουσα οταν ελεγα πως δεν υπηρχαν ορια ιδιοκτησιων που διαταρραχθηκαν για να βαλουμε διαμερισματωση.

Απο την αλλη, θεωρητικα, μια ιδιοκτησια εσπασε σε 6.

Διαμερισματωση...

 

Αλλαγη μηχανολογικων υπαρχει, απο τη στιγμη που αλλαζει και η οδευση της παθητικης πυροπροστασιας (ελπιζω να μην ειπα κατι ασχετο :mrgreen: )

 

Παντως οσες φορες τακτοποιησα καταληψη κοινοχρηστου (ειτε με ειτε χωρις συναινεση), την εβαζα ΥΔΚΧ

Στις 2 περιπτωσεις υπηρχε ηδη ΚΑΙ διαμερισματωση και επειδη δεν ηξερα αμα με καλυπτε εβαλα και ΥΔΚΧ και στις υπολοιπες απλα ΥΔΚΧ που το προστιμο εβγαινε μερικα ευρα...

 

Τωρα, σωστο η λαθος δεν ξερω αν ειναι σε θεση καποιος να κρινει...

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλαγη μηχανολογικων υπαρχει, απο τη στιγμη που αλλαζει και η οδευση της παθητικης πυροπροστασιας (ελπιζω να μην ειπα κατι ασχετο :mrgreen: )

 

Μην το δούνε από το άλλο νήμα και μας κρεμάσουν κουδούνια.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια μου ελεγε η ΥΔΟΜ πριν κανα χρονο οταν πηγα να περασω για τον ιδιο λογο ενημερωση για αποθηκες στο υπογειο.

Μου ειχε ζητησει ολες τις μελετες που τροποποιουνται απο την αλλαγη να τις εκπονησω εκ νεου.

Προφανως και δεν το εκανα...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ξεκαθαρισε το τοπιο...

 

- εχεις μια ΟΑ για εναν χωρο αποθηκης

- εχεις συμβολαια με τα οποια διαφορα τμηματα της αποθηκης δινονται σε αγοραστες διαμερισματων

Μεχρις εδω,

θα εκανες μια ωραια διαμερισματωση και θα τακτοποιουσες αυτο το   "χωρισμα"   των αποθηκων...

 

Ομως,  εχει γινει το λαθος και  η αποθηκη σου, ενω εχει κατοψη για 11  τμ.  στο συμβολαιο την γραφει 5...

 

Επομενως, τιτλο εχεις για 5 τμ...διοτι για αυτα τα 5 τμ. πληρωσες φορο, αυτα μεταγραφηκαν, αυτα δηλωσες στο κτηματολογιο και στο Ε9...

 

Για να μην  τρεχεις κανα  χρόνο,   να συμμαζεψεις τα...ασυμμαζευτα της συμβ/φου,   κάνοντας  "διορθωση  συμβολαιου" ή "επαναληψη συμβολαιου "...με αμφιβολα αποτελεσματα...

 

Η μονη λυση που μπορω να προτεινω ειναι

-να τακτοποιησεις τα 6 τμ. με ΥΔΒΧ,  χωρις να ζητησεις  την συναινεση των υπολοιπων, 

δλδ να θεωρησεις οτι αυτα τα 6 τμ. αποτελουν μερος της πρωην κοινοχρηστης αποθηκης οπου ....επεκταθηκες...

Αυτο αποδειχνεται   και  απο την κατοψή σου  αλλα και επειδη εξ αρχης "ετσι ηταν οι τοιχοποιίες"

 

Συγχρονως θα κανεις και την διαμερισματωση.

και......ο πελάτης σου,

"αυριο"  να διορθωσει το Ε9  απο 5 τμ. σε 11...και να σου το φερει..

 

διοτι, προφανως, βλεποντας το συμβολαιο  να γραφει 5 τμ..

αποκλειεται να εγραφε "11"

υγ

κι αν σου πει "οχι"

στειλτον να του τα  κανει η συμβ/φος....

 

[και νομιζω οτι..

για πολλα χρονια θα διορθωνουμε  παρομοια λαθη.... με τα εμβαδα....τους οροφους...την προσοψη...τα χιλιοστα... :mrgreen: :mrgreen: ]

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ καλά έκανε και σου ζήτησε όλες τις μελέτες.

Αυτό έπρεπε να κάνεις για να ενημέρωσεις τον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω, Δημητρη, να πρεπει να τακτοποιησουμε με ΥΔΒΧ τα εναπομειναντα τετραγωνικα απο αυτα που λεει το συμβολαιο.

Δεν ειναι κριτηριο το τι αναφερει το συμβολαιο για τις αυθαιρετες κατασκευες.

Μονο τα πολεοδομικα.

Οποτε ειτε θα τακτοποιησω τα παντα με ΥΔΒΧ ειτε με διαμερισματωση.

Link to comment
Share on other sites

διαμερισματωση εχεις

επειδη η  ο "ενας" χωρος της ΟΑ...εγινε 5-6  με βαση συμβολαια...

 

Πρεπει να "καλυψεις" και τα επι πλεον τμ..που εχεις..

 

ή θα τα θεωρησεις οτι τα "κατελαβες" απο το υπολοιπο...το μη διατεθεν  κοινοχρηστο και επαυξησες το εμβαδον που γραφει στο συμβολαιο

 

ή θα κανεις αυτο που λες εσυ... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι μα το επισυναπτομενο στη συμβολαιογραφικη πραξη συμβολαιο, το οποιο φερει και υπογραφες των συμβαλλομενων μου δινει 11,44 τ.μ. αποθηκης, ασχετως με το τι ανεγραψε ο συμβολαιοκαφρος πανω...

Να "τιμωρησω" τον πελατη μου για μαλακια του συμβολαιοκαφρου?

Ετσι κι αλλιως το ευαγγελιο μου ειναι τα σχεδια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.