Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Ξέρεις που κολλάω?

 

10.  Η  διαφορετική  διαμερισμάτωση  ορόφου,  από  αυτήν  που  προβλέπεται  στα  εγκεκριμένα  σχέδια  της οικοδομικής  άδειας,  αν  έχει  επιφέρει  τροποποίηση  των μηχανολογικών  εγκαταστάσεων,  υπάγεται  στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου.  Ως  ειδικό  πρόστιμο  καταβάλλεται  εφάπαξ  το  ποσό  των  500€  (πεντακοσίων  ευρώ)  και  δεν καταβάλλεται παράβολο.
 
62. Καταβάλλεται  παράβολο  500  ευρώ  ανά  όροφο  και  την  αίτηση  υποβάλλει  οποιοσδήποτε  ενδιαφερόµενος ιδιοκτήτης  διαµερίσµατος.  Σε  περίπτωση  που  η  αποτύπωση  του  ορόφου  έχει  γίνει  µε  τη  συναίνεση  των λοιπών ιδιοκτητών διαµερισµάτων του ορόφου η υπαγωγή καλύπτει και αυτούς.
 
43. Κατά  το  γενικό  κανόνα  για  τις  αυθαιρεσίες  των  παραγράφων  αυτών  απαιτείται  η  επιλογή  Κατηγορίας κατά το άρθρο 9 του ν. 4178/13 κατά περίπτωση και δεν επηρεάζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. ∆ιευκρινίζεται  οτι  στις  µηχανολογικές  εγκαταστάσεις  περιλαµβάνονται  εγκαταστάσεις  πόσιµου  νερού, ζεστού νερού χρήσης, αποχετεύσεων, πεπιεσµένου αέρα, φυσικού αερίου και  υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο.

 

Με μαυρο ο Νομος

Με κοκκινο η εγκυκλιος 3

Με μπλε η εγκυκλιος 4

 

Ο Νομος μου λεει πως καταβαλλεται προστιμο 500€ και δεν καταβαλλεται παραβολο καθολου. Αν θυμαμαι καλα, σε αλλο ταμειο παει το προστιμο και σε αλλο το παραβολο. Μπορει ομως και να λεω βλακειες εδω.

 

Αν συνδυασω διαμερισματωση ως λοιπη παραβαση με κατηγορια 1, μαζι με αλλη λοιπη με κατηγορια 1, τοτε μου βγαζει 500€ παραβολο και οχι προστιμο.

Δηλαδη πιανω ενα 500αρικο παραβολου λογω κατηγοριας 1 και η διαμερισματωση δε μου δινει αλλο 500αρικο προστιμου, οπως λεει ο Νομος.

Αν η διαμερισματωση ειναι μονη της, με το κουμπακι κλικαρισμενο, τοτε δε συνδυαζεται με κατηγορια 1 και αν παει κατηγορια 2 φερ ειπειν, βγαζει 15€ ανταποδοτικο να πληρωσεις και οταν το πληρωσεις, την επομενη ημερα σε προχωρα να πληρωσεις το προστιμο. Διαμερισματωση=ΠΡΟΣΤΙΜΟ οπως λεει ο Νομος.

 

Αν, παλι, ειναι η μοναδικη παραβαση και τη βαλεις κατηγορια 1 με 1 λοιπη, αντι για κατηγορια 2 και κλικ στο κουμπακι, βγαζει παραβολο 500€ και μηδενικο προστιμο. Η μια η αλλη γιατι ο,τι ηταν να πληρωθει πληρωνεται. Οταν ομως εχεις δυο παραβασεις και τις βαλεις κατηγορια 1, δε σου βγαζει προστιμο.

 

Σε αυτο πατησε το ΤΕΕ και μου ειπε αυτα που μου ειπε.

 

 

ΕDIT : Τελικα, εν πολλοις, καταληγω στο συμπερασμα οτι η διαμερισματωση ΔΕ συνεργαζεται με Κατηγορια 1, παρα το οτι μπορει να ειναι και προ 1975 ακριβως επειδη η διαμερισματωση αφορα και περισσοτερες της μιας ιδιοκτησιες, ενω η Κατηγορια 1 αφορα αποκλειστικα και μονο τη συγκεκριμενη διηρημενη ιδιοκτησια. Και, κακα τα ψεματα, η διαμερισματωση ειναι μια ανεξαρτητη αυθαιρεσια απο μονη της αναφορικα με τα ορια της ιδιοκτησιας με τις λοιπες του οροφου, δε μπορεις να την τακτοποιησεις αλλιως, ουτε υπαρχει αναλυτικος να υπολογιστει.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να βάλεις 2 λοιπές παραβάσεις σε Κατηγορία 1.


Να πληρώσεις μόνο 500 ευρώ.


Να δικαιολογήσεις τη μια, τόσο στο πεδίο της περιγραφής του ΦΚ ως διαφορετική διαμερισμάτωση, όσο και στην τεχνική σου έκθεση.


Ν' αδιαφορήσεις για τις παπαριές που λέει το ΤΕΕ.


Δεν το στηρίζει πουθενά και αντιθέτως ο νόμος είναι σαφής.


 


Όλα σωστά.


Ο νόμος υπερισχύει των πάντων.


Δηλαδή, "N.4178, Άρθρο 9, παράγραφος 1:.........Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες ολοκληρώθηκαν προ της 09.06.1975 με την καταβολή παραβόλου ποσού 500€ και χωρίς την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου. Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων 1 έως 5 και 7 του άρθρου 11 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας. Στις περιπτώσεις όπου έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία η υπαγωγή κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία....".


 


Δηλαδή, ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ αποδεδειγμένα ολοκληρώθηκαν προ της 9.6.1975 καταβάλουν παράβολο 500 ευρώ και ...τελείωσαν!!!!


 


Τις "παπαριές" του ΥΠΕΚΑ που γράφουν στις εγκυκλίους και τις "δις παπαριές" του ΤΕΕ με τις οποίες γλύφει το ΥΠΕΚΑ για να μαζέψει extra 500άρικα ο "κουβάς", οι οποίες δεν στηρίζονται ΠΟΥΘΕΝΑ, δεν έχουν απολύτως καμία ΝΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ να τις ....βάλουν εκεί που ξέρουν!


Αυθαίρετα συμπεράσματα καρεκλοκένταυρων χωρίς καμία νομική ισχύ!!!


 


Αυτή είναι η γνώμη μου!!!


Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λετε, Ιασονας και Αρμενοπουλος, δικιο φαινεται να εχετε βασει νομου.

Ολες οι αυθαιρετες κατασκευες προ 75 πανε σε Κατηγορια 1.

 

Και επανερχομαι στο θεμα της παλαιοτητος της διαμερισματωσης.

Η ΜΟΝΗ διαφορα σε επιπεδο δομησης του συμβολαιογραφικου σχεδιου με την πραγματικοτητα ειναι το τμηματακι ΖΗΘ που τοποθετηθηκαν οι δυο εισοδοι ενω κανονικα εχει προσαρτηθει στην ιδιοκτησια μου.

Ειναι λογος αυτο να αμφισβητηθει η παλαιοτητα της διαμερισματωσης ως προ 75, δεδομενου οτι δειχνονται δυο διαμερισματα αντι για ενα μεν, με μια διαφοροποιηση 1 τ.μ. στις εισοδους δε, εις βαρος της ιδιοκτησιας μου στο συμβολαιογραφικο σχεδιο?

 

Η μηπως βασιζομενοι στο οτι χονδρικως δειχνονται δυο διαμερισματα στην κατοψη, οπως και εγιναν, με μικροτροποποιησεις φυσικα, μεσες ακρες, καλυπτομαστε για να ισχυριστουμε οτι η διαμερισματωση που τακτοποιουμε εγινε με την κατασκευη της οικοδομης και οχι μεταγενεστερα?

post-47080-0-69427900-1408550669_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Αν το κομμάτι ΖΗΘ? (βάζω ? για να κλείσει το τετράγωνο) δεν ήταν κομμάτι του αρχικού ενός διαμερίσματος, τότε εκτός από την παράβαση της διαφορετικής διαμερισμάτωσης έχεις ταυτοχρόνως και ΥΔΚΧ για το τμήμα αυτό που αυθαιρέτως προσαρτήθηκε στο διαμέρισμα εις βάρος των κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου. Κι επειδή στην κάτοψη της σύστασης δεν φαίνεται το που ακριβώς είναι η "πόρτα εισόδου" τότε μάλλον χρειάζεσαι και συναίνεση συνιδιοκτητών για τη ρύθμιση (501 χιλιοστά).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπετε,  μια ερωτηση

εστω οτι  εχεις σε οροφο 5 διαμερισματων μοναδικη παραβαση την διαμερισματωση

 

αν την πας ....απλά με διαμερισματωση θα πληρωσεις μονον "500" για ολον τον όροφο..

 

αν την πας με το "πριν 75"  θα πληρωσεις  "500"... ανα διηρημενη ιδιοκτησία...

 

κανω λαθος ??

Link to comment
Share on other sites

Αν το κομμάτι ΖΗΘ? (βάζω ? για να κλείσει το τετράγωνο) δεν ήταν κομμάτι του αρχικού ενός διαμερίσματος, τότε εκτός από την παράβαση της διαφορετικής διαμερισμάτωσης έχεις ταυτοχρόνως και ΥΔΚΧ για το τμήμα αυτό που αυθαιρέτως προσαρτήθηκε στο διαμέρισμα εις βάρος των κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου. Κι επειδή στην κάτοψη της σύστασης δεν φαίνεται το που ακριβώς είναι η "πόρτα εισόδου" τότε μάλλον χρειάζεσαι και συναίνεση συνιδιοκτητών για τη ρύθμιση (501 χιλιοστά).

Οχι, το κομματι αυτο στο σχεδιο της πολεοδομιας ηταν τμημα του μεγαλου διαμερισματος.

Κοινοχρηστο χαρακτηριστηκε στο συμβολαιογραφικο σχεδιο, στο πολεοδομικο ειναι διαμερισμα κανονικα.

Δεν εχω καμια ΥΔΚΧ, το εχω ψαξει, γιατι βασει πολεοδομικου σχεδιου δεν εξεχει του περιγραμματος το κομματακι αυτο.

 

Το θεμα ειναι οτι το μεγαλο διαμερισμα πολεοδομικα, εσπασε στα δυο, οπως δειχνει το σχεδιο του συμβολαιογραφου, με εξαιρεση το ΖΗΘ?

Δηλαδη το διαμερισμα μου κλεινει στην προεκταση του κλιμακοστασιου, οπου και τοποθετειται η εξωπορτα.

 

Βασει αυτων, Κατηγορια 1 στη διαμερισματωση βαζεις η θα την αμφισβητουσες?

 

αν μου επιτρεπετε,  μια ερωτηση

εστω οτι  εχεις σε οροφο 5 διαμερισματων μοναδικη παραβαση την διαμερισματωση

 

αν την πας ....απλά με διαμερισματωση θα πληρωσεις μονον "500" για ολον τον όροφο..

 

αν την πας με το "πριν 75"  θα πληρωσεις  "500"... ανα διηρημενη ιδιοκτησία...

 

κανω λαθος ??

Οχι, δεν κανεις λαθος, ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ σου λέει βλακείες. Εφόσον ΟΛΕΣ σου οι παραβάσεις είναι προ του 1975, τότε πληρώνεις μόνο παράβολο 500 ευρώ ανά αυτοτελή (βάσει σύστασης) ιδιοκτησία και ΤΙΠΟΤΑ άλλο όσα "είδη" παραβάσεων και να έχεις όπως και αν είχες τα πάντα αυθαίρετα χωρίς καμία άδεια. Επιλέγεις κατηγορία 1 και γράφεις αναλυτικά τι παραβάσεις ρυθμίζεις.

 

Για τον προβληματισμό του Δημήτρη τώρα:

θα βάλεις μία λοιπή παράβαση ανά όροφο κατηγορίας 1 όπως αναφέρει η εγκύκλιος 4 (στο τι κατηγορία βάζουμε στις λοιπές).

Στο σύστημα, όσα ΦΚ κατηγορίας 1 και να βάλεις σε ΜΙΑ δήλωση, με ότι παραβάσεις θέλεις (τετραγωνικά, πισίνες, λοιπές παραβάσεις κ.λπ) θα σου βγάλει πρόστιμο 500€.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και να διευκρινίσω ότι η απάντησή μου λαμβάνει υπόψη και το γεγονός ότι υπάρχουν και άλλες παραβάσεις στην οριζόντια ιδιοκτησία όπως αναφέρει ο Inzaghi εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/35821-%CE%B123-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7/page-132?do=findComment&comment=723346

Για αυτές, αναγκαστικά θα γίνει έτσι και αλλιώς δήλωση από την εν λόγω οριζόντια ιδιοκτησία Κατηγορίας 1 με παράβολο 500 ευρώ. Εγώ λέω ότι στη δήλωση αυτή συμπεριλαμβάνεται και η διαμερισμάτωση εφόσον αυτή είναι προ του 1975. 

Αν μόνη παράβαση ήταν η διαμερισμάτωση τότε σαφώς θα συνέφερε οικονομικά η κοινή δήλωση που αναφέρει ο ssouanis.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπετε,  μια ερωτηση

εστω οτι  εχεις σε οροφο 5 διαμερισματων μοναδικη παραβαση την διαμερισματωση

 

αν την πας ....απλά με διαμερισματωση θα πληρωσεις μονον "500" για ολον τον όροφο..

 

αν την πας με το "πριν 75"  θα πληρωσεις  "500"... ανα διηρημενη ιδιοκτησία...

 

κανω λαθος ??

Καλησπέρα,

έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση. Στη ΟΑ στην κάτοψη του ορόφου φαίνονται 2 διαμερίσματα. Στα συμβόλαια,σύσταση και πραγματικότητα είναι 3. Εκ των οποίων τα 2 προέκυψαν από τη διαμερισμάτωση μόνο του ενός. Οι ιδιοκτήτες των δύο αυτών διαμερισμάτων είναι διαφορετικοί. Από όσα προαναφέρθηκαν καταλαβαίνω ότι είναι δυνατή η υπαγωγή και των 2 σε ένα κοινό φάκελο αρκεί να υπάρχει η συναίνεση του 2ου ιδιοκτήτη?

Σκοπός είναι να πληρωθεί ένα παράβολο και για τα δύο, 250€ αντί 500€.

Link to comment
Share on other sites

για το ενα διαμερισμα που εγινε...δυο θα κανεις διαμερισματωση..

 

Αν συμφωνουν θα καταγραψεις και τα δυο διαμερισματα [500]

αν δεν συμφωνουν θα καταγραψεις μονον το ενα [500]

 

[προφανως το αλλο διαμερισμα δεν εχει προβλημα...]

και θα δεις αν στο διαμερισμα του/ων πελατη/ων  υπαρχουν τυχον αλλες αυθαιρεσιες..

 

κι αν εισαι "προ 75", δες τις ανω απαντησεις απο σουανη και αρμενοπουλο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.