Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους!!!

Να είστε όλοι καλά και με λιγότερο άγχος!!

 

Ξεκινάω τη χρονιά με ερωτημα:

Ιδιοκτητης εχει 4 Ο.Ι. (2 ισογεια κατστημετα και 2 υπογειες αποθηκες)

Τα 2 ισογεια καταστηματα εχουν γινει ενα (αρα διαμερισματωση) και επικοινωνουν με τις αποθηκες μέσω εσωτερικής σκάλας. Ολα αυτα εκ κατασκευης.

Εχω 2 διαμερισματωσης ή με καλυπτει η μια για το συνολο των χώρων;

 

Να επισημάνω στα προηγουμενα οτι οι υπογειες αποθηκες δεν εχουν προσβαση απο αλλο μέρος παρα μονο απο εσωτερική σκάλα εντος του καταστηματος.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Έχω μία τακτοποίηση αυθαιρέτου που στην οικοδομική άδεια φαίνονται 5 καταστήματα, στην οριζόντιο είναι 3 αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα κατάστημα.

Οπότε έχω διαμερισμάτωση.

 

Το θέμα μου είναι άλλο: Ο αγοραστής του εν λόγω ακινήτου θέλει να κρατήσει τρεις ιδιοκτησίες... Ο ενοικιαστής είναι αυτός που έκανε τα τρία καταστήματα, ένα... Σε κάθε ιδιοκτησία εγώ τακτοποιώ τα πατάρια... Εγώ να τα να πάρω έναν αριθμό για τακτοποίηση αυθαιρέτου ή τρεις; Θα περάσω δηλαδή σε μία δήλωση Κ1, Κ2, Κ3και για τα τρία καταστήματα και ή θα κάνω τρεις ξεχωριστές δηλώσεις μία για το κάθε κατάστημα με το πατάρι του;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τα βάλεις όλα σε μια δήλωση...όμως θα πρέπει να αποδείξεις οτι είναι 3 ξεχωριστές ιδιοκτησίες στις φωτογραφίες...

κανονικά θα πρέπει να κάνεις τη διαμερισμάτωση για ένα κατάστημα και να τροποποιήσεις τη σύσταση..

οταν ο ιδιοκτήτης τα πουλήσει/μεταβιβάσει ας τα χωρίσει στα 3 με άδεια κανονικά

 

αν τα περάσεις ως 3 ξεχωριστές ιδιοκτησίες τώρα , θα θεωρείται αυθαίρετο το ενιαίο κατάστημα  

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνω διαμερισμάτωση από τα 5 της άδειας σε 1, τροποποιείται η οριζόντιος και μετά αν ο νέος ιδιοκτήτης τα θέλει τρία, τα κάνει κανονικά με άδεια...
Το να αποδείξω με φωτογραφίες ότι είναι 3 είναι αδύνατο όπως καταλαβαίνεις...

Δεν με καλύπτει μία υπεύθυνη δήλωση του ενοικιαστή πως όταν το παραδώσει θα το κάνει όπως τα πήρε, δηλαδή τρία;;;

Ο συμβολαιογράφος δεν θα έχει πρόβλημα αν του παραδώσω μία δήλωση που θα αναγράφει Κ1-Κ2-Κ3, σωστά;

Μετά είναι αναγκασμένος να το διορθώσει συμβολαιογραφικά;

Ή μπορώ να το τακτοποιήσω εγώ ως διαμερισμάτωση σε 1 και μετά εκείνος να κρατήσει ως έχει την οριζόντιο ή να τα χωρίσει όπως θέλει εκείνος (σε 2-3-4-5);;;

Link to comment
Share on other sites

ο συμ,φος για να κανει τη μεταβίβαση θέλει τρεις βεβαιώσεις συμφωνα με τους τιτλους, η μονη περίπτωση να κανει πράξη με μια βεβαίωση είναι η τροποποιηση της σύστασης για το ενιαίο κατάστημα βασει της διαμερισματωσης και μετά με την ιδια βεβαίωση θα γίνει και η πώληση. Εσύ σε καμια περίπτωση δεν καλύπτεται από υδ του ενοικιαστη και μην τους βάζεις ιδέες που σε εκθέτουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Έχω μία τακτοποίηση αυθαιρέτου που στην οικοδομική άδεια φαίνονται 5 καταστήματα, στην οριζόντιο είναι 3 αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα κατάστημα.

Οπότε έχω διαμερισμάτωση.

 

Το θέμα μου είναι άλλο: Ο αγοραστής του εν λόγω ακινήτου θέλει να κρατήσει τρεις ιδιοκτησίες... Ο ενοικιαστής είναι αυτός που έκανε τα τρία καταστήματα, ένα... Σε κάθε ιδιοκτησία εγώ τακτοποιώ τα πατάρια... Εγώ να τα να πάρω έναν αριθμό για τακτοποίηση αυθαιρέτου ή τρεις; Θα περάσω δηλαδή σε μία δήλωση Κ1, Κ2, Κ3και για τα τρία καταστήματα και ή θα κάνω τρεις ξεχωριστές δηλώσεις μία για το κάθε κατάστημα με το πατάρι του;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

εχεις στην  κατοψη  της αδειας  5 καταστηματα.

Εχεις συμβολαιο  συστασης ΟΙ για τα τρια απο αυτα που εγιναν μια ΟΙ η  υπ΄αριθ. Κ1  με...ανεπισημη  κατοψη...

και εχεις  και την υπ' αριθ.Κ2 και υπ' αριθ. και Κ3 ΟΙ.

Προφανως σε  αυτες  οι κατοψεις τους... ταιριαζουν με την αδεια

Αυτα τα τρια εδειξες και στο κτηματολογιο και εχεις παρει  3 ΚΑΕΚ...

Θα κανεις μια διαμερισματωση στα τρια που εγιναν "ενα"....για να  "ταιριαξεις"  την αδεια με την συσταση στα συμβολαια

και  εχεις και δυο καθαιρεσεις μεσοτοιχιων μεταξυ του Κ1-Κ2 και Κ2-Κ3

Το ποιος τις εκανε ..δεν αφορα   την ...υπηρεσια...απλα πληρωνει και τακτοποιει ο ιδιοκτητης...

 

"αυριο" ζητας αδεια να τις ξαναχτισεις...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις διαμερισμάτωση δείχνοντας ότι ειναι ένα. αλλά εκεί μπορεί να έχει πρόβλημα ο συμ/φος. Ίσως σου πει εγώ πρέπει να δω τρία, αλλιώς κάνω καινούρια σύσταση, κάτι το οποίο δεν θέλει ο αγοραστής όπως λες.  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλή χρονιά σε όλους. Είμαι νέος στο επάγγελμα και θα ήθελα την βοήθειά σας στο ακόλουθο ζήτημα :

 

Σε προσθήκη 3ων ορόφων με Ο.Α. του '82 και σύσταση Ο.Ι. για δυο διαμερίσματα, ο ένας εκ των ιδιοκτητών με κάλεσε να δώσω βεβαίωση γιατί σκοπεύει να  πουλήσει το διαμέρισμά του.

Η κάτοψη της άδειας είναι διαφορετική από την κάτοψη της σύστασης. Μετράω τα εμβαδά της σύστασης απευθείας από την προσαρτημένη κάτοψη και τα βρίσκω όλα διαφορετικά και μειωμένα. Διαμερίσματα και κοινόχρηστοι χώροι με πειραγμένα εμβαδά φτιαγμένα για να συμπίπτει το άθροισμα τους  με το εμβαδό της επιτρεπόμενης δόμησης ορόφου.

Μετά την αυτοψία και επιμέτρηση ,συγκρίνοντας  τις μετρήσεις  μου με την εγκεκριμένη  κάτοψη, ο όροφος έχει διαφορετική διαμερισμάτωση  και η ιδιοκτησία του πελάτη μερικές λοιπές παραβάσεις. Για αυτό σκοπεύω να φτιάξω μια δήλωση με 2 Φύλλα καταγραφής :

1ο Φύλλο : Διαμερισμάτωση ορόφου  +  2ο Φύλλο : Λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό.

Όμως ,ο κοινόχρηστος διάδρομος μαζί με το κλιμακοστάσιο και μια κολόνα έχουν 60 εκατοστά απόκλιση κατά μήκος . Ο ανελκυστήρας δε είναι μετατοπισμένος και αυτός  κατά 60 εκατοστά.

 

Τα ερωτήματα μου είναι :

 

1. Πρέπει να δηλωθούν σε ξεχωριστή δήλωση οι κοινόχρηστοι χώροι έτσι ώστε με συναινέσεις να ταχτοποιηθούν όλοι οι όροφοι?

2. Μπορώ να θεωρήσω τον κοινόχρηστο χώρο (ανελκυστήρα + Κ. διάδρομο + Κλιμακοστάσιο ) ως “Διαφορετική Διαμερισμάτωση ορόφου με αλλαγή μηχανολογικών” για να μην χρειαστεί δεύτερη δήλωση?

3. Αγνοώ τις αποκλίσεις στους κοινοχρήστους χώρους - δεν με αφορά.

Σας ευχαριστώ πολύ, Στέλιος

Edited by nexus6
Link to comment
Share on other sites

"3. Αγνοώ τις αποκλίσεις στους κοινοχρήστους χώρους - δε με αφορά."

 

 

σωστα

δεν σε αφορα......αν  δεν τους εχεις "πατησει" με το διαμερισμα σου...

 

αλλοιως θα δεις αν στην κατοψη της συστασης περιλαμβανονται  και καποια κοινοχρηστα...

αρα τατακτοποιεις χωρις συναινεση..

[αλλα εδω θα συννονοηθεις με  τον συβ/φο...αν υπαρχει θεμα καταπατησης διαδρομου..."αποφευγεται"  η αναφορα  ως προς την "τακτοποιηση κοινοχρηστων"

 

και γραφεις μονον οτι "τακτοποιηιθηκαν οι εξης αυθαιρεσιες..."  χωρις λεπτομερειες..

 

αλλως θα σε τρεχουν για τροποποιηση  της συστασης

 

μιλα με την συμβ/φο σου..

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους......

 

 

1.σε περίπτωση που καταπατας κοινόχρηστους  βάση σύστασης χρειάζεσαι το 51% για τακτοποιηση

2.σε περίπτωση που είσαι σε κοινόχρηστους βάση άδειας αλλά με σύσταση είσαι οκ  τότε δεν χρειάζεσαι συναίνεση

3.σε περίπτωση  που έχεις  αφήσει χώρο από ιδιόκτητο σε κοινόχρηστο  εδώ θα μπεί  σκέψη αν χρειάζεται τακτοποίηση

4.σε πρίπτωση  που έχεις πάρει κάπου και έχεις αφήσει κάπου αλλού  κοιτάς το 1-2

 

 

βασικά το 3 με προβληματίζει γιατί θεωρητικά την κυριότητα δεν την έχεις χάσει με την όποια υποχώρηση

 

 

 

 

υγ συμφωνώ με δημήτρη ΠΟΥΘΕΝΑ  τακτοποιηση κοινοχρήστων σε δήλωση ως αναφορά....εδώ δεν μου έγινε δήλωση μονοκατοικίας που ήθελε να την χωρίσει στα 2 ο ιδιοκτήτης γιατί ο συμβολαιογράφος είπε οτι θέλει και τη συναίνεση της άλλης μονοκατοικίας...

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.