Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

εχω ενα καταστημα με αδεια του '53 ενος ιδοκτητη που το νοικιαζει σε φαρμακοποιο. ο φαρμακοποιός εχει αγορασει τυφλό γειτονικό αποθηκακι και τα εχει συνενώσει (περασμα 0,60 εκατοστων). με δεδομενο οτι οι ιδιοκτησιες ειναι ξεχωριστες και η ενωση αυτη ειναι προσωρινή, θεωρειτε οτι πρεπει να δηλωθει σαν διαμερισματωση (αν και δεν αποτελεί συνένωση ιδιοκτησιών);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στην πραξη εχεις μια λειτουργικη συνενωση δυο ΟΙ...

αν θες την τακτοποιεις με το 23/5 του ΝΟΚ,

το οποίο ..σε καποιους  δεν αρεσε  ετσι απλο και ευκολο,  οπως ηταν αρχικά...και σκεφθηκαν να  βαλουν και την συναινεση του 67%...και  να  το κανουν πιό...περιπλοκο..

και  εχει τροποποιηθει σε σχεση με την αρχικη του μορφή...με τον 4258/14 ως εξης.

 

 «5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών με αυξημένη πλειοψηφία (67%) όμορων οικοπέδων είναι
δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα
προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων
μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.
Σε περίπτωση συναίνεσης με αυξημένη πλειοψηφία (67%) ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του
ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια
του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.»

 

αρα...

δεν εχεις διαμερισματωση

 

ομως..."ισως"  εσυ βρηκες εκει ενα...κομοδινο πλατους 70 εκ...

 

 

[προφανως,  αυτο το τυφλο αποθηκακι...απο καπου αλλού εχει εισοδο...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

"εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια

του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.»

σε κτίσμα του '53 αν ανοιξει ο αλλος 0.60 εκατοστα ανοιγμα αραγε μπορεις να πιστοποιησεις οτι δεν επηρεάζεται η στατικοτητα;  :???:

 

τοτε οι τοιχοποιίες δεν συνεργαζονταν με τον φεροντα οργανισμο;

 

και κατι ακόμα σχετικα με το παραπανω θεμα.

 

οκ δεν είναι διαμερισματωση. υπαρχει περιπτωση να θεωρειται "αλλη παραβαση" η οπη αυτη (με αρνητικο προυπολογισμό);

 

Η δική μου θεση ειναι πως αρκει να φανει στην κατοψη της αποτυπωσης και να αναφερθει στην τεχνικη εκθεση χωρις καποιο πρόστιμο

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά!

 

Η περίπτωση που τρέχω είναι η εξής: Τμήμα ισογείου πολυκατοικίας στην κάτοψη της άδειας φαινόταν ως ένα, αλλά στην πράξη υπάρχουν 2 διαφορετικά διαμερίσματα από την κατασκευή της. Τα σχέδια εμφάνιζαν 2 χώρους να ενώνονται με πόρτα. Στην πραγματικότητα ο τοίχος της πόρτας αυτής έχει μετακινηθεί, η πόρτα δεν υπάρχει κ έχουν δημιουργηθεί οι 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Ως 2 ανεξάρτητες ιδιοκτησίες παρουσιάζονται σε όλα τα έγγραφα από την κατασκευή της οικοδομής. Υπάρχει, όμως, διαφορετική διαμερισμάτωση --> 1 παράβαση (500 ευρώ). Τι γίνεται στην περίπτωση που ο τοίχος που με βάση τα σχέδια όριζε τους 2 χώρους και που έκλεισε, μετακινήθηκε σε βάρος του ενός χώρου, που είναι το διαμέρισμα που εξετάζω; Τα τετραγωνικά του είναι λιγότερα. Νομίζω ότι αυτό εντάσσεται στην έννοια της διαφορετικής διαμερισμάτωσης, σωστά;

Επιπλέον το περίγραμμα του διαμερίσματος σε κάποια σημεία έχει ελαφρώς μετακινηθεί προς το εσωτερικό του, με τον κοινόχρηστο διάδρομο να κερδίζει την επιφάνεια αυτή. Επομένως το διαμέρισμά μου δεν έχει, πέρα της διαφορετικής διαμερισμάτωσης, κάποια υπέρβαση δόμησης. Έχει μάλιστα μικρότερη επιφάνεια. Επηρεάζει αυτό τον υπολογισμό του προστίμου; Ή τελικά έχω 1 παράβαση (500 ευρώ);

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση που περιγράφεις ειναι διαμερισμάτωση, παράλληλα η απομείωση της επιφάνειας του διαμερίσματος λόγω αύξησης της επιφάνειας των κοινοχρήστων δεν αποτελεί κατά την γνώμη μου αυθαιρεσία.

 

Οπότε τελικά έχεις 1 διαμερισμάτωση. Επίσης καλό είναι να ζητήσεις διόρθωση του Ε9 με τα τμ της υφιστάμενης κατάστασης, το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις για απόδειξη παλαιότητας της αυθαιρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

ακι, να το ξαναδουμε...

κατ αρχάς συμφωνω οτι,

αν ηταν μικροτερο το εμβαδον λογω αυξησης του κοινοχρηστου διαδρομου.....

θα ηταν μικρο  το κακο...αφου ειναι μικροτερο και η οποιαδηποτε "αυθαιρεσια" υπαρχει  στα κοινοχρηστα θα διορθωθει  "αυριο'"  [???? ] με τη  ταυτοτητα κτιριου...

 

εδω εχουμε -εστω- 120 τμ.  χωρου που χωριζεται σε δυο χωρους των 60 τμ. με τοιχο και  μια  μεσοπορτα...

Κλεινει η μεσοπορτα, και επρεπε να υπαρχουν  δυο διαμερισματα των 60 τμ. το καθενα.

Με αυτα τα εμβαδα  εκαναν και τα συμβολαια  ετσι ειναι μεταγεγραμμενα και ετσι τα πηγαν στο κτηματολογιο.

Πλην ομως, καποιος αποφασισε να μεταφερει την μεσοτοιχια πιο "εκει" με αποτελεσμα να γινει ενα διαμερισμα 70 τμ. και ενα 50 τμ.

 

Κατ' εμε,  θα ειχαμε διαμερισματωση αν ο ενας χωρος της αδειας γινονταν δυο χωροι και αυτα τα εμβαδα θα ηταν συμφωνα με τα σχεδια, τα συμβολαια και την πραγματικη κατασταση.

Πλην εδω ...δεν ειναι τπτ σωστο...

 

Ακομα  και αν ειναι "διαμερισματωση" ...δεν λυνει το ιδιοκτησιακο...

Συμφωνω να διορθωσει τα τμ. στο Ε9...λόγω  σωστής..."επανακαταμετρησης" [με πολλά  !!!!!]

Αλλα αυτο δεν τον "σωζει" για το κτηματολογιο, όπου το  εμβαδον ειναι δεδομενο όπως προκυπτει απο το συμβολαιο και  δεν αλλαζει  ετσι απλά  με μια δηλωση......

 

Θα ελεγα...

Να συζητησει το θεμα με τον συμβ/φο του για το τι θα γινει σε καποια μεταβιβαση στο μελλον σε σχεση με τα διαφορα πιστοποιητικα που χρειαζονται...αν και, αν γραφει "μεγαλυτερο" εμβαδον δεν κολλαει στο ΕΝΦΙΑ...

αλλά  τι θα γίνει στο μελλον οταν θα καταργηθει... ο ΕΝΦΙΑ.....λεεεμε τωωωωρα!!! :smile: :-)

 

...και μαλλον θα πρεπει  να παει σε καποια τροποποιηση τη συστασης με τον αλλον...

 

ο οποιος εχει  το  μεγαλυτερο προβλημα, αφου δεν μπορει να δικαιολογησει τα παραπανισια τμ...

Μπλεξ'....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστά θέτεις το θέμα Δημήτρη. Βέβαια από πλευρά τακτοποίησης από τη στιγμή που προκύπτουν λιγότερα τετραγωνικά νομίζω ότι η σωστότερη λύση είναι να μην πολυμπλέξω τα πράγματα και ως παράβαση να μπει μόνο η διαφορετική διαμερισμάτωση. Μια συζήτηση, όμως, με το συμβολαιογράφο πρέπει να γίνει.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι η κάτοψη την οποία πρέπει να ετοιμάσω και να ανεβάσω στο σύστημα. Δουλεύοντας πάνω στο παλιό σχέδιο της άδειας το νέο περίγραμμα δε θα πατάει ακριβώς πάνω στο παλιό, αλλά θα χάνει λίγο. Όπως επίσης και στο σημείο της αλλαγής της θέσης της μεσοτοιχίας. Η διαφορά αυτή θα φαίνεται. Θα έχω θέμα; Ή επειδή το διαμέρισμα δεν έχει υπέρβαση δόμησης, αλλά χάνει κάποια λίγα τετραγωνικά είμαστε εντάξει (π.χ. 4-5 τ.μ. από τη μεσοτοιχία και 1τμ. στο περίγραμμα);

Όσον αφορά στα τετραγωνικά που θα δηλώσει στην Υ.Δ. ο ιδιοκτήτης θα είναι αυτά που μέτρησα εγώ (πραγματική κατάσταση) και όχι της άδειας, συμβολαίων, κλπ. Τα ίδια θα αναφέρω και εγώ στην τεχνική έκθεση ή όπου αλλού χρειαστεί, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με το προαναφερθέν θέμα.

 

Στο Β όροφο κτίσματος, στην ΟΑ φαίνονται 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες ενώ στην πραγματικότητα η μία είναι χωρισμένη σε δύο ιδιοκτησίες, άρα συνολικά τρεις στον όροφο.

Στα συμβόλαια και όλα τα υπόλοιπα έγγραφα περιγράφεται η πραγματική κατάσταση, δηλαδή η μία ιδιοκτησία φαίνεται χωρισμένη σε δύο ( μάλιστα οι δύο διαφορετικοί ιδιοκτήτες το ανακάλυψαν τυχαία, όταν ο ένας εκ των δύο αναζήτησε τα σχέδια της Πολεοδομίας ενώ των συμβολαίων είναι βάσει της πραγματικής κατάστασης).  

Το ερώτημα μου είναι πρόκειται για Διαφορετική διαμερισμάτωση, μπορεί να κατατεθεί ένας φάκελος και για τους δύο ιδιοκτήτες?

Αν ναι πως ορίζονται τα διαφορετικά ποσοστά στην αρχική ιδιοκτησία βάσει των τετραγωνικών τους?

Εμπλέκεται και ο τρίτος ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

niki

"Αν ναι πως ορίζονται τα διαφορετικά ποσοστά στην αρχική ιδιοκτησία βάσει των τετραγωνικών τους?"

 

όπως προκυπτουν απο τα συμβολαια και τις κατοψεις του καθενος

 

 

Εμπλέκεται και ο τρίτος ιδιοκτήτης?

 

 

Αν μονον το ενα κοπηκε  "στα δυο" και το τριτο ειναι οπως στην αδεια...αυτος δεν συμμετεχει.

Link to comment
Share on other sites

(ενημέρωση σχετικά με το ερώτημά μου #1801 και #1803)

 

Η πολεοδομια Θεσσαλονικης μου ειπε να μην κανω τιποτα για το σημειο αυτο και να τακτοποιησω μονο ενα παρανομο παταρι που υπαρχει. Οσο για το ανοιγμα που συζηταμε θα φανει στο σχεδιο του 4178 χωρις πρόστιμο και αν ο ενοικιαστης- φαρμακοποιος χρειαστει κατοψη με συνενωμένη την διπλανη ιδιοκτησια του (π.χ. για το υγειονομικο κλπ) πάει και κανει την διαδικασια που προβλέπεται για τη λειτουργική συνένωση του ΝΟΚ σε δευτερο χρόνο.  

 

Το ποσο στεκει τωρα αυτο...ειναι αλλο ζητημα. Για να είμαι ειλικρινής ολες οι εκδοχες μου φαίνονται παρατραβηγμενες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.