Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

το θεμα  ειναι "τι λενε τα συμβολαια"

αν τα συμβολαια ειναι συμφωνα με την πραγματικοτητα  εχεις διαμερισματωση, λογω διαφορας αδειας και συστασης

 

αν ειναι συμφωνα με την αδεια...τοτε εχεις διαφορετικο τροπο ανοικοδομησης, με επεκταση σε διπλανα ή προς το κοινοχρηστο

 

ή -απο οσα δειχνεις- εχεις και  αυξηση των κοινοχρηστων σε βαρος των αποθηκων

[αυτο δεν πειραζει]

.

 

Απαιτειται τροποποιηση της συστασης διοτι   δεν εχεις τιτλο για τα επι πλεον που εχεις παρει απο "ιδιωτες"  και οχι απο τα κοινοχρηστα.

 

Θα δυσκολευτειτε να πουλησετε...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατανοητό και ευχαριστώ. Θα μας συμβουλεύσει και ο συμβολαιογράφος, αλλά προσπαθώ να αντιληφθώ πόσους εμπλέκει αυτή η ιστορία. Μόνο τους άμεσους γείτονες και θα πρέπει να γίνει μια τοπική κάτοψη που θα συνοδεύει την τροποποίηση, ή μια ολική σωστή κάτοψη Υπογείου που θα εμπλέξει τους πάντες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Ενδεχομένως(μάλλον σίγουρα) να έχετε απαντήσει στο ερώτημα μου αλλά παρακαλώ για την κατανόηση σας.

Σε ένα διαμέρισμα με 1 διαμερισμάτωση προς το κοινόχρηστο(έχω συναινέσεις) και μία διαφοροποίηση εξωστών και ανοιγμάτων πως το καταχωρώ?

- 1 ή 2 λοιπές και κάπου που να το δικαιολογεί(εγκύκλιο κλπ)...γιατί είναι περίεργος ιδιοκτήτης.

- Επίσης τι κατηγορία?4?

- Και αποδεικτικό χόνου κατασκευής?προ του 2011 με θεωρημένη άδεια για σύνδεση με δίκτυα ΔΕΥΑΠ, Ρεύμα κλπ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

-Οι παραβάσεις σου ειναι 2 αφού η διαμερισμάτωση δεν μπορεί να συνυπολογιστεί με μια λοιπή παράβαση. (Ο 'συμψηφισμόος' επιτρέπεται μόνο για παραβάσεις κατ.3 και αναλυτικού προυπολογισμού)

-ναι κατ. 4

-Θα ζητήσεις διόρθωση του Ε9 του ιδιοκτήτη με τα νεα σωστά μέτρα του διαμερίσματος όπως εμβαδομέτρησες εσύ και το σωστό έτος κατασκευής.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εχω περίπτωση διωρόφου κτηρίου χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και νομιμοποιημένο με Ν.1337/83 με Γ' φάση. Στο ισόγειο προβλεπόταν μεταξύ άλλων και ένα κατάστημα και ένα διαμέρισμα. Στην πράξη το διαμέρισμα προσαρτήθηκε στο κατάστημα με κατεδάφιση της μεταξύ τους μεσοτοιχίας. Θέλω να δηλώσω την αλλαγή της χρήσης από διαμέρισμα σε κατάστημα και να τακτοποιήσω και την συνένωσή τους. Επαναλαμβάνω ότι ΔΕΝ εχω σύσταση οριζόντιας. Τι κάνω;

(Α). 1 παράβαση για την αλλαγή χρήσης και άλλη 1 παράβαση για διαμερισμάτωση; Δηλαδή ουσιαστικά 2 παραβάσεις=1000€;

(Β). 1 παράβαση για την αλλαγή χρήσης μαζί με την συνένωση (αναλυτικός για την κατεδάφιση της μεσοτοιχίας); Δηλαδή 1 παράβαση=500€;

Εγώ προσανατολίζομαι στο (Β) γιατί εφόσον δεν έχω σύσταση οριζόντιας, τότε δεν υφίσταται διαμερισμάτωση, οπότε την συνένωση μπορώ να την δηλώσω ως κατεδάφιση της μεσοτοιχίας στον αναλυτικό. 

Ποια η γνώμη σας; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε μία πολυκατοικία με άδεια του 1972 έχω ένα διαμέρισμα που θέλω να δηλώσω στα αυθαίρετα (προφανώς στο νέο νόμο...) με διαφορετική διαμερισμάτωση. Το θέμα μου είναι ότι άλλο είναι το περίγραμμα του διαμερίσματος βάσει αδείας (72 τμ), άλλο βάσει σύστασης (80τμ) και άλλο στην πραγματικότητα (85τ.μ.)!!! Το περίγραμμα της σύστασης είναι πολυ παρόμοιο με το υφιστάμενο, δηλαδή δείχνει ότι τμήμα του δικού μας διαμερίσματος μπαίνει στου διπλανού, όπως και ότι τμήμα μπαινει στο κοινόχρηστο διάδρομο, αλλά τα μεγέθη διαφέρουν λίγο...δηλαδή πχ μπαίνει 60 εκ αντί για 50 εκ κλπ. 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Θεωρείτε ότι η κάτοψη σύστασης με γλιτώνει από τις συναινέσεις ή επειδή δεν είναι ακριβώς αυτό το περίγραμμα θα αναγκαστώ να πάρω συναινέσεις?

Σκέφτομαι να κάνω νέα κάτοψη με τα υφιστάμενα μέτρα . Την κάτοψη της σύστασης θα την βάλω μόνο ως συνημμένη μαζί με μία τεχνική έκθεση που να επεξηγεί την κατάσταση, αντί των συναινέσεων. 

Επιπλέον, ο όροφος έχει 5 διαμερίσματα, προφανώς δε μπορώ να δείξω τι γίνεται στα υπόλοιπα 4, δείχνω κάτοψη μόνο του δικού μου διαμερίσματος, σωστά?

Ευχαριστώ!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

διαφορετικη διαμερισμαωση εχεις για την διαφορα μεταξυ κατοψης της αδειας και της συστασης.

την κανεις ειτε μονον για τον πελατη σου ειτε μαζι με τον διπλανο με κοινα εξοδα.

 

Τυχον επεκτασεις σε κοινοχρηστα θα αντιμετωπισθουν ως εξης

-οσες φαινονται στην κατοψη της συστασης, τακτοποιουνται χωρις συναινεση

-οσες δεν περιλαμβανονται στη συσταση  θα δεις εάν

α] εισαι μεσα στα οτια της ανοχης

ή β] αν ανηκεις στην κατηγορια οτι εγιναν εξ αρχης και ειναι "ιδιες" σε ολους τους οροφους

[οπως λεει το περιεργο αρθρο 98 παρ. 5 του νεου νομου.]

 

98

.5.Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας µε παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρή- στου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυ- τών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνι- διοκτητών, µόνο στις εξής περιπτώσεις:
α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέ- γερση-κατασκευή της οικοδοµής και
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.
2. Για την υπαγωγή των ανωτέρω περιπτώσεων στις ρυθµίσεις του παρόντος, απαιτείται, κατά περίπτωση, ε- πιπλέον των υπόλοιπων δικαιολογητικών που ορίζονται στο άρθρο 99:
α) υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιο- κτησίας ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί - καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρό- νο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδοµής,
β) βεβαίωση µηχανικού ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιο- κτησίας

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχ δεν ξέρω τι να κάνω είναι μία τεράστια οικοδομή, στην οποία έχουν γίνει πολλές αυθαιρεσίες και δεν βγάζω άκρη.... Δυστυχώς δεν είμαι εντός αποκλίσεων (διαφορές υφιστάμενης και σύστασης) θέλει πολύ ψάξιμο, όλη η οικοδομή.....πραγματικά έμπλεξα.....ευχαριστώ πάντως!

Μία σκέψη πάντως είναι να μην δείξω καθόλου σχέδιο σύστασης και να ρυθμίσω διαμερισμάτωση παίρνοντας συναινέσεις... 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.