Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Όχι αναλυτικό. Αν η αποθήκη σου είναι το μόνο κτίσμα μέσα στο αγροτεμάχιο (δεν αποτελεί δηλαδή βοηθητικό χώρο άλλου κτιρίου με κύρια χρήση) το σωστό είναι να μπει ΥΔ ΚΧ. Αν αποτελεί βοηθητικό χώρο ενός άλλου κύριου κτίσματος τότε πάει ΥΔ με μειωτικό συντελεστή 50%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχουμε λοιπές παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό αλλά έχουν διαφορετικές παλαιότητες, τι κατηγορία (και τι παλαιότητα) βάζουμε στο ΦΚ?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα θα έβαζα την δυσμενέστερη χρονολογία και στην τεχνική έκθεση θα επεξηγούσα αναλυτικά τις παραβάσεις. άλλωστε η χρονολογία δεν επηρεάζει το πρόστιμο. Η κατηγορία εξαρτάται αν έχει άδεια ή όχι και αν έχει άλλες αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση των "τουριστικών επιπλωμένων κατοικιών" και των "επαύλεων " είναί κατοικία, δεν είναι κύρια τουριστικά καταλύματα, άλλωστε οικοδομούνται με τους περιορισμούς και τους ορούς δόμησης κατοικίας.

Επίσης δεν μπορεί να είναι κύρια κατοικία του ιδιοκτήτη τους , γιατί είναί επαγγελματικά ακίνητα, άρα τα βάζεις σαν "άλλη κατοικία "

Ευχαριστω ponireas , 

 

Κολλησα....σε αργοτεμαχιο με αυθαιρετη αποθηκη 25 μ2 βαζω αναλυτικο 500 ευρω?

οι γνωμες διιστανται,εγω βασιζομενος στο νεο παραρτημα κ ε/α πελοπονησου την βαζω ΥΔ με μειωτικο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κτήμα 8 στρεμμάτων εκτός σχεδίου έχει κατασκευαστεί θερμοκήπιο 4 στρεμμάτων για άνθη από το 1980 σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες του Υπουργείου Γεωργίας και σε κανονική απόσταση από τα όρια. Οικοδομικές άδειες για τα θερμοκήπια δεν απαιτούνται. Δηλαδή είναι νόμιμο.

Μέσα σ’ αυτό έχουν κατασκευαστεί γραφεία για εξυπηρέτηση των πελατών του θερμοκηπίου και κάποια ψυγεία διατήρησης των παραγώμενων ανθέων χωρίς οικ. άδεια.

1. Μπορούμε να βάλουμε σαν επικρατούσα χρήση “μεταποίηση πρωτογενούς τομέα” ;

2. Θα θεωρήσουμε ότι υπάρχει αλλαγή χρήσης τμήματος του θερμοκηπιού σε υπηρεσίες ;

3. Για να δηλώσουμε αυτές τις κατασκευές που έγιναν μέσα στο νόμιμο περίγραμμα, θα θεωρήσουμε ότι υπάρχει οικ. άδεια ή όχι ;

4. Η χρήση θερμοκηπίου που υφίσταται σε όλο το κτήριο είναι βοηθητική ή κύρια ;

     α) Αν είναι βοηθητική η χρήση του θερμοκηπίου έχουμε αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ και δηλώνεται σαν υπέρβαση δόμησης με μειωμένο συντελεστή

     β) Αν είναι κύρια η χρήση του θερμοκηπίου τότε έχουμε αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ και δηλώνεται με το άρθρο 18 παρ.5 δηλαδή με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Τι θα κάνατε στην παραπάνω περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν απαιτούνται άδειες για τα θερμοκήπια θεωρησετα ως κατασκευή που δεν απαιτεί ΟΑ άρα νομίμως υφιστάμενη κατασκευή χωρίς ΟΑ

Για τα υπόλοιπα κτιρια, εγώ θα τσεκαρα το χωρίς ΌΑ και το "υπηρεσίες"

Τα ψυγεία θα τα έβαζα ΒΧ και τα γραφεία ΚΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την αγροτικη αποθηκη 25 τετραγωνικων (του 1973) σε αργοτεμαχιο ποτιστικο τι κατηγορια την βαζουμε?

1Ή 2 ?

Και λεμε οτι ειναι ειδος χρησης τι?......υπηρεσια? αλλη κατοικια? μεταποιητικη 1ουσ τομεα?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, καλό μήνα!

 

1) Όταν έχω Η/Χ, αποθήκες<15 τ.μ. κτλ που έχουν πάει με αναλυτικό, για να βρω αν ξεπερνιούνται τα ποσοστά καλυψης - δόμησης (δηλ.να βρω αν είμαι στην κατηγορία 4 ή 5)

προσθέτω και αυτών τα τετραγωνικά στις υπόλοιπες αυθαιρεσίες??

 

2) Παρομοίως, όταν έχω πατάρια που έχουν υπαχθεί και περαιωθεί με 3843 πρέπει να προστεθούν για τον υπολογισμό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ότι συμπερλαμβανοταν στον ΣΔ κατά ΓΟΚ και όσο αφορά μονο την σοφίτα κατά ΝΟΚ, προσμετρούνται στο άθροισμα των αυθαίρετων χωρών για τον υπολογισμό της κατηγορίας

 

Δικιά μου άποψη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.