Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Πολύ σωστές και καίριες οι επισημάνσεις σας συνάδελφοι.

 

Το θέμα είναι πως θα το αντιμετωπίζουν οι (αν)εγκέφαλοι των ΥΔΟΜ, όπως διευκρινίζει και ο Παύλος.

 

Να τονίσω όμως ότι υπάρχουν ΚΑΙ αξιολογότατοι συνάδελφοι (ΥΔΟΜ) ανά την επικράτεια που είναι γνώστες και τιμούν το επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας σε κάτι που νόμιζα πως είχα ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου, αλλά ...

Σε οριζόντια ιδιοκτησία ισογείου καταστήματος (86,00μ²) έχει κατασκευασθεί αυθαίρετο πατάρι επιφανείας ίσης με το κατάστημα.

Η οικοδομή όπου ανήκει η συγκεκριμένη Ο.Ι. είναι 1250μ².

Κάνοντας την αναλογία βάσει χιλιοστών της ιδιοκτησίας χρεώνω συντελεστή Υ.Δ. πάνω από 50%.

Την κατηγορία όμως την ελέγχω σε ότι αφορά ολόκληρη την οικοδομή και την βάζω κατηγορία 4.

Το σύστημα δεν το δέχεται και μου βγάζει μήνυμα ασυμβατότητας κατηγ. 4 με συντελεστή Υ.Δ. >50%.

Έχω κάνει κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα μόλις "ανιχνεύσει" ΥΔ > 50% σε φύλλο καταγραφής δεν σε αφήνει να βάλεις κάτι άλλο πλην κατηγορίας 5.

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι μέχρι νεοτέρας δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε περίπτωση που έχω 4 λοιπές παραβάσεις εντός γηπέδου εκτός σχεδίου με οικ. άδεια εκ των οποίων η μία είναι πριν από το 1975, οι άλλες 2 το 1990 και η τελευταία πριν τις 28.7.2011 μπορώ

να τις βάλω κατ. 4 όλες μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορείς και το λογικότερο όλων είναι αυτό, ώστε να αθροίσεις όλους τους επιμέρους προυπολογισμούς και να προκύψουν όσο λιγότερες λοιπές παραβάσεις (1 λοιπή παράβαση αντιστοιχεί σε προυπολογισμό έως 15.000).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο σε ευχαριστώ, φυσικά και η λογική είναι να μπούνε όλα σε 1 αναλυτικό. Το να τις περάσω την κάθε μία σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής λόγω διαφορετικής παλαιότητας μου φαίνεται το λιγότερο υπερβολικό.

 

Άρα τα βάζω όλα κατ. 4 που είναι και η πιο δυσμενής και τα υπολογίζω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

δυσμενής ναι ως προς τη κατηγορία. Αλλά έστω ότι ήταν οι μόνες αυθαιρεσίες στο ακίνητο. Θα έβαζες 1 Λ.Π ως προ 75 άρα 500 ευρώ κατηγορία 1 και τις υπόλοιπες τρεις κατ. 4. Πρακτικά όφελος μηδέν και θα χρέωνες άσκοπα και 500 ευρώ.

Οπότε συμφωνώ με την ομαδοποίηση τους στην ίδια κατηγορία και άθροισμα προυπολογισμών.

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομικη Αδεια 1991

Διαμερισμα 100 τμ - Χιλιοστα 27

Υφισταμενη κατασταση : Εμβαδον 125 τμ --> Υπερβαση δομησης  25 τμ

 

Συντελεστης Δομησης εκδοσης ΟΑ = 2,40

Συντελεστης Δομησης σημερα ΟΑ = 0,50

 

Διακαιουμενη δομηση (βαση χιλιοστων)  στον χρονο εκδοσης ΟΑ = 100 τμ

Διακαιουμενη δομηση (βαση χιλιοστων)  σημερα                          = 14,94 τμ

 

ΒΗΜΑ 1

Συγκριση υπερβασης με δικαιουμενη δομηση βαση ΟΑ για επιλογη κατηγοριας (και εχω 25/100 = 25% υπερβαση δομησης)  -->  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4

 

ΒΗΜΑ 2

Συγκριση υπερβασης με δικαιουμενη δομηση ΣΗΜΕΡΑ για επιλογη ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ (και εχω 25/14,94 = 167,34% υπερβαση δομησης)  -->  ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ 5γ = 1,60

 

Συμπληρωση φυλλου καταγραφης

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ (5γ) = 1,60

 

και (λογικοτατο!!!) εμφανιζεται μηνυμα   ΦΚ: Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου.  "

 

Τι συμβαινει ???

Δεν εχω κατανοησει ορθα τις οδηγιες της εγκυκλιου ??

Δεν πρεπει να το δηλωσω ως ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 ????

 

Παρακαλω για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.