Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου μια νομιμοποίηση προ του '55. Θα μπορούσα την χρησιμοποιήσω και σαν τοπογραφικό αδείας; για να μην χρεώσω καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σε περίπτωση ανάκλησης οικ άδειας - όχι λόγω ανακριβών στοιχείων- οπότε ως πρόστιμο χρεώνεται μόνο το παράβολο, τι πιστεύετε ότι ισχύει για την κατηγορία? συμμετέχει και η άδεια που ανακλήθηκε στον έλεγχο (και αντίστοιχα βεβαίως τα δηλούμενα ως αυθαίρετα μέτρα) ή  όχι?

πχ έχω δύο άδειες, 200 τμ ισόγειο και 200 τμ όροφος. Η δευτερη ανακλήθηκε. Επίσης έχω 20 τμ επέκταση ισογείου.

Έστω 2 φύλλα : 1ο ισόγειο 20τμ, και 2ο όροφος ανάκληση 200τμ.

Πώς θεωρείτε θα υπολογίσω την κατηγορία?

α) εξαιρώντας και την πάνω άδεια και τα δηλούμενα μέτρα? δηλαδή συγκρίνω μόνο τα του ισογείου? 20 < 40% χ 200

β) συμμετέχοντας και η πάνω άδεια και τα δηλούμενα μέτρα? δηλαδή συγκρίνω σύνολα : 200+20 < 40%(200+200)

γ) το δυσμενέστερο : 200 + 20  < 40% χ 200

 

όπως είναι κατανοητό στην περίπτωση γ) πάντα προκύπτει κατηγορία 5, πράγμα που το θεωρώ λίγο παράλογο, αφού ο νομοθέτης φαίνεται ότι το πνεύμα του ήταν  να καλύψει υπέρ του πολίτη  τις περιπτώσεις που για την ανάκληση φταίει το δημόσιο.

Θεωρώ πιο δίκαια λοιπόν τα α και β.

Γνώμες?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα συναδελφοι

σε Ο.Ι.(οροφος)   με υπερβασεις ,τις οποιες κ τακτοποιω για να δωσω βεβαιωση μεταβιβασης ,υπαρχει εξωτερικη σκαλα,που <<ξεφυγε-εστριψε>> στη χαραξη,σε σχεση με την Ο.Α.  κ λωριδα πλατους 0,30 μ  κ μηκους 1,50μ ,εισερχεται στη γειτονικη ιδιοκτησια (του ιδιου ιδιοκτητη),συμφωνα με τα σχεδια της Ο.Α,

Το ερωτημα ειναι τακτοποιωντας το μεγαλυτερο τμημα της σκαλας εντος της ιδιοκτησιας μου ,μπορω να εκδοσω βεβαιωση ?

Θελω να αποφυγω διορθωσεις τιτλων κλπ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα έχω από κατασκευής (1991)

α) τζάκι (που δεν φαίνεται στην Ο.Α.) και

β) παράθυρο που φαίνεται στην ΟΑ ως δύο μικρά (2*0,9*0,6) ενώ στην πραγματικότητα έγινε ένα μεγάλο (1.65*0.6)

Τα βάζω κατηγορία 3 ή μία λοιπή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ναι σίγουρα ΚΑΝΑ,  απλώς πάνω στο φύλλο λέει οτι δεν επιτρέπεται μπετον αρμε κ απαγορεύεται η κατάληψη  πεζοδρομίου κ κοινόχρηστου χώρου γιαυτο ρώτησα??

και  μια άλλη ερώτηση που έχω η σύνδεση ΔΕΗ περνάει σαν αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας ???

Edited by Γοργόνα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.