Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση αποθήκης που ενώ πληροί τα κριτήρια της κατηγορίας 3 (εμβαδόν < 15 τμ και ύψος <2,50 μ.) παραβιάζει το προκήπιο, πρέπει τελικά να πει κατηγορία 5;

Link to comment
Share on other sites

TO BHMA 2ισως να μην χρειαζεται,αλλιως ειναι κατ.5

Δηλαδη  προχωρω την καταχωρηση ως κατηγορια

χωρις να συγκρινω τα μεγεθη με τα ισχυοντα σήμερα ????

Δεν ερχεται σε ευθεια αντιθεση με τον Νομο ???

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομικη Αδεια 1991

Διαμερισμα 100 τμ - Χιλιοστα 27

Υφισταμενη κατασταση : Εμβαδον 125 τμ --> Υπερβαση δομησης  25 τμ

 

Συντελεστης Δομησης εκδοσης ΟΑ = 2,40

Συντελεστης Δομησης σημερα ΟΑ = 0,50

 

Διακαιουμενη δομηση (βαση χιλιοστων)  στον χρονο εκδοσης ΟΑ = 100 τμ

Διακαιουμενη δομηση (βαση χιλιοστων)  σημερα                          = 14,94 τμ

 

ΒΗΜΑ 1

Συγκριση υπερβασης με δικαιουμενη δομηση βαση ΟΑ για επιλογη κατηγοριας (και εχω 25/100 = 25% υπερβαση δομησης)  -->  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4  (ΚΑΤ. 5)

 

ΒΗΜΑ 2

Συγκριση υπερβασης με δικαιουμενη δομηση ΣΗΜΕΡΑ για επιλογη ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ (και εχω 25/14,94 = 167,34% υπερβαση δομησης)  -->  ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ 5γ = 1,60

 

Συμπληρωση φυλλου καταγραφης

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ (5γ) = 1,60

 

και (λογικοτατο!!!) εμφανιζεται μηνυμα   "  ΦΚ: Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου.  "

 

Τι συμβαινει ???

Δεν εχω κατανοησει ορθα τις οδηγιες της εγκυκλιου ??

Δεν πρεπει να το δηλωσω ως ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 ????

 

Παρακαλω για την βοηθεια σας

Αρκεί ένα από τα τρία μεγέθη να υπερβαίνει τα αντίστοιχα ποσοστά της κατηγορίας 4 για να υπαχθεί στην κατηγορία 5. Στη δική σου περίπτωση αναφέρεις ότι το ποσοστό είναι 25%>20% .

Άρα η κατηγορία είναι η 5.

Οπότε άλλαξε κατηγορία, επιλέγοντας την κατηγορία 5 και λογικά δεν θα εμφανίζει μήνυμα σφάλματος. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..........


σε κτιριο με οικοδομικη αδεια για να δηλωσω τισ αυθαιρετεσ κατασκευεσ απο την στιγμη που ανηκω συμφωνα με το παραρτημα Α στην περιπτωση 1β στο συστημα θα δηλωσω χωρισ οικοδομικη αδεια παρολο που εχω;;;;;;;;;;;


οι συντελεστεσ που θα πρεπει να ελεγξω θα ειναι μονο το υψος επειδη δεν βαζω αδεια ή οχι;;;;;;;;;;;;;;


τετραγωνικα που θα δηλωσω ειναι ολου του κτιριου ειναι μονο την διαφορα;;;;;;;;;;;;;;;;;;


κατηγορια θα παει 5;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί ένα από τα τρία μεγέθη να υπερβαίνει τα αντίστοιχα ποσοστά της κατηγορίας 4 για να υπαχθεί στην κατηγορία 5. Στη δική σου περίπτωση αναφέρεις ότι το ποσοστό είναι 25%>20% .

Άρα η κατηγορία είναι η 5.

Οπότε άλλαξε κατηγορία, επιλέγοντας την κατηγορία 5 και λογικά δεν θα εμφανίζει μήνυμα σφάλματος. 

Μα αγαπητε Παυλο

για κατηγορια 4  χρειαζομαι υπερβαση εως 40%.  Εγω εχω 25%. Αρα την δικαιουμαι.

Η κατασταση για υπολογισμο κατηγοριας δεν εχει θολα σημεια.

Το μπερδεμα αρχιζει οταν για υπολογισμο προστιμων "απαιτειται" η συγκριση με τα σημερινα ισχυοντα.

Εκει λοιπον (λογω φυσης οικιστικου προβληματος) εχω υπερβασεις "απο τα σημερινα ισχυοντα" 170% και συνεπως αυτα τσεκαρω στο ΦΚ.

Οταν ομως παω για υποβολη, το συστημα αναγωριζει την αντιφαση αυτη και δεν το επιτρεπει.

[ Εικαζω οτι προφανως ο Νομοθετης δεν ειχε κατα νου και πολλες περιπτωσεις όπου απο 2,40 ο ΣΔ επεφτε στο 0,50 οποτε δεν θα μπορουσε να λειτουργησει ο αλγορριθμος ]

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πρόβλημα, το σύστημα μόλις ανιχνεύσει σε ΦΚ υπέρβαση δόμησης >40% δεν σε αφήνει να επιλέξεις κάτι άλλο εκτός από κατηγορία 5.

 

Προσωπικά έχω παρόμοια περίπτωση, δεν ξέρω αν πρόκειται να φτιαχτεί το πρόβλημα μελλοντικά...μέχρι τότε κατ.5 αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Μα αγαπητε Παυλο

για κατηγορια 4  χρειαζομαι υπέρβαση εως 40%.  Εγω εχω 25%. Άρα την δικαιούμαι.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Απαντούσα έχοντας κατά νου την υπέρβαση ύψους...(>20%) και διέγραψα την κατ. 5 για να μη μπερδευτεί κάποιος συνάδελφος στην προηγούμενη δημοσίευση.

Αυτό που λέει ο συνάδελφος Άκης ισχύει (μέχρι στιγμής τουλάχιστον).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

στο #545 αναφέρει ο Συνάδελφος Ιάσονας :
 

Αλλαγή στις όψεις απαιτεί και συναίνεση συνιδιοκτητών του ακινήτου....

 

Αυτό με τη λογική το αντιλαμβάνομαι ως ότι οι όψεις θα θεωρούνται κοινόχρηστες και ως εκ τούτου για τη ρύθμιση αλλαγής όψεως κατά το Ν. 4178 έστω και εάν η αλλαγή εκτείνεται μόνο σε κάποια συγκεκριμένη ιδιοκτησία θα απαιτείται η συναίνεση και των υπολοίπων ιδιοκτητών. Πάνω σε αυτό εάν γνωρίζει κάποιος Συνάδελφος ας με διαφωτίσει ως προς τα εξής:

 

1) Η ανωτέρω λογική σκέψη αναφέρεται ή συνάγεται σαφώς από το Νομικό Πλαίσιο και εάν ναι από πού ; 

2) Απαιτείται η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών ή και με μικρότερο ποσοστό ; Είναι δυνατό (π.χ. με πρόβλεψη εντός του Κανονισμού των ιδιοκτησιών) μια τέτοια ρύθμιση να πραγματοποιηθεί με εναλλακτικό τρόπο σύννομο και να μην απαιτείται η εισκόμιση της συναινέσεως του όλου του ποσοστού των συνιδιοκτητών που απαιτείται ;

 

Σημ. :Αναφέρομαι για περίπτωση όπου οι συνιδιοκτήτες απουσιάζουν στο εξωτερικό (Η.Π.Α.) εδώ και χρόνια και το γεγονός αυτό κάπως θα αποδεικνύεται 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

παραθέτω και εδώ τις αποροίες μου:

 

έχω τις εξής 2 περιπτώσεις:

ακίνητο κατοικία, του 1962 80 τμ στην Αρτέμιδα, χωρίς σχέδια, με προσωρινή σφραγίδα εξαίρεσης κατεδάφισης, όπου από τις αεροφωτογραφίες του ΤΕΕ βλέπω διαφορετική στέγη κατασκευασμένη μετά το 2011.

Αυτό το δηλώνω χωρίς άδεια προ 1975 ΚΑΤ 1, κ πάει με 500 ευρώ?

με τι στέγη τι κανω?

Επίσης μοιάζει να έχει γίνει πρόσφατα προσθήκη, αλλά η αποτύπωση μου το έβγαλε 80.40 τμ, όσο έπρεπε δλδ....

 

ένα άλλο με οριστική εξαίρεση κατεδάφισης, κατοικία του 1962, με δηλωμένα 135,62 τμ (111,11 τμ ισογείου και 24,51 υπογείου) και προσθήκη στέγη με προσβάσιμη σοφίτα το 2002. Εκεί έχω νόμιμο κτίσμα ισογείου και υπογείου, και επιπλέον τμ σε δόμηση και μέτρα σε ύψος? Θα πρέπει να τσεκάρω και τους όρους δόμησης της περιοχής για να βγάλω ποσοστά.

Το παίρνω σαν να μην έχει Ο.Α. σωστά??

Ο μηχανικός στο νόμο του 1977 έχει δηλώσει παραπάνω τετραγωνικά υπογείου κατά 7 τμ περίπου, και διαφορετικό περίγραμμα,

και το ισογειο κανονικά έπρεπε να το υπολογίσει μικρότερο, γιατί υπήρχε ένας στεγασμένος χώρος ο οποίος έχει κλεισει πλεόν, και έχει γίνει εκεί και ένα τζάκι. 

Περιγράφω πλήρως την ιδιοκτησία με τα μεγέθη της δικής μου αποτύπωσης, αφού αναφέρω και την προηγούμενη αποτύπωση, και ταχτοποιώ στην ουσία μόνο τη στέγη? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.