Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εχω μια δηλωση απο την αρχη του 4014 αν και ο πελατης ηταν απο τους πρωτους και πληρωσε αμεσως το προστιμο...εγω δεν την ειχα κλεισει γιατι υπηρχαν πολλες ασαφειες και καθυστερησεις απο την μερια του υπουργειου οπως ξερετε, υστερα περιμεναμε  και την αποφαση του ΣΤΕ ....

το προβλημα μου είναι οτι παιρνει η εισοδος του διαμερισματος ενα μετρο απο τον διαδρομο του οροφου, το ειχα βαλει ως αλλαγη χρησης δεν υπηρχε εξ αρχης η διαμερισματωση και τα ανοιγματα προς τον ακαλυπτο ειναι διαφορετικα. Τωρα με τον 4178 εχει 2 παραβασεις επι πλεον αλλα ο ιδιοκτητης κανει τον ¨ινδιανο" δεν θελει να πληρωσει.

 

 

 

 

Παρακαλώ να γίνεται  σωστός έλεγχος θεμάτων
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να που μου εμφανίστηκε κι εμένα τώρα μια δήλωση του 3843 που με προβληματίζει αρκετά....

 

Ένας κλειστός χώρος στάθμευσης, με 3 ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου, έχει τακτοποιηθεί ως κατοικία με τον 3843......σε 3 δόσεις (με 3 ξεχωριστούς φακέλους δηλαδή).....όπου οι 2 δηλώσεις είναι στο όνομα του ενός ιδιοκτήτη, η 3η δήλωση είναι στο όνομα ενός άλλου ιδιοκτήτη και ο 3ος ιδιοκτήτης δε φαίνεται πουθενά!

Στην πράξη, μέχρι και σημερα, δεν έχουν γίνει εργασίες πέραν του σκελετού (μπετά).

Ο βασικός στόχος τώρα είναι να "υλοποιηθει" η "κατοικία" που τακτοποίησαν και να γίνει κατοικήσιμος χώρος έτοιμος να μπει να μείνει μέσα κάποιος.

Αν είχαν προχωρήσει έστω κατασκευαστικά, θα μπορούσα να το προχωρήσω ως αποπεράτωση με τον 4178, ως νομιμοποίηση, βγάζοντας κανονικά άδεια....σωστα?!

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.

Κατά τη γνώμη μου πολύ κακώς υποβλήθηκαν και οι αιτήσεις του Ν.3843/2010.

Χαμένα λεφτά.....

Link to comment
Share on other sites

Χμ...εκεί κάπου καταλήγω κι εγώ, απλά θέλω να δω αν μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο να προτείνω στον πελάτη, προτού τον αποκαρδιώσω τελείως!

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

 

....Στην πράξη, μέχρι και σημερα, δεν έχουν γίνει εργασίες πέραν του σκελετού (μπετά).....

 

Eφόσον ισχύει αυτό που αναφέρεις δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Χμ...εκεί κάπου καταλήγω κι εγώ, απλά θέλω να δω αν μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο να προτείνω στον πελάτη, προτού τον αποκαρδιώσω τελείως!

 

 

απλά  να θυμίσω ότι υπάρχει και το street view που αρκετοί το ξεχνούν....

γιατί ναι στον 3843 δεν έκανες αυτοψία ως μηχανικός μια έκθεση έγραφες (θεωρητικά) επομένως αρκετοί ανοιχτές πυλωτές τις δήλωσαν και τις τακτοποιησαν....

ήρθε η κρίση και δεν έκαναν  τις εργασίες σύντομα να μην τους  πιάσουν

και τώρα  αρκετοί σκέφτονται να ξεκινήσουν εργασίες να το φτάσουν εως τα τουβλα μπας και το πάνε  νόμιμα με 4178 με ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ

 

ας  το ξανασκεφτούν

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να είναι σε δρόμο αδιέξοδο που δεν πάει το street view......  :smile:  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο που λες akius σκέφτονται και οι δικοί μου πελάτες...!

Και μόλις το τσέκαρα ΙΑΣΟΝΑΣ...φαίνεται από το street view...με ημερομηνία λήψης εντός 2014...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε δήλωση του 4014 που την έχω μεταφέρει και έχω βάλει όλα τα δικαιολογητικά, παρατήρησα ότι δεν την έχω κλείσει. Μεταφέρθηκαν 30 τ.μ. Μείωσα τότε σε 29.8 τ.μ. Το πρόστιμο ήταν πληρωμένο από 4014, εχει αλλάξει όμως οι κατηγορίες και τα ποσοστά υπερβάσεων λόγω του νόμου 4178.

Απ ότι βλεπω το πρόστιμο και τα μεγέθη στο Δ.Κάλυψης είναι υπολογισμένα με τρόπο Ν. 4014.

 

Τι πρέπει να κάνω, έχω ξεχάσει. Τα αφήνω ώς έχει και συμπληρώνω στο Δ.μα τα νέα ποσοστά με ν. 4178?

Και αλλάζω και τα ποσοστά στα φύλλα καταγραφής?

Το πρόστιμο θα μείνει ως έχει λογικά?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις τα ιδια ή λιγότερα τετραγωνικά σε κχ ή βχ το προστιμο δεν θα επηρεαστεί ανεξάρτητα από τα ποσοστα. Θα  φτιάξεις το δκ σύμφωνα με τα ποσοστά του 4178 , θα συμπληρώσεις τα ποσοστά στα φκ και προχωρας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.