Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχω περίπτωση ακινήτου, υπόγειο - ισόγειο και όροφος , με ΟΑ το 2008. Στη συνέχεια δηλώθηκαν με τον Ν. 3843/10 οι ημιυπαίθριοι που υπήρχαν στον Α όροφο και ολοκληρώθηκαν οι πληρωμές τους.  Κάνοντας αυτοψία παρατήρησα οτι στον όροφο δεν είναι χτισμένοι οι ημιυπαίθριοι που έχουν δηλωθεί,  και έχει κτισθεί μικρό τμήμα περίπου 3τμ. Στο υπόγειο του ακινήτου, ενώ είχε υπαχθεί στον Ν.3843/10 τμήμα του υπογείου με αλλαγή χρήσης ως αποθήκη, βρήκα όλο τον χώρο του υπογείου να είναι αποθήκη καθώς και επέκταση του χώρου του υπογείου κατα 1 μέτρο. Γνωρίζεται τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις που υπάρχουν δηλώσεις με τον Ν. 3843/10 αλλά λανθασμένες? Κάνουμε νέα υπάγωγή εξ ολοκλήρου χωρίς να δώσουμε σημασία; Ή τα δηλώνουμε ως έχουν και δηλώνουμε και τις νέες υπερβάσεις;

 

Σας ευχαριστώ

 

Edited by vovos
Link to comment
Share on other sites

βλεπεις  εδω απο την Δαναη

 

http://www.michanikos.gr/topic/39244-Ερωτήσεις-Απαντήσεις-από-help-desk-για-Ν-417813/?p=897459

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ dimitris GM . Και φυσικά προφανώς εγώ είμαι στην τρίτη περίπτωση "Φυσικά για να ακολουθήσεις το α προϋπόθεση αποτελεί η ορθότητα της τότε δήλωσης αυθαιρέτου που εσύ καλείσαι να ελέγξεις και φυσικά η ολοκλήρωσή της σύμφωνα με τις διαδικασίες που προβλέπονταν".

Και τι γίνεται αν η δήλωση είναι μερικώς ορθη; Κάποιος μου είπε πως υπάρχει μια διαδικασία αίτησης ανάκλησης της δήλωσης με επιστροφή των χρημάτων....

Link to comment
Share on other sites

"Μερικώς ορθή" = Όχι ορθή κατ εμε

Αρα πας για δηλωση 4178 από την αρχη με αφαίρεση τυχόν παλαιότερων προστίμων

 

Το τελευταίο που περιγράφεις δεν το έχω ακούσει αλλά και μόνο με την αναφορά "επιστροφή χρημάτων" με πιάνουν γέλια

Οπότε πάλι καλα που υπάρχει και η δυνατότητα συμψηφισμου

Link to comment
Share on other sites

"Μερικώς ορθή" = Όχι ορθή κατ εμε

Αρα πας για δηλωση 4178 από την αρχη με αφαίρεση τυχόν παλαιότερων προστίμων

 

Το τελευταίο που περιγράφεις δεν το έχω ακούσει αλλά και μόνο με την αναφορά "επιστροφή χρημάτων" με πιάνουν γέλια

 

 

Οπότε πάλι καλα που υπάρχει και η δυνατότητα συμψηφισμου

 

ειπαμε...

 

οι επιστροφες θα συμψηφιζονται με τον οφειλομενο ΕΝΦΙΑ των επομενων...30 ετων...

[πρωτα ο Θεος...]

Link to comment
Share on other sites

Στο helpdesk του ΤΕΕ σήμερα μου είπαν δηλώνεις τα πάντα που βλέπεις στην αυτοψία και αφού πληρωθεί το παράβολο , δηλώνεις τα ποσά που έχουν πληρωθεί απο προηγούμενες ρυθμίσεις σκανάροντας τα αντίστοιχα διπλότυπα πληρωμών. Στη συνέχεια το σύστημα συμψηφίζει τα ποσά αυτά με το πρόστιμο και βγαίνει το τελικό πληρωτέο. Επομένως ημιυπαίθριοι που δηλώθηκαν αλλά δεν είναι κλειστοί, δείχνονται όπως είναι σήμερα και τα χρήματα δεν πάνε χαμένα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε.

Αυτό ακριβώς είναι που σου πρότεινα κι εγω.

Άλλο συμψηφισμός προστίμων άλλο επιστροφη χρηματων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, αν σε νεα δηλωση 4178 υπαρχει και ημιυπαιθριος ρυθμισμενος με 3843/10 , και φυσικα με το κλεισιμο του χωρου τοποθετηθηκε μπαλκονοπορτα με αποτελεσμα την αλλαγη της οψης, αυτο πρεπει να δηλωθει ως αυθαιρεσια; Στον 3843 απλα σκιαγραφουσαμε το τμημα του ημιυπαιθριου, δεν γινοταν αναλυτικος ή αναφορα στα κουφωματα....

Ποιά η γνώμη σας;

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαιτέρως πρόσεχε πάντως το τι ακριβώς είναι δηλωμένο με τον 3843!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.